Temat: Dieta WO dr. Ewy Dąbrowskiej

Wklejam tu fragment książki dr. Ewy Dąbrowskiej, fragment o zasadach diety. Sama zaczynam ja po raz kolejny, z tym że nigdy nie zrobiłam sześciu tygodni a teraz mam taki zamiar. Jeśli jest ktos chętny by sie przyłączyć i oczyścić/odchudzić/wyzdrowieć na wiosnę to zapraszam serdecznie! :)


Dieta warzywno-owocowa spełnia kryteria kuracji "oczyszczającej" (post), a ponadto ma tę zaletę, że dostarcza wielu bezcennych biokatalizatorów i błonnika.


W czasie kuracji zaleca się spożywać następujące warzywa i owoce:


- korzeniowe: marchew, seler, pietruszka, chrzan, burak, rzodkiew, rzepa;


- liściaste: sałata, seler naciowy, zielona pietruszka, jarmuż, rzeżucha, koper, zioła;


- cebulowe: cebula, por, czosnek;


- psiankowate: papryka, pomidor;


- kapustne: kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, kalafior, kalarepka;


- dyniowate: dynia, kabaczek, cukinia, ogórki;


- owoce: jabłka, cytryny, grapefruity.


W tym czasie nie należy spożywać roślin strączkowych (bogate w białko i tłuszcze), ziemniaków (bogate w skrobię), ziarna zbóż (bogate w skrobię i białko), innych ziaren i orzechów (bogate w tłuszcze i białko), słodkich owoców, jak banany, gruszki, śliwki itp. (bogate w cukry), ani olejów (tłuszcz). Spożywanie tego rodzaju wysokoodżywczych roślin jest równoznaczne z

zapoczątkowaniem odżywiania "zewnętrznego" i zahamowaniem odżywiania "wewnętrznego".


Warzywa i owoce można spożywać w postaci:


a) soku z warzyw i owoców,


b) surówek warzywnych, surowych zup warzywnych,


c) warzyw gotowanych, duszonych, zup,


d) warzyw fermentowanych (kiszonych),


e) wywarów z ziół, warzyw, owoców suszonych lub surowych,


f) owoców.


Ilość spożywanych warzyw i owoców jest dowolna. W przypadku braku apetytu można pić tylko soki, ale wówczas bardzo ważnym problemem są codzienne wypróżnienia. Dłuższe kuracje sokowe należy prowadzić pod kontrolą lekarza.


Kuracja warzywno-owocowe można prowadzić samemu, gdy nie przyjmujemy żadnych leków. W przypadku stosowania leków chemicznych, należy być pod kontrolą lekarza. Tylko lekarz może w miarę poprawy klinicznej stopniowo redukować i odstawiać dotychczas stosowane leki. W przypadku nie odstawienia leków, istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się działań ubocznych polekowych. Niektóre leki hamują samoleczące zdolności organizmu (np. hormony, beta blokery, tiazydy, leki przeciwzapalne i in.).


Pacjenci chorzy na cukrzycę i przyjmujący insulinę, powinni być leczeni szpitalnie ze względu na konieczność całodobowej kontroli cukru, w trakcie redukcji dawek insuliny.


Kurację można prowadzić przez okres 6 tygodni lub krócej np. 2 tygodnie i następnie stosować "zdrowe żywienie". Szczególnie korzystne efekty lecznicze można uzyskać dzięki systematycznym powrotom do diety warzywno-owocowej np. 1 lub 2 tygodnie w miesiącu.


Dzięki dużej zawartości błonnika w diecie, która oczyszcza jelita, nie zaleca się stosowania lewatyw. W razie zaparć można pić, zwłaszcza rano, wywar z warzyw z siemieniem lnianym i łyżką otrębów, wody mineralne np. Zuber, Kryniczanka, wodę Jana, a także wodę z kiszonych buraków, ogórków albo stosować zioła

przeczyszczające (senes, raphacholin, rzewień itp.). W przypadku uregulowania wypróżnień nie odczuwa się głodu ani słabości.


Szczególnie godnym polecenia jest stosowanie codziennej gimnastyki i spacerów na świeżym powietrzu.


Uwaga! Pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego, np. z chorobą wrzodową żołądka, źle tolerują surówki i dlatego zaleca się im przeprowadzenie wstępnej, oczyszczającej kuracji sokowej. Polega ona na piciu soków z marchwi w ilości od 2 do 3 szklanek dziennie przez 3 kolejne dni. Można także pić herbatę ziołową, wodę mineralną nie gazowaną, a także wywar z warzyw (wieczorem zalać 1 łyżeczkę siemienia lnianego i 1 łyżeczkę otrębów pszennych, 1 szklanką gorącego wywaru z warzyw i pić rano na pusty żołądek). U osób z chorobą wrzodową żołądka czy nieżytem jelit, może po kilku dniach diety sokowej lub surówkowej wystąpić biegunka. Wówczas należy spożywać wyłącznie gotowaną marchew i marchwiankę (zmiksowana marchew z dodatkiem wody, w której się gotowała, ze szczyptą soli), a następnie stopniowo wprowadzać dietę warzywno-owocową.


Po skończonej kuracji warzywno-owocowej należy stopniowo wprowadzać dietę zdrowego żywienia. Po wszelkich kuracjach "oczyszczających" pojawia się zwykle subtelniejszy smak i lepsze trawienie, zaś pokarmy ciężkostrawne takie, jak smażone mięso, wędzone ryby, tłuste ciastka itp. mogą wywołać objawy niestrawności, czego nie obserwuje się zwykle podczas "tradycyjnego" żywienia. Konsekwencją powrotu do żywienia niezgodnego z Naturą, może być nawrót chorób cywilizacyjnych.

a ja mam ochote na zupe dyniowa;>

Pasek wagi

A ja próbowałam zupę dyniową i to nie dla mnie. Nie smakuje mi wcale. Ale ostatnio objadam się kalafiorem i kapustą kiszoną a w pracy pomidory, ogórki i jabłka.  Dziś mnie tak skręca na kawę że szok. Po 4 dniach uciekł 1 kg. Pewnie na razie to sama woda ale i tak cieszy. No cóż trwam dalej. Może jakoś do 2 tygodni dociągnę bo jakoś ciężko mi idzie.  W czerwcu wytrwałam 3 tygodnie i nie męczyłam się tak jak teraz.  I jeszcze to ciągłe zimno brr. No już nie zanudzam. Dawajcie coś optymistycznego żebym dała radę. 

Nieznajoma gratuluję wyniku. Takie 8 kg mniej hmmm

Pasek wagi

madlen ile schudłaś przez te 3 tygodnie?

Sama nie wiem ile dam radę wytrzymać, generalnie nie jest źle, bo najadam się a waga ładnie spada, tylko niestety wszystko kusi dookoła. Zupy dyniowej nie jadłam, kosztowałam za to marchewkową, którą także doprawia się imbirem i generalnie nie są to moje smaki. Zjadłam bo zjadłam, ale więcej już nie zrobię:) Dynię zamierzam wykorzystać na jakąś surówkę, jadłyście w takiej postaci?

ja jeszcze nie jadlam wlasnie dyni, tak pomyslalam ze moze na pikantnie moglabym ja zrobic... 

Pasek wagi
A ja mam złe doświadczenia z ta dietą. Przez całe życie byłam szczupła, 5 lat temu, ważyłam może bliżej górnej granicy normy, ale nie miamlam z tym problemu. Koleżanka, trochę wiekasza, namówiła mnie na wczasy odchudzające z dieta owocowo-warzywną. Nie było źle, bardzo smakowały mi zupy (świetny kucharz), schudłam 5 kg i byłam przeszczęśliwa. Po roku miałam już 10 więcej i od tamtej pory mam problemy z wagą. Koleżanka, jeszcze większe problemy.

kasiulkax wtedy schudłam 5 kg a 2 wróciły.

-czka no to pocieszyłaś :(

Pasek wagi

Ja mam inne doświadczenia. Po zeszłorocznym WO przytyłam, ale dlatego, że się ponownie rozżarłam. Nie przytyłam też do wagi wyjściowej. W zeszłym roku startowałam od 88,5 i zeszłam do 73,1. W tym roku zaczynałam od 81,1, i też zeszłam do 73,1. Mam zamiar na właściwym odżywianiu szczupleć sobie wolno. Same objadaniem się przyczyniamy się do wzrostu wagi. Nikt za nas tego nie robi.

Pasek wagi

Czyli, podsumowując, porzuciłaś WO na rzecz racjonalnego odżywiania.

Po tej diecie każdy przytyje, wracając do normalnego żywienia. 

Nie porzuciłam. Jest wyraźnie napisane i powiedziane, że nie należy postu warzywno- owocowego ciągnąć dłużej niż sześć tygodni. Ja sześć tygodni skończyłam i zgodnie z zaleceniami przeszłam na zdrowe odżywianie.

Pasek wagi

Poza tym ja tu już trochę jestem. Prowadzę częściej lub rzadziej pamiętnik, ale prowadzę. Nie wypowiadam się w imieniu wszystkich tylko swoim własnym. Nie czuję się uprawniona do pisania, co każdemu się przydarzy po jakiejś diecie. Wiadomo, że po każdej diecie jeśli wróci się do nawyków sprzed diety, to prędzej, czy później wróci się też do swojej starej wagi. 

Pasek wagi

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.