Temat: Dieta WO dr. Ewy Dąbrowskiej

Wklejam tu fragment książki dr. Ewy Dąbrowskiej, fragment o zasadach diety. Sama zaczynam ja po raz kolejny, z tym że nigdy nie zrobiłam sześciu tygodni a teraz mam taki zamiar. Jeśli jest ktos chętny by sie przyłączyć i oczyścić/odchudzić/wyzdrowieć na wiosnę to zapraszam serdecznie! :)


Dieta warzywno-owocowa spełnia kryteria kuracji "oczyszczającej" (post), a ponadto ma tę zaletę, że dostarcza wielu bezcennych biokatalizatorów i błonnika.


W czasie kuracji zaleca się spożywać następujące warzywa i owoce:


- korzeniowe: marchew, seler, pietruszka, chrzan, burak, rzodkiew, rzepa;


- liściaste: sałata, seler naciowy, zielona pietruszka, jarmuż, rzeżucha, koper, zioła;


- cebulowe: cebula, por, czosnek;


- psiankowate: papryka, pomidor;


- kapustne: kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, kalafior, kalarepka;


- dyniowate: dynia, kabaczek, cukinia, ogórki;


- owoce: jabłka, cytryny, grapefruity.


W tym czasie nie należy spożywać roślin strączkowych (bogate w białko i tłuszcze), ziemniaków (bogate w skrobię), ziarna zbóż (bogate w skrobię i białko), innych ziaren i orzechów (bogate w tłuszcze i białko), słodkich owoców, jak banany, gruszki, śliwki itp. (bogate w cukry), ani olejów (tłuszcz). Spożywanie tego rodzaju wysokoodżywczych roślin jest równoznaczne z

zapoczątkowaniem odżywiania "zewnętrznego" i zahamowaniem odżywiania "wewnętrznego".


Warzywa i owoce można spożywać w postaci:


a) soku z warzyw i owoców,


b) surówek warzywnych, surowych zup warzywnych,


c) warzyw gotowanych, duszonych, zup,


d) warzyw fermentowanych (kiszonych),


e) wywarów z ziół, warzyw, owoców suszonych lub surowych,


f) owoców.


Ilość spożywanych warzyw i owoców jest dowolna. W przypadku braku apetytu można pić tylko soki, ale wówczas bardzo ważnym problemem są codzienne wypróżnienia. Dłuższe kuracje sokowe należy prowadzić pod kontrolą lekarza.


Kuracja warzywno-owocowe można prowadzić samemu, gdy nie przyjmujemy żadnych leków. W przypadku stosowania leków chemicznych, należy być pod kontrolą lekarza. Tylko lekarz może w miarę poprawy klinicznej stopniowo redukować i odstawiać dotychczas stosowane leki. W przypadku nie odstawienia leków, istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się działań ubocznych polekowych. Niektóre leki hamują samoleczące zdolności organizmu (np. hormony, beta blokery, tiazydy, leki przeciwzapalne i in.).


Pacjenci chorzy na cukrzycę i przyjmujący insulinę, powinni być leczeni szpitalnie ze względu na konieczność całodobowej kontroli cukru, w trakcie redukcji dawek insuliny.


Kurację można prowadzić przez okres 6 tygodni lub krócej np. 2 tygodnie i następnie stosować "zdrowe żywienie". Szczególnie korzystne efekty lecznicze można uzyskać dzięki systematycznym powrotom do diety warzywno-owocowej np. 1 lub 2 tygodnie w miesiącu.


Dzięki dużej zawartości błonnika w diecie, która oczyszcza jelita, nie zaleca się stosowania lewatyw. W razie zaparć można pić, zwłaszcza rano, wywar z warzyw z siemieniem lnianym i łyżką otrębów, wody mineralne np. Zuber, Kryniczanka, wodę Jana, a także wodę z kiszonych buraków, ogórków albo stosować zioła

przeczyszczające (senes, raphacholin, rzewień itp.). W przypadku uregulowania wypróżnień nie odczuwa się głodu ani słabości.


Szczególnie godnym polecenia jest stosowanie codziennej gimnastyki i spacerów na świeżym powietrzu.


Uwaga! Pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego, np. z chorobą wrzodową żołądka, źle tolerują surówki i dlatego zaleca się im przeprowadzenie wstępnej, oczyszczającej kuracji sokowej. Polega ona na piciu soków z marchwi w ilości od 2 do 3 szklanek dziennie przez 3 kolejne dni. Można także pić herbatę ziołową, wodę mineralną nie gazowaną, a także wywar z warzyw (wieczorem zalać 1 łyżeczkę siemienia lnianego i 1 łyżeczkę otrębów pszennych, 1 szklanką gorącego wywaru z warzyw i pić rano na pusty żołądek). U osób z chorobą wrzodową żołądka czy nieżytem jelit, może po kilku dniach diety sokowej lub surówkowej wystąpić biegunka. Wówczas należy spożywać wyłącznie gotowaną marchew i marchwiankę (zmiksowana marchew z dodatkiem wody, w której się gotowała, ze szczyptą soli), a następnie stopniowo wprowadzać dietę warzywno-owocową.


Po skończonej kuracji warzywno-owocowej należy stopniowo wprowadzać dietę zdrowego żywienia. Po wszelkich kuracjach "oczyszczających" pojawia się zwykle subtelniejszy smak i lepsze trawienie, zaś pokarmy ciężkostrawne takie, jak smażone mięso, wędzone ryby, tłuste ciastka itp. mogą wywołać objawy niestrawności, czego nie obserwuje się zwykle podczas "tradycyjnego" żywienia. Konsekwencją powrotu do żywienia niezgodnego z Naturą, może być nawrót chorób cywilizacyjnych.

moge was spytac o taka rzecz - ile macie wzrostu? bo waga to jedno, a wzrost to drugie :)

ja mam 1,67 i waze 60 kg. BMI niby w porzadku, ale chetnie schudlabym jeszcze jakies 5...

Dziewczęta proszę podajcie przepisy, które wykorzystujecie w tej diecie.

Pasek wagi

Aloe - ja mam 165 cm wzrostu i waga dzisiaj pokazywała 58, 6 kg. BMI 8 kg temu też miałam prawidłowe, ale czułam się jak wieloryb ;).

Natalia - przepisów na surówki jest tyle, że na pewno znajdziesz swoje ulubione-:a) marchew, seler, czarna rzepa b) rukola, pomidorki koktajlowe, kiszony ogórek, rzodkiewka c) kapusta pekińska, szczypiorek, pomidory, surowy ogórek, papryka d) czerwona kapusta z jabłkiem lub grejpfrutem e) kiszona kapusta, marchew, cebula i jabłko f) czerwona kapusta i czosnek g) czerwona kapusta, por, jabłko h) biała rzodkiew, ogórek kiszony, jabłko . 

Z ciepłych dań najbardziej lubię zupy kremy: a) brokuły, korzeń pietruszki, cebula, korzeń selera b) dynia, marchew, cebula c) cebule, marchew, por  lub inne a) ogórkowa b) pomidorowa z warzywami c) barszcz a'la ukraiński  d) jarzynowa  e) kalafiorowa z koperkiem  f) kapuśniak 

Dania inne na ciepło: a) bigos (kapusta, marchew, pietruszka, cebula i ewentualnie pomidory) b) papryka faszerowana marchwią, cebulą, pietruszką i zalana sosem pomidorowym  c) leczo z papryki, cebuli, kabaczka/cukinii i pomidorów  d) gołąbki nadziewane marchwią i selerem naciowym w sosie pomidorowym e) buraczki faszerowane selerem/pietruszką i cebulą  

Poza tym a) jabłko potarte z cynamonem b) jabłko upieczone  c) jabłko z dynią na ciepło   d) jabłko podgotowane, zmiksowane i zamrożone

Ślicznie dziękuję!!

Pasek wagi

Dobry wieczór. Melduję się na WO. Jem bardzo grzecznie zgodnie z zasadami. Disiaj oprócz soku na śniadanie zjadłam grejpfruta, jabłko, kalarepkę, dwa ogórki kiszone i brokuł na parze z dodatkiem cebuli, czosnku i ogórka kiszonego. Czuję się bardzo dobrze, czego i wam życzę. Miłego...

Pasek wagi

Ahoj! Czuję się super, dieta i ćwiczenia wpływają pozytywnie, wreszcie przegoniłam czarne myśli, które miałam w głowie kilka miesięcy i znów cieszę się życiem. :) Wreszcie też dotarło do mnie, że na konkretne efekty trzeba czekać cierpliwie, chociaż szczerze? Może nikt mi nie uwierzy, ale obserwuję, jak moje ciało zmienia się z dnia na dzień i to jest piękne! Byle tylko nie osiąść na laurach, bo jeszcze sporo do roboty. :) 

Dziewczęta, ratujcie mój obiad... Mam mrożony szpinak liściasty. Co z niego zrobić? Czytam te Wasze przepisy, aż mi głupio. Ja jadam np na śniadanie surową marchewkę i jabłko, potem przekąszę też jabłko, jakaś sałatka, sok, gotowane kalafiory/brokuły... Także bez szaleństw, jutro zupa brokułowa będzie, ale co z tym dzisiejszym szpinakiem? :(

Dziewczyny wyskakuję z wo. newfool5bh7Waga spadła do 64.90. W moim jadłospisie nadal będzie przewaga warzyw (owoce)i owoców.

Życzę Wam powodzenia

Pasek wagi

Szkoda Mieciu, że nas opuszczasz. Mam nadzieję, że będziesz wpadać w odwiedziny.

Margeritte szpinak po prostu podgrzewam razem z uduszoną wcześnie na wodzie cebulką i czosnkiem z minimalną ilością soli kamiennej. Dziewczyny miały tutaj inne pomysły, ale ja tak lubię.:)

Pasek wagi

Trzymaj się, zdrówka i dalszych sukcesów, Mieciu. :)

Nieznajoma, dziękuję! Chyba tak się skuszę właśnie na ten szpinak z cebulką. :)

Mam natomiast do wszystkich dietujących pytanie: możecie zerknąć na mój dzisiejszy dzień? Bo boję się, że coś nie tak robię. 

Wstałam przed 10, 15 minut ćwiczeń ogólnych (skłony, przysiady, brzuszki itd. jak na rozgrzewkę)

Śniadanie: marchewka i jabłko (późno dosyć, bo ok 10:30, więc nie ma drugiego śniadania) + szklanka lemoniady (sok z połowy limonki + woda)

Rowerek stacjonarny ok 40 minut

obiad: duża miska sałatki z sałaty lodowej, papryki czerwonej świeżej i połowy ogórka zielonego świeżego + przyprawy (koperek, ocet jabłkowy i pieprz)

podwieczorek: jabłko + 4 gotowane buraczki

kolacja: szpinak z cebulką i czosnkiem + sok marchewkowy (znalazłam sokowirówkę w domu! hurra!)

Do tego non stop piję herbaty: czerwoną, zieloną, miętę. Posiłki co około 2-3h. Tak prócz roweru i ćwiczeń rano- siedzący tryb, bo zwykle rysuję lub tworzę grafiki. Jak jest okazja, to wychodzę na jakieś zakupy na 30 minut, góra godzinkę. Jak myślicie, jest ok?

No jak dla mnie , to bardzo dobrze. Jedyna uwaga. Sen jest ważny dla zdroweo trybu życia i odchudzania. Najzdrowszy sen to ten przed 24. Podejrzewam, że później chodzisz spać. Miłego:)

Pasek wagi

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.