- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
7 lutego 2011, 17:25
Wklejam tu fragment książki dr. Ewy Dąbrowskiej, fragment o zasadach diety. Sama zaczynam ja po raz kolejny, z tym że nigdy nie zrobiłam sześciu tygodni a teraz mam taki zamiar. Jeśli jest ktos chętny by sie przyłączyć i oczyścić/odchudzić/wyzdrowieć na wiosnę to zapraszam serdecznie! :)
Dieta warzywno-owocowa spełnia kryteria kuracji "oczyszczającej" (post), a ponadto ma tę zaletę, że dostarcza wielu bezcennych biokatalizatorów i błonnika.
W czasie kuracji zaleca się spożywać następujące warzywa i owoce:
- korzeniowe: marchew, seler, pietruszka, chrzan, burak, rzodkiew, rzepa;
- liściaste: sałata, seler naciowy, zielona pietruszka, jarmuż, rzeżucha, koper, zioła;
- cebulowe: cebula, por, czosnek;
- psiankowate: papryka, pomidor;
- kapustne: kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, kalafior, kalarepka;
- dyniowate: dynia, kabaczek, cukinia, ogórki;
- owoce: jabłka, cytryny, grapefruity.
W tym czasie nie należy spożywać roślin strączkowych (bogate w białko i tłuszcze), ziemniaków (bogate w skrobię), ziarna zbóż (bogate w skrobię i białko), innych ziaren i orzechów (bogate w tłuszcze i białko), słodkich owoców, jak banany, gruszki, śliwki itp. (bogate w cukry), ani olejów (tłuszcz). Spożywanie tego rodzaju wysokoodżywczych roślin jest równoznaczne z
zapoczątkowaniem odżywiania "zewnętrznego" i zahamowaniem odżywiania "wewnętrznego".
Warzywa i owoce można spożywać w postaci:
a) soku z warzyw i owoców,
b) surówek warzywnych, surowych zup warzywnych,
c) warzyw gotowanych, duszonych, zup,
d) warzyw fermentowanych (kiszonych),
e) wywarów z ziół, warzyw, owoców suszonych lub surowych,
f) owoców.
Ilość spożywanych warzyw i owoców jest dowolna. W przypadku braku apetytu można pić tylko soki, ale wówczas bardzo ważnym problemem są codzienne wypróżnienia. Dłuższe kuracje sokowe należy prowadzić pod kontrolą lekarza.
Kuracja warzywno-owocowe można prowadzić samemu, gdy nie przyjmujemy żadnych leków. W przypadku stosowania leków chemicznych, należy być pod kontrolą lekarza. Tylko lekarz może w miarę poprawy klinicznej stopniowo redukować i odstawiać dotychczas stosowane leki. W przypadku nie odstawienia leków, istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się działań ubocznych polekowych. Niektóre leki hamują samoleczące zdolności organizmu (np. hormony, beta blokery, tiazydy, leki przeciwzapalne i in.).
Pacjenci chorzy na cukrzycę i przyjmujący insulinę, powinni być leczeni szpitalnie ze względu na konieczność całodobowej kontroli cukru, w trakcie redukcji dawek insuliny.
Kurację można prowadzić przez okres 6 tygodni lub krócej np. 2 tygodnie i następnie stosować "zdrowe żywienie". Szczególnie korzystne efekty lecznicze można uzyskać dzięki systematycznym powrotom do diety warzywno-owocowej np. 1 lub 2 tygodnie w miesiącu.
Dzięki dużej zawartości błonnika w diecie, która oczyszcza jelita, nie zaleca się stosowania lewatyw. W razie zaparć można pić, zwłaszcza rano, wywar z warzyw z siemieniem lnianym i łyżką otrębów, wody mineralne np. Zuber, Kryniczanka, wodę Jana, a także wodę z kiszonych buraków, ogórków albo stosować zioła
przeczyszczające (senes, raphacholin, rzewień itp.). W przypadku uregulowania wypróżnień nie odczuwa się głodu ani słabości.
Szczególnie godnym polecenia jest stosowanie codziennej gimnastyki i spacerów na świeżym powietrzu.
Uwaga! Pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego, np. z chorobą wrzodową żołądka, źle tolerują surówki i dlatego zaleca się im przeprowadzenie wstępnej, oczyszczającej kuracji sokowej. Polega ona na piciu soków z marchwi w ilości od 2 do 3 szklanek dziennie przez 3 kolejne dni. Można także pić herbatę ziołową, wodę mineralną nie gazowaną, a także wywar z warzyw (wieczorem zalać 1 łyżeczkę siemienia lnianego i 1 łyżeczkę otrębów pszennych, 1 szklanką gorącego wywaru z warzyw i pić rano na pusty żołądek). U osób z chorobą wrzodową żołądka czy nieżytem jelit, może po kilku dniach diety sokowej lub surówkowej wystąpić biegunka. Wówczas należy spożywać wyłącznie gotowaną marchew i marchwiankę (zmiksowana marchew z dodatkiem wody, w której się gotowała, ze szczyptą soli), a następnie stopniowo wprowadzać dietę warzywno-owocową.
Po skończonej kuracji warzywno-owocowej należy stopniowo wprowadzać dietę zdrowego żywienia. Po wszelkich kuracjach "oczyszczających" pojawia się zwykle subtelniejszy smak i lepsze trawienie, zaś pokarmy ciężkostrawne takie, jak smażone mięso, wędzone ryby, tłuste ciastka itp. mogą wywołać objawy niestrawności, czego nie obserwuje się zwykle podczas "tradycyjnego" żywienia. Konsekwencją powrotu do żywienia niezgodnego z Naturą, może być nawrót chorób cywilizacyjnych.
29 marca 2019, 08:50
Hej. Ja dziś 14 dzień, na wadze -5,1
Świetny wynik! Ja dziś rozpoczynam wychodzenie z postu. Udało mi się wytrwać 3 tygodnie, czuję się bardzo dobrze :)
Centymetry poleciały baaaardzo, waga - 6kg, mam dużo energii świetnie śpię, cera promienna :)
Nie wiem czy to zasługa WO (nie wiem czy 3 tyg wystarcza) ale wyleczylam infekcję której nie mogłam wyleczyć od pół roku.
29 marca 2019, 08:54
Witam dziewczyny dzisiaj 4 dzień głód minął ale pojawiła się gorączka i ogólne zmęczenie (38.2) rozumiem że to normalne i nie powinnam się tym przejmować ? Planuje zrobić 7 lub 14 dni czy jeśli podczas wychodzenia będę po mału dodawać nabiał (chude mięso ) to przytyje ? Kasz i chleba nie jem bazuje na zdrowych tłuszczach w swojej diecie (awokado, kokosowy) ?
Ja w 10 i 11 dniu dostałam gorączki ok 39.6 stopni, potworny bol gardła, zimno i dreszcze. Nie wiem co to było, ale trwało dwa dni i trzeciego dnia obudziłam się zdrowa. Może jakiś kryzys ozdrowienczy?
29 marca 2019, 20:21
cześć dziewczyny. Ja od kilku dni mam ogromny przypływ energii. Post robie po raz 3 i nigdy tego nie odczuwałam aż tak. W każdym razie, pomimo tego, że jem to co jem, mam wrażenie, że mogę wszystko. Oby ten stan się utrzymywał jak najdłużej.
Jeśli chodzi o menu, to raczej monotonnie się zrobiło. Dużo surowego, soki wielowarzywne, raz dziennie zupa. A co u Was?
29 marca 2019, 22:36
Mi mija dziś 5 dzień dopiero, czuję się ok, osłabienie które miałam ostatnie dni jakby mniejsze. Ale mam coraz większe zachcianki na niezdrowe jedzenie:(
Co do mojego menu to na śniadanie zazwyczaj jabłko i koktajl ze szpinaku i jabłka, obiad albo zupa krem z kalafiora/brokuła/dyni lub spaghetti z cukini z pomidorami, kolacja jakaś sałatka z pomidorami, grejfrut, między posiłkami surowe marchewki jak łapie głód.
Po ilu dniach wyłączył się wam ośrodek głodu? Mam nadzieję, że stanie się to jak najszybciej bo gdy mam ssanie w żołądku jeszcze trudniej jest mi wytrwać..Ale trzymam się i nie odpuszczę:)
30 marca 2019, 09:22
Mi mija dziś 5 dzień dopiero, czuję się ok, osłabienie które miałam ostatnie dni jakby mniejsze. Ale mam coraz większe zachcianki na niezdrowe jedzenie:( Co do mojego menu to na śniadanie zazwyczaj jabłko i koktajl ze szpinaku i jabłka, obiad albo zupa krem z kalafiora/brokuła/dyni lub spaghetti z cukini z pomidorami, kolacja jakaś sałatka z pomidorami, grejfrut, między posiłkami surowe marchewki jak łapie głód. Po ilu dniach wyłączył się wam ośrodek głodu? Mam nadzieję, że stanie się to jak najszybciej bo gdy mam ssanie w żołądku jeszcze trudniej jest mi wytrwać..Ale trzymam się i nie odpuszczę:)
@Gosia, ja byłam głodna 5-6 dni. Długo. Ale jak już przestałam czuć głód, to nie mogłam patrzeć na jedzenie, i musiałam jeść na siłę.
Dasz radę! Warto :)
30 marca 2019, 22:19
hej wszystkim :) To mój 11. dzień, od początku czuję się dobrze, żadnego zimna, żadnych gorączek czy bólu głowy, za to głód przestałam odczuwać dopiero 8. dnia :O no ale jak już odpuścił to ze zdwojoną siłą, teraz muszę w siebie wszystko wpychać.
Czy pijecie na poście zieloną herbatę? I jeśli chodzi o gotowe soki 100% w kartonach, myślicie, że można je pić?
30 marca 2019, 22:47
hej wszystkim :) To mój 11. dzień, od początku czuję się dobrze, żadnego zimna, żadnych gorączek czy bólu głowy, za to głód przestałam odczuwać dopiero 8. dnia :O no ale jak już odpuścił to ze zdwojoną siłą, teraz muszę w siebie wszystko wpychać. Czy pijecie na poście zieloną herbatę? I jeśli chodzi o gotowe soki 100% w kartonach, myślicie, że można je pić?
Z kartonów nie. Jeśli w ogóle to jednodniowe, te w szklanych butelkach. I raczej niewielkie ilości (tak 50-100 ml), bo mają dużo cukrów. Zielona herbata jest problematyczna. Ja piłam. Ale niektórzy zabraniają.
31 marca 2019, 03:41
Ok dziękuję :) bo właśnie słyszałam jakąś plotkę że w ośrodkach dr Dąbrowskiej pija się soki fortuna w kartonach i już zgłupiałam :)