Temat: Dieta WO dr. Ewy Dąbrowskiej

Wklejam tu fragment książki dr. Ewy Dąbrowskiej, fragment o zasadach diety. Sama zaczynam ja po raz kolejny, z tym że nigdy nie zrobiłam sześciu tygodni a teraz mam taki zamiar. Jeśli jest ktos chętny by sie przyłączyć i oczyścić/odchudzić/wyzdrowieć na wiosnę to zapraszam serdecznie! :)


Dieta warzywno-owocowa spełnia kryteria kuracji "oczyszczającej" (post), a ponadto ma tę zaletę, że dostarcza wielu bezcennych biokatalizatorów i błonnika.


W czasie kuracji zaleca się spożywać następujące warzywa i owoce:


- korzeniowe: marchew, seler, pietruszka, chrzan, burak, rzodkiew, rzepa;


- liściaste: sałata, seler naciowy, zielona pietruszka, jarmuż, rzeżucha, koper, zioła;


- cebulowe: cebula, por, czosnek;


- psiankowate: papryka, pomidor;


- kapustne: kapusta biała, czerwona, włoska, pekińska, kalafior, kalarepka;


- dyniowate: dynia, kabaczek, cukinia, ogórki;


- owoce: jabłka, cytryny, grapefruity.


W tym czasie nie należy spożywać roślin strączkowych (bogate w białko i tłuszcze), ziemniaków (bogate w skrobię), ziarna zbóż (bogate w skrobię i białko), innych ziaren i orzechów (bogate w tłuszcze i białko), słodkich owoców, jak banany, gruszki, śliwki itp. (bogate w cukry), ani olejów (tłuszcz). Spożywanie tego rodzaju wysokoodżywczych roślin jest równoznaczne z

zapoczątkowaniem odżywiania "zewnętrznego" i zahamowaniem odżywiania "wewnętrznego".


Warzywa i owoce można spożywać w postaci:


a) soku z warzyw i owoców,


b) surówek warzywnych, surowych zup warzywnych,


c) warzyw gotowanych, duszonych, zup,


d) warzyw fermentowanych (kiszonych),


e) wywarów z ziół, warzyw, owoców suszonych lub surowych,


f) owoców.


Ilość spożywanych warzyw i owoców jest dowolna. W przypadku braku apetytu można pić tylko soki, ale wówczas bardzo ważnym problemem są codzienne wypróżnienia. Dłuższe kuracje sokowe należy prowadzić pod kontrolą lekarza.


Kuracja warzywno-owocowe można prowadzić samemu, gdy nie przyjmujemy żadnych leków. W przypadku stosowania leków chemicznych, należy być pod kontrolą lekarza. Tylko lekarz może w miarę poprawy klinicznej stopniowo redukować i odstawiać dotychczas stosowane leki. W przypadku nie odstawienia leków, istnieje niebezpieczeństwo pojawienia się działań ubocznych polekowych. Niektóre leki hamują samoleczące zdolności organizmu (np. hormony, beta blokery, tiazydy, leki przeciwzapalne i in.).


Pacjenci chorzy na cukrzycę i przyjmujący insulinę, powinni być leczeni szpitalnie ze względu na konieczność całodobowej kontroli cukru, w trakcie redukcji dawek insuliny.


Kurację można prowadzić przez okres 6 tygodni lub krócej np. 2 tygodnie i następnie stosować "zdrowe żywienie". Szczególnie korzystne efekty lecznicze można uzyskać dzięki systematycznym powrotom do diety warzywno-owocowej np. 1 lub 2 tygodnie w miesiącu.


Dzięki dużej zawartości błonnika w diecie, która oczyszcza jelita, nie zaleca się stosowania lewatyw. W razie zaparć można pić, zwłaszcza rano, wywar z warzyw z siemieniem lnianym i łyżką otrębów, wody mineralne np. Zuber, Kryniczanka, wodę Jana, a także wodę z kiszonych buraków, ogórków albo stosować zioła

przeczyszczające (senes, raphacholin, rzewień itp.). W przypadku uregulowania wypróżnień nie odczuwa się głodu ani słabości.


Szczególnie godnym polecenia jest stosowanie codziennej gimnastyki i spacerów na świeżym powietrzu.


Uwaga! Pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego, np. z chorobą wrzodową żołądka, źle tolerują surówki i dlatego zaleca się im przeprowadzenie wstępnej, oczyszczającej kuracji sokowej. Polega ona na piciu soków z marchwi w ilości od 2 do 3 szklanek dziennie przez 3 kolejne dni. Można także pić herbatę ziołową, wodę mineralną nie gazowaną, a także wywar z warzyw (wieczorem zalać 1 łyżeczkę siemienia lnianego i 1 łyżeczkę otrębów pszennych, 1 szklanką gorącego wywaru z warzyw i pić rano na pusty żołądek). U osób z chorobą wrzodową żołądka czy nieżytem jelit, może po kilku dniach diety sokowej lub surówkowej wystąpić biegunka. Wówczas należy spożywać wyłącznie gotowaną marchew i marchwiankę (zmiksowana marchew z dodatkiem wody, w której się gotowała, ze szczyptą soli), a następnie stopniowo wprowadzać dietę warzywno-owocową.


Po skończonej kuracji warzywno-owocowej należy stopniowo wprowadzać dietę zdrowego żywienia. Po wszelkich kuracjach "oczyszczających" pojawia się zwykle subtelniejszy smak i lepsze trawienie, zaś pokarmy ciężkostrawne takie, jak smażone mięso, wędzone ryby, tłuste ciastka itp. mogą wywołać objawy niestrawności, czego nie obserwuje się zwykle podczas "tradycyjnego" żywienia. Konsekwencją powrotu do żywienia niezgodnego z Naturą, może być nawrót chorób cywilizacyjnych.

NovemberRain napisał(a):

Hej! Przechodzę tę dietę pierwszy raz. Jestem pełna obaw, mija mi 2 dzień. Czuję się słabo, ale mam nadzieję, że bedzie lepiej :-) Wiecie może dlaczego nie można jeść fasolki szparagowej?

Ilekroć pytałam o fasolkę.szparagową, otrzymywałam odpowiedż "bo Dąbrowska nie wypisała jej na liście dozwolonych warzyw". Więc nie wiem. Prawdopodobnie szparagi można. Ja jem. 

Osłabienie zniknie lada chwila. Przyspieszysz ten moment ograniczając owoce. Powodzenia!

dzięki ggeisha! Jem 1 jabłko dziennie, więc chyba ok. Fasolka ma mniej kcal, białka i tluszczu niż zalecane brokuły więc stąd moje zdziwienie.... Chyba będę jeść :-)

Pasek wagi

nie tylko o kalorie, białko i tłuszcz chodzi. ocet balsamiczny ma ich zdecydowanie mniej, a protesty wzbudza głębokie, z uwagi na swoje niekoniecznie prozdrowotne właściwości w czasie postu. łyżka musztardy też ma mniej wartości odżywczych, niż jabłko czy cukinia z marchewką, a mimo to tej łyżki nie można. nie wiem, co jest w fasolce, i z pewnością od niej nie umrzesz, ale w ten sposób to można tu dodać garść rodzynek, tam pół migdała, i zamiast postu WO robi nam się dieta niezbyt odżywcza. 

Pasek wagi

st3ra napisał(a):

Cześć wszystkim!Trochę mi zajęło, żeby się uaktywnić tutaj z wami, ale potrzebuję pomocy.. Jestem 7 dzień na poście WO, a waga nadal stoi.. W przeciągu postu robiłam trening biegowy trzy razy, delikatny, bo po 6km, tempo 5:25-5:40, dzisiaj planuje dłuższe wybieganie na 10-11km. Staram się pić pokrzywę - zatrzymywanie wody w organiźmie przed postem było na porządku dziennym, dodatkowo mam niedoczynność tarczycy (wyniki w normie).Jem 4-5 posiłków dziennie, codziennie rano szklanka wody z limonką do Eutyroxu, później sok z buraków lub sok spod kiszonych ogórków. Na śniadanie ok. 7:30 surówka z warzyw, zawsze robię podwójną porcję, żeby zostało na lunch w pracy, do tego czasem sok z marchewki. Lunch w okolicach 11:30, 12:00, leczo warzywne, zupa, ryż z kalafiora.. wszysko zgodnie z zaleceniami WO. Przekąska w okolicach godziny 16/17, najczęściej jabłko z cynamonem lub świeże warzywa, wieczorem gotuję obiad na dzień następny i robi mi on za kolację lub świeża sałatka wlatuje.Staram się pić dużo ziółek, najczęściej rumianek z miętą, liście suszonej morwy, pokrzywa, herbata z suszu z owoców (bez cukru, sprawdzony skład).Potrzebuję rady, co robić, co zmienić w odżywianiu, w ilości posiłków, bo powoli tracę nadzieję, że oprócz uczucia lekkości i ogólnego samopoczucia, nie stracę na wadze..

Kobieto czy ty jesteś normalna? Jesz po 800kcal, podczas gdy Twoje podstawowe zapotrzebowanie wynosi ponad 1400kcal. Te 1400kcal dziennie potrzebne są na podstawowe funkcje życiowe, oddychanie, dla prawidłowej pracy organów. Do tego właśnie spaliłaś 400kcal podczas biegu. Jesteś jakieś 3000kcal na minusie. Twoje ciało zamienia energię na tłuszcz, bo już nie ma z czego czerpać, jesteś  Oto odp. dlaczego nie chudniesz. Właśnie zafundowałaś sobie zaburzenia metabolizmu na lata. Po prostu genialne. Wiesz jak wygląda dieta biegacza?

Pasek wagi

FilledeParis napisał(a):

Kobieto czy ty jesteś normalna?

Kobieto, wiesz, na czym polega post Dąbrowskiej i czym jest? 

Pasek wagi

Herbal napisał(a):

FilledeParis napisał(a):

Kobieto czy ty jesteś normalna?
Kobieto, wiesz, na czym polega post Dąbrowskiej i czym jest? 

Wiem i uprawianie biegania podczas postu jest skrajną głupotą.

Pasek wagi

Myślę, że to zależy od wysportowania i generalnie przygotowania biegowego sprzed postu, plus od ochoty i siły podczas jego trwania. Ja biegam niewiele, i w czasie postu nie biegam wcale, ale są tu dziewczyny, które całkiem spokojnie w tym czasie trenują (nieco mniej intensywnie, niż zwykle). 

Pasek wagi

hej dziewczyny,

Minęły trzy tygodnie odkąd zakończyłam post a więc od dziś wróciłam z przypominajką. 

Nie wiem jednak czy w ogóle powinnam dalej się w to pakować... po poście niestety nie było ze mną najlepiej. Pojawiły się zaburzenia odżywiania których wcześniej nie miałam, problemy z cerą, okropnie puchnie mi brzuch ale bez wzdęć czy gazów a więc nie wiem od czego. A do tego ciągła zgaga cokolwiek zjem. Nie wspominając o efekcie jojo! Serio,nie miałam takich problemów przed postem! Dziś piłam gigantyczne ilości wody z cytryną przez cały dzień i zjadłam tylko jabłko i pomidorki a brzuch nadal wielki i bardzo twardy. A najgorsze to że zniknął mi okres i nie miałam go od 3 maja :/

Pasek wagi

Ja nie zamierzam sobie folgować na poście... Ale mam całą torbę fasolki którą kupiłam zanim doczytałam, że nie można. Nawet nie tyle co nie można, co nie została wymieniona. Dziś 4 dzień, jest lepiej :-) choć nadal boli głowa i chodzę głodna. I tak najbardziej obawiam się wyjścia z diety...

Pasek wagi

Marys1a, jeśli robiłaś post w celach odchudzających, to z Twoją wagą to rzeczywiście pomyłka.

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.