Temat: Dieta MM - Montignac - kto się przyłączy

Dieta Montignaca
4 kg w ciągu miesiąca

Doktor Michael Montignac stwierdził, że powodem tycia nie są zbyt kaloryczne posiłki, ale ich złe komponowanie. Ułożył więc tabelę produktów, w której określił tzw. indeks glikemiczny (IG). Jest on tym wyższy, im bardziej podniósł się poziom glukozy we krwi po spożyciu danego produktu. Podzielił również węglowodany na dobre (o niskim poziomie IG, poniżej 60) i złe (IG 60-100). Aby zastosować dietę Montignaca, trzeba wybierać produkty z niskim IG.

Zasady diety:
Jedz przynajmniej 3 posiłki dziennie o stałych porach. Nie łącz produktów z grupy pierwszej (białka) z grupą drugą (węglowodany) i trzecią (rośliny strączkowe). Wszystko możesz łączyć z grupą czwartą (warzywa). Na śniadanie wybieraj produkty bogate w węglowodany, ale z niewielką ilością białka, obiad komponuj z potraw bogatych w tłuszcz i białko. Dzień zakończ lekką węglowodanowo-białkową lub białkowo-tłuszczową kolacją. Te zalecenia dotyczą I etapu diety Montignaca. W II etapie diety możesz pozwolić sobie na kieliszek wina czy grzankę, ale ogranicz spożycie tłuszczów.
Przerwy między posiłkami nie mogą być krótsze niż 3 godziny (po posiłku z tłuszczem - 4 godziny). Możesz pić wodę mineralną, bezkofeinową kawę, świeżo wyciskane soki warzywne. Pij między posiłkami, nigdy w trakcie ani przed nimi.
To dieta dla każdego, kto jest zdyscyplinowany. Przynosi dobre rezultaty, pod warunkiem że nie robi się od niej odstępstw. Największą wadą tej diety jest konieczność częstego odwiedzania sklepów ze zdrową żywnością.

Produkty wskazane
IG poniżej 20
bakłażany, cebula, cukinia, czosnek, orzeszki ziemne, papryka, pomidory, seler naciowy i korzeniowy, soja, warzywa zielone
IG 20-29
czekolada (min. 70 proc. kakao), czereśnie, fasola gotowana, grejpfruty, fruktoza, groch gotowany, jabłka suszone, jogurt 0 proc. tłuszczu, kasza jęczmienna, marchew surowa, marmolada bez cukru, mleko świeże, soczewica czerwona, suszone śliwki
IG 30-39
brzoskwinie z puszki, ciecierzyca, dziki ryż, fasolka szparagowa, figi, gruszki, jogurt naturalny, makaron sojowy, mleko odtłuszczone i zsiadłe, ryby, soczewica zielona gotowana, sok pomidorowy, spaghetti razowe, śliwki, twaróg
IG 40-50
brzoskwinie, chleb gryczany, otrębowy, żytni pełnoziarnisty, czekolada biała, groszek świeży, mięso chude, mleko sojowe, makaron rurki, ryżowy, z pełnego ziarna, płatki zbożowe bez cukru, pomarańcze, pumpernikiel, ryż basmati, brązowy, sery żółte chude, soki owocowe świeże, truskawki, winogrona

Produkty niewskazane
IG 50-69
ananas, banany, bezy, biszkopt, buraki, chleb razowy, kasza manna, gryczana, kiwi, konfitury, dżemy, słodzone, kukurydza, kuskus, lody, mango, melon, miód, mleko skondensowane słodzone, morele świeże, pączki, rodzynki, rzepa, spaghetti długo gotowane, wafle ryżowe, ziemniaki w mundurkach
IG 70-89
arbuz, batony czekoladowe, bób gotowany, chleb biały, coca-cola, cukier, herbatniki, marchew gotowana, naleśniki, pierogi, popcorn, ryż krótko gotowany, ziemniaki gotowane
IG 90-100
bagietka, bułeczki drożdżowe, chipsy, daktyle suszone, frytki, glukoza, mączka ryżowa, piwo, ziemniaki pieczone

Grupy produktów
Białkowe
mięso, drób, chude mleko, jaja, chude jogurty, chude sery, ryby, owoce morza
Węglowodanowe
pieczywo pełnoziarniste, ryż, kasze, makarony, ziemniaki, marchew, buraki, kukurydza, alkohol
Rośliny strączkowe
soczewica, fasola, groch, bób, soja
Warzywa
kapusta, kalafior, cykoria, papryka, por, kabaczki, ogórki, groszek zielony
Owoce
cytrusy, jabłka, śliwki, gruszki, brzoskwinie, truskawki, kiwi
Nasiona
orzechy, migdały, pestki
Tłuszcze
oleje, masło, margaryna, czekolada
jestem za tym. alleluja. moja koleżanka schudła przy tym strasznie :)
Nie ma chętnych?

u mnie po 3 dniach diety - 1 kg mniej :)
małe sprostowanie:

brzoskwinie z puszki w lekkim syropie  IG 52
brzoskwinie z puszki w lekkim syropie świeże  IG 42
brzoskwinie z puszki w mocnym syropie  IG 58
brzoskwinie z puszki w naturalnym syropie  IG 38

Skopiowałam to z jakiejś stronki i wiem, że są tu błędy, ale jeśli nie będzie chętnych osób, to nie będę się rozpisywać. Jeżeli ktoś jest zainteresowany, to zapraszam na swoją stonę. Udzielę odpowiedzi na wszelkie pytania :)

Czy mi się wydaję, cz to jest bardzo podobne do diety South Beach?
Tak jest podobne, ale to SB jest wzorowana na MM i dla mnie pierwsza faza bardziej odpowiada w MM, chociaż się wolniej chudnie.

Dodaje dokładniejsze dane na temat diety z listą zakupów i przykładowym menu, może to kogoś zachęci :) Serdecznie polecam!

Dieta Montignaca

Chcesz chudnąć wolniej, (ok. pół kilograma tygodniowo), ale za to w przyjemny sposób? Wybierz dietę Michaela Montignaca. Nie będziesz się nudzić, nie będziesz też głodować. Ba, do głównego posiłku możesz nawet wypić pół lampki czerwonego wina !

Dieta kardiologa Michaela Montignaca polega na bardzo starannym wybieraniu pokarmów, które nie dopuszczają do dużych wzrostów stężenia glukozy we krwi. Im wyższa wartość tzw. indeksu glikemicznego w danym produkcie żywnościowym, tym szybciej rośnie poziom glukozy po jego zjedzeniu. A to oznacza wzrost apetytu i chomikowanie zapasów. Przy tej diecie nie trzeba rygorystycznie liczyć kalorii. Ale, zwłaszcza na początku, warto zachować zdrowy rozsądek, tzn. nie przekraczać 1500 kcal.

Podajemy przykładowy jadłospis diety Montignaca. Kolejność dni i posiłków można zamieniać.


* Rygorystycznie wyeliminuj z diety cukier .

* Nigdy nie łącz w jednym posiłku produktów o wysokim indeksie glikemicznym z tłuszczami  (np. mięsa z ryżem lub makaronem)

* Unikaj jedzenia produktów węglowodanowo-tłuszczowych: pełnego mleka, czekolady, awokado, wątróbki, orzechów laskowych, herbatników

* Jedz chleb tylko pełnoziarnisty i tylko na śniadanie .

* Wyeliminuj z diety ziemniaki i biały ryż .

* Jeśli makaron, to tylko z pszenicy durum, razowy i koniecznie krótko gotowany .

* Owoce jedz oddzielnie, najlepiej na czczo i ze skórką .

* Alkohol pij w minimalnych ilościach .

* Unikaj mocnej kawy i herbaty .

* Jedz co najmniej trzy razy dziennie, nie omijaj posiłków .

* W czasie posiłku nie pij wody, nie pij też bezpośrednio przed posiłkiem .

* Nie spiesz się, przeżuwaj dokładnie każdy kęs .

 

* Soki trzeba wyciskać samemu w domu na świeżo

* Całkowicie wyeliminuj słodzone napoje gazowane .

* Po posiłku składającym się z węglowodanów (śniadanie) poczekaj trzy godziny, zanim zjesz coś zawierającego tłuszcze (obiad) .

* Po posiłku składającym się z produktów tłuszczowych (obiad) poczekaj cztery godziny, zanim zjesz coś zawierającego węglowodany (kolacja).

* Jedz warzywa bogate w błonnik: sałatę, pory, bakłażany itp .

* Między posiłkami pij wodę mineralną niegazowaną od 1,5 do 2 litrów dziennie .

* Korzystaj z obfitości świeżych ziół: koper, natka, szczypiorek, bazylia pobudzają trawienie, wzmacniają smak potraw .




 

 

 

 

 

 

 

Zakupy

Warzywa

Kupuj ich dużo, jedz w zasadzie bez ograniczeń: cebula, czosnek, kapusta, seler, pietruszka, marchew, rzodkiewka, ogórki, szpinak, sałata, szczypiorek, papryka, pomidory, kalafior, brokuły, grzyby, cukinia, bakłażan, rośliny strączkowe, soczewica . (Nie wolno jeść gotowanej marchewki i buraków, kukurydzy, oraz warzyw konserwowych )

Owoce

Na nie uważaj. Jedz w niewielkich ilościach raz dziennie na czczo i koniecznie pół godziny przed śniadaniem. Wskazane są owoce niesłodkie: kiwi, grejpfruty, kwaśne jabłka, pomarańcze, porzeczki, agrest oraz dżemy bez cukru (z fruktozą). Nie łącz ich z innymi produktami. Wyjątek stanowią: jagody, truskawki, jeżyny. Z tymi owocami możesz zjeść jogurt o niskiej zawartości tłuszczu, niesłodzony.

Węglowodany


Chleb z pełnego ziarna, makaron z pszenicy durum, makaron z pełnego przemiału (czas gotowania do 8 min.), ryż niełuskany (Basmati), kasza gruboziarnista, niełuskana (gryczana). Tych produktów nie łączymy z tłuszczem (z mięsem i rybami). Jemy je tylko z warzywami.

Tłuszcze

Oliwa z oliwek, tuńczyk w puszce, łosoś, makrela wędzona .

Nabiał

Jajka, chudy ser i jogurt, kefir, maślanka, śmietana kwaśna odtłuszczona, ser żółty odtłuszczony, chudy twarożek (od 0% do 1,5% tłuszczu).

Mięso


Kurczak, chuda szynka, indyk, od czasu do czasu kawałek chudej wołowiny lub wieprzowiny, wędliny drobiowe .

Alkohol

W pierwszej fazie odchudzania przez kilka tygodni nie wolno pić piwa, potem można sobie pozwolić na szklaneczkę do obiadu. Czerwone wytrawne wino w pierwszej fazie można pić małą lampkę dziennie, potem nawet dwie .



Dzień I

Śniadanie

kiwi, kanapka z chleba pełnoziarnistego z tuńczykiem w sosie własnym, sałata, herbata

Obiad

Cielęcina duszona z warzywami, ogórki kiszone, galaretka owocowa bez cukru (patrz przepisy)

Kolacja

Bigos z kurczaka, sok z marchwi

Dzień II

Śniadanie

grejpfrut, chleb pełnoziarnisty z niskosłodzonym dżemem i chudym białym serem, herbata ziołowa, gotowane jabłko

 



Obiad

Gotowana pierś kurczka, ogórki kiszone, galaretka owocowa bez cukru, herbata

Kolacja


Ryba duszona w warzywach, jogurt naturalny bez cukru


Dzień III

Śniadanie

pomarańcza, musli z pełnych ziaren z mlekiem 0%

Obiad

Zupa ogórkowa bez tłuszczu, gołąbki z farszem mięsno-pieczarkowym i sosem pomidorowym bez zasmażki

Kolacja

Kanapki z łososiem wędzonym, sałata


Dzień IV

Śniadanie

kiwi, jajko na miękko, wędzona pierś indyka, chudy twarożek, sałata, pomidor

Obiad

Zupa neapolitańska, ciemny ryż z sosem pieczarkowym na odtłuszczonej śmietanie, ogórki kiszone

Kolacja

Zupa krem z brokułów, pasta z wędzonej makreli pomidor, ogórek


Dzień V

Śniadanie

Sok z cytryny, maliny, jajecznica z 1/2 łyżki oliwy z cebulą, pomidorem i papryką

Obiad

Rosół na skrzydełkach bez makaronu, pureé z selera, kotlet z piersi kurczaka smażony bez tłuszczu, surówka z kapusty pekińskiej

Kolacja

Biały chudy ser, szczypior, rzodkiewka, natka pietruszki, jogurt


Dzień VI

Śniadanie

 jabłko, płatki owsiane i otręby pszenne z jogurtem i białym serem

Obiad

Łosoś gotowany na parze z warzywami, sałata z kilkoma kroplami oliwy i sokiem z cytryny

 



Kolacja

Zupa jarzynowa bez marchwi, kilka plasterków chudej szynki z indyka, jogurt odtłuszczony

Dzień VII

Śniadanie

Kiwi, maliny, truskawki, morele, odtłuszczony jogurt, kawa z mlekiem

Obiad

Papryka faszerowana ciemnym ryżem i pieczarkami, zupa lub krem z porów, surówka z marchwi

Kolacja

Kalafior gotowany posypany świeżym koprem



Przepisy na potrawy z diety Montignaca


Soczewica z borowikami - porcja dla jednej osoby

1 szklanka soczewicy, 4 suszone borowiki, 1 cebula, sól, pieprz do smaku

Sos jogurtowy: 100 ml jogurtu 0% tłuszczu, 1 ząbek czosnku, kminek mielony do smaku

Soczewicę zalej wodą i pozostaw na dwie godz. Wodę wylej. Grzyby zalej wodą i pozostaw na 15 min. Na osoloną, gotującą się wodę wrzuć namoczoną uprzednio soczewicę i pokrojoną drobno cebulę. Po chwili dodaj grzyby wraz z wodą, w której się moczyły. Dopraw pieprzem. Można podawać z sosem jogurtowym.


Zupa neapolitańska - porcja dla trzech osób

1/2 pęczka włoszczyzny z kapustą, przecier pomidorowy, 1-2 pomidory, 1 mały ziemniak, 1-2 kostki warzywne Knorra, 1/2 łyżki oliwy z oliwek, natka pietruszki, sól, pieprz

Jarzyny umyj, pokrój i ugotuj przykryte wodą. Dodaj kostki Knorra, a pod koniec pomidory z przecierem. ' Skrop oliwą, dopraw do smaku solą i pieprzem. Przed podaniem posyp drobno posiekaną natką.



Filet z indyka w sosie bakaliowym - porcja dla jednej osoby


2 płaty fileta z piersi indyka, przyprawy do drobiu, sól, oliwa z oliwek

Sos bakaliowy: 2 łyżki żurawin, 2 dkg rodzynek

Piersi indyka natrzyj przyprawami. Pozostaw na godzinę w chłodnym miejscu. Na dno brytfanki ze stali nierdzewnej wlej łyżkę oliwy, filety posól, ułóż w brytfance. Wstaw do gorącego piekarnika. Piecz do miękkości, podlewając wodą. Rodzynki wsyp do kubeczka, zalej wrzątkiem, odcedź. ' Żurawiny zmiksuj z rodzynkami. Otrzymanym sosem polej indyka.



Kasza gryczana z wędzonym łososiem i koprem - porcja dla jednej osoby


3 łyżki (50 g suchej) kaszy gryczanej, 30-60 g wędzonego łososia, 1 mały pęczek koperku

Do garnka z grubym dnem wrzuć opłukaną na sitku kaszę gryczaną. Odrobinę posól, uważaj, żeby nie przesolić - dojdzie słony łosoś. Chwilę praż. Zalej wodą - proporcja wody do kaszy powinna być 2:1. Stale mieszaj. Do ugotowanej, jeszcze ciepłej kaszy wrzuć łososia pokrojonego w grube paski lub kostkę. Wymieszaj z dużą ilością kopru. Podawaj od razu .

Sałatka z makreli

1 duża makrela wędzona, szczypiorek, pomidor, ogórek surowy lub kiszony

Makrelę obierz z ości i podziel na kawałki. Dorzuć do niej pokrojony w kostkę pomidor, ogórek i szczypiorek, posól i popieprz.

Chleb pita

1 szklanka i dwie łyżki letniej wody, 3 szklanki mąki pełnoziarnistej, 1 łyżeczka soli, 1 1/2 łyżeczki fruktozy, 1 łyżka oliwy, 1 1/2 łyżeczki sproszkowanych drożdży

Wyrób ciasto ze wszystkich składników i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Uformuj rulon długości ok. 30 cm, podziel go na osiem części. Każdą cześć rozwałkuj na placuszki o średnicy ok. 15 cm. Zostaw je pod lnianą ściereczką na 30 min. Rozgrzej piekarnik do temperatury 230 st. C. Wyrośnięte placki wsadź do gorącego pieca na 4-5 min. Jeśli chcesz, żeby były miękkie, po wyjęciu z piekarnika włóż je do papierowej torebki albo przykryj lnianą ściereczką. Możesz je zamrozić .


Do chleba: słodka pasta


kostka chudego sera białego, trochę mleka 0%, trochę fruktozy (do smaku)
Ser zmiksuj z mlekiem i fruktozą do uzyskania pasty-kremu.

Do chleba: pasta z makreli

wędzona makrela, kawałek chudego twarogu, kilka łyżeczek koncentratu pomidorowego, ok. 3 łyżeczek jogurtu naturalnego, odrobina majonezu (zamiast majonezu można dodać trochę więcej jogurtu), 3 ogórki konserwowe, kilka ostrych papryczek konserwowych, sól, pieprz, ostra papryka

Makrelę (bez ości), twaróg, jogurt, koncentrat i majonez połącz i ugnieć widelcem na jednolitą masę. Ogórki pokrój w drobną kostkę i dodaj do masy. Dopraw solą, pieprzem i papryką. Każdą kromkę udekoruj pokrojonymi w małe krążki papryczkami i ogórkiem konserwowym .

Galaretka owocowa

750 g. owoców: do wyboru czerwone porzeczki, truskawki, maliny, jagody, jeżyny lub ich miks

Umyte i oczyszczone owoce doprowadź do wrzenia i gotuj przez kilka minut (w kuchence mikrofalowej przy pełnej mocy 800 W trwa to ok. 6 min.). Zdejmij z ognia, pozostaw do ostygnięcia i ewentualnie odcedź. Zmiksuj owoce. Masę włóż do wyparzonych słoików. Galaretka przechowywana w lodówce będzie nadawać się do spożycia przez 3 tygodnie. W zamrażarce przez co najmniej 3 miesiące. Grzanka z kromki chleba pełnowartościowego z chudym twarogiem i warstwą galaretki, ozdobiona kilkoma listkami melisy - to prawie ciasteczko .

Pasta z suszonymi owocami

1 szklanka soczewicy, 1 duża cebula, 2 garści orzechów włoskich, pini, ziemnych, pestek słonecznika, sezamu, 2 ząbki czosnku, 2 garści suszonych owoców (śliwki, morele), po 1 łyżce posiekanego koperku i liści bazylii, 1 słodka papryka, sól, ocet winny

Soczewicę gotuj aż będzie miękka. Marchew pokrój w plasterki i ugotuj na parze. Posiekaną cebulę smaż na oleju do zeszklenia. Skrop octem lub winem, dodaj bazylię i smaż, mieszając kilka minut. Dodaj orzechy, a po 2-3 min. suszone owoce, czosnek i paprykę. Dolej trochę wody i parę kropli octu. Dodaj ugotowaną marchewkę, mieszaj i smaż jeszcze 3-4 min. Dodaj miód, koperek i ugotowaną soczewicę. Dolej odrobinę wody i smaż 5-6 minut, mieszając. Po ostudzeniu wszystko zmiksuj na jednolitą masę doskonałą do chleba .

Kwaśna pasta z soi

20 dag soi, 20 dag ogórków kiszonych, 2 cebule, 2 łyżki oliwy z oliwek, sól i pieprz.

Soję namocz na noc i ugotuj. Na patelni z olejem podrumień pokrojoną w kostkę cebulę. Pokrój ogórki. Wszystkie składniki wymieszaj i przekręć przez maszynkę. Jeżeli pasta jest za sucha, dodaj trochę wody lub kwasu z ogórków. Dopraw pieprzem i solą do smaku. Pasta jest doskonała do razowego chleba .

żródło: http://kulturystyka.com.pl/archiwum/an/200

polecam stronę http://www.montignac.com/pl/index.php . Tam znajdziecie naprawdę pokaźny indeks glikemiczny oraz wszystkie niezbędne informacje ; ))

ZOBACZ  też  to: ♥♥♥ ♫♪♫♫♪♫ ♥♥♥


M. MONTIGNAC; był POLITOLOGIEM. IG to BŁĘDY i NIEprawdy !! 

42.TEMAT.

http://sandrarecho.pinger.pl/m/1289881


ENGLISH  VERSION_______: http://www.instytutirl.com.pl/index9.php


Biologia, medycyna.

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.