- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
29 marca 2009, 22:35
9 listopada 2010, 10:08
9 listopada 2010, 11:40
9 listopada 2010, 13:20
9 listopada 2010, 14:10
9 listopada 2010, 16:59
9 listopada 2010, 17:17
Proces powstania zmian cellulitowych jest wieloetapowy.
Wyróżniamy 4 stadia cellulitu:
Stadium I
W tym stadium oznaki cellulitu są niemal niewidoczne, a zmiany obserwowane są jedynie na poziomie mikroskopowym. Do zaburzeń dochodzi początkowo w układzie naczyniowym. Uszkodzone kapilary nie funkcjonują prawidłowo, w wyniku czego skóra nie zostaje w odpowiedni sposób odżywiona, a uciekający płyn tkankowy zbiera się pomiędzy tkankami. Adipocyty powiększają się i łączą w niewielkie skupiska. W pierwszym stadium cellulitu dochodzi również do rozpadu włókien kolagenowych i elastynowych.
Stadium II
W drugim stadium objawy cellulitu stają się widoczne po uciśnięciu skóry palcami. Dochodzi do większych uszkodzeń w układzie krwionośnym skóry, ponadto powiększające się adipocyty przemieszczają się w kierunku skóry właściwej, uniemożliwiając w ten sposób prawidłowy przepływ krwi. Zwiększa się rownież napływ płynu tkankowego do przestrzeni międzykomórkowej.
Stadium III
W tym stadium dochodzi do pogłębienia się zmian powstałych w drugim etapie. Uszkodzenia naczyń krwionośnych wpływają na metabolizm skórny, w wyniku tego pogłębia się proces niedożywienia skóry, powiększania adipocytów i ich wędrówki w kierunku skóry właściwej. Większe skupiska adipocytów otaczają się torebką włóknistą. Cellulit jest już widoczny bez konieczności ściskania skóry.
Stadium IV
Jest to ostatni etap formowania się zmian cellulitowych, które są dostrzegalne. Skóra w miejscach objętych cellulitem jest wiotka i guzkowata w dotyku. Pacjenci, u których cellulit jest w ostatnim stadium formowania, skarżą się na uczucie bólu i wrażliwej skóry.
Walka z cellulitem nie należy do najłatwiejszych i wymaga poświęcenia i cierpliwości. Cellulit nie jest tkanką tluszczową, której łatwo możemy się pozbyć w wyniku stosowania diety i odpowiednich ćwiczeń. Zmiany cellulitowe nie są stanem statycznym. Z kolei nieleczone prowadzą do pogłębienia cellulitu oraz do większych uszkodzeń w tkankach.W wyniku uszkodzeń błon komórkowych dochodzi do utraty wody, która "błąka się" pomiędzy komórkami, stanowiąc bezużyteczny balast. Należy więc dążyć do odbudowy błon. Ludzki organizm jest w stanie poradzić sobie z ich naprawą, jednakże potrzebne są do tego niezbędne składniki. Przyjrzyjmy się zatem ich budowie. Lipidy stanowią główny składnik błon komórkowych, dlatego wolne kwasy tluszczowe powinny być ważnym elementem diety.
W cellulicie najważniejsze jest usuwanie przyczyn, a nie objawów.
W obecnych czasach kobiety likwidują tylko widoczne objawy "pomarańczowej skórki" poprzez stosowanie licznych balsamów, peelingów i kremów antycellulitowych. Dlaczego żadna z nich nie zastanawia się, jaka jest przyczyna tych objawów? W początkowym stadium dochodzi do uszkodzeń w naczyniach. Zostaje zakłócony wewnątrzkomórkowy transport, poprzez ?dziury? w kapilarach ucieka woda, która już nie spełni swoich funkcji. Stanie się ona właśnie balastem.
9 listopada 2010, 17:22
9 listopada 2010, 17:26
10 listopada 2010, 09:49