- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
-
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
29 kwietnia 2016, 11:59
Hej !
Mam pewien problem i bede wdzieczna za wszelkie porady. Moze akurat ktos jest obeznany w temacie i bedzie w stanie mi pomoc. Probowalam dodzwonic sie do sadu, ale ciagle zajete ..
Jestem na zwolnieniu lekarskim. Minal juz prawie miesiac, zbliza sie termin wyplaty. Od paru dni moj pracodawca meczy mnie telefonami. Najpierw proponowal, zebym przyjechala do pracy i podpisala zmieniona umowe (chcial mi odjac 500zl z pensji !). Gdy mu odmowilam, tlumaczac, ze przeciez jestem na zwolnieniu i nie moge w tej chwili podpisac zadnych dokumentow, to poinformowal mnie, ze wszelkie papiery opisal data wsteczna, ze niby podpisalam to, jak jeszcze nie bylam na l4. Rowniez mu odmowilam. Teraz zaczal mnie straszyc, ze ktos widzial mnie w sklepie z ciuchami i ze bedac na l4 (nawet tym chodzacym) nie mozna chodzic po sklepach. Jego zdaniem moge opuszczac dom tylko w celu wizyty u lekarza, pojscia do apteki itp. Zagrozil, ze jesli sie nie dogadamy i nie podpisze mu tego co chce, to podwazy moje zwolnienie i nasle na mnie kontrole z Zusu. W razie czego ma swoich swiadkow, ktorzy potwierdza, ze rzeczywiscie widzieli mnie w sklepie z ciuchami.
Juz chcialam sie zgodzic i jechac jutro mu to podpisac, zeby juz mnie przestal meczyc, ale w sumie byloby to tak jakby przyznanie mu racji i poddanie sie. Zastanawiam sie nad wyslaniem mu wypowiedzenia umowy. W takim wypadku chyba dalej moglabym byc na l4, a cala sprawa jakos moze by sie uciszyla ..
Prosze o rady. Co Wy byscie zrobily na moim miejscu? Czy rzeczywiscie bedac na zwolnieniu lekarskim chodzacym nie mozna chodzic po sklepach? Dodam, ze mieszkam sama, wiec wszelkie zakupy wykonuje we wlasnym zakresie.
29 kwietnia 2016, 12:03
Zależy jaki kod choroby wyłącza Cię ze zdolności do pracy.
29 kwietnia 2016, 12:04
Myślę że pracodawca może Cię cmoknąć, jeśli masz zwolnienie chodzone to możesz iść do sklepu po zakupy jeśli to konieczne, bo nie masz nakazu siedzenia w domu.
29 kwietnia 2016, 12:05
Zależy jaki kod choroby wyłącza Cię ze zdolności do pracy.
kod choroby to "2" -zwolnienie chodzace.
29 kwietnia 2016, 12:11
Na L4 chodzącym możesz chodzić po sklepach i knajpach i gdzie tylko chcesz. Chyba, że Twoja praca polega na chodzeniu po sklepach z ciuchami. Nie możesz świadczyć pracy. I raczej nie powinnaś się w pracy pokazywać pod żadnym pozorem. Oczywiście, umowy (a właściwie wypowiedzenia warunków pracy i płacy) nie musisz przyjmować, a zwłaszcza z datą wsteczną. Co innego, gdyby chciał Ci dać podwyżkę z datą wsteczną, wtedy musiałby Ci wypłacić wyrównanie. Powinnaś liczyć się z tym, że odmowa przyjęcia takiego wypowiedzenia zmieniającego warunki płacy może pociągać za sobą wypowiedzenie umowy o pracę, ale nie może tego robić w czasie, gdy jesteś na zwolnieniu.
Jeżeli Twoje zwolnienie jest zasadne, to nie musisz się obawiać kontroli z ZUS-u. Przebadają Cię, przejrzą dokumentację, którą przyniesiesz i tyle. Mnie dwa razy kontrolowali, przyniosłam wypis ze szpitala, lekarka zbadała mnie, obejrzała świeże blizny po zabiegu i kazała następnym razem przynieść kopię karty zabiegowej z rehabilitacji. Następnym razem przyniosłam kopię karty zabiegowej, nawet na nią nie spojrzała i uznała zasadność zwolnienia.
Po zakończeniu zwolnienia, też nie podpisuj umowy z datą wsteczną, bo Ci potrąci potem z wynagrodzenia.
29 kwietnia 2016, 12:12
Chodzące jak chodzące. Ze złamaną ręka też można chodzić, ale jakby Cię ktoś wtedy złapał na zakupach to by było co najmniej dyskusyjne. Domyślam się, że złamanej ręki nie masz, uczciwie oceń czy jest się o co przyczepić, bo jak widać, czepiać się bedą.
29 kwietnia 2016, 12:24
No nie do końca to jest tak, że na L4 chodzącym można sobie robić co się chce. Nie ma problemu ze sklepem spożywczym oczywiście, bo przecież coś jeść musisz, ale np. galeria handlowa? To już coś innego.
Adnotacja lekarza wcale nie oznacza, że pracownik w okresie zwolnienia lekarskiego może wykonywać uciążliwe czynności, a w szczególności, że w okresie tego zwolnienia może wykonywać pracę (wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 12 listopada 2002 r. sygn. akt III AUa 3189/01 - Pr. Pracy z 2003 r. nr 10, poz. 43).Taka adnotacja upoważnia niezdolnego do pracy pracownika do wykonywania zwykłych czynności życia codziennego takich jak np. udanie się na ewentualne zabiegi, kontrolną wizytę lekarską czy po codzienne zakupy żywności. W sytuacji, gdy z ustaleń kontroli wynika, że w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracownik wykonywał czynności niezbędne dla zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych, gdyż nie było innych domowników mogących wykonać te czynności (np. zakup podstawowych artykułów żywnościowych, realizacja recepty na leki) nie można uznać że pracownik wykorzystywał zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego celem, nawet w przypadku adnotacji na zwolnieniu lekarskim „Chory powinien leżeć”.
Edytowany przez it.girl 29 kwietnia 2016, 12:27
29 kwietnia 2016, 12:24
Jestem na zwolnieniu ze wzgledu na stresujaca prace, ktorej efektem jest bezsennosc, stany depresyjne i takie tam. W przeszlosci leczylam sie na anoreksje, a jak wiadomo wszelkie tego typu sytuacje moga skutkowac nawrotem choroby. Chorujacy na depresje raczej nie powinien calymi dniami przesiadywac zamkniety w czterech scianach, bo mogloby to tylko poglebic chorobe. Mam odpoczywac, ale tez bez przesady. A zakupy chcac nie chcac zrobic musze, bo mieszkam sama. Pytanie tylko, czy po centrach handlowych wolno mi chodzic i czy mozna na tej podstawie podwazyc moje zwolnienie ..
W razie czego szef ma niby jakichs swiadkow, ale rownie dobrze takimi swiadkami moga byc np. jego znajomi, ktorzy solidarnie stana po jego stronie. Meczy mnie juz ta sprawa i zastanawiam sie nad spotkaniem sie z szefem i polozeniem mu wypowiedzenia. W takim wypadku, o ile sie nie myle, jeszcze przez bodajze 3 miesiace bede mogla chorowac.
29 kwietnia 2016, 12:24
W tej sytuacji dowiaduj się jeszcze czy pracodawca ma prawo żądać podpisania umowy z datą wsteczną? I jak oni Ciebie straszą to odpłać im tym samym.
29 kwietnia 2016, 12:28
Ale jeśli to jest porozumienie zmieniajcie to możesz być na zwolnieniu, a masz obowiązek podpisania tego, mimo tego że jesteś na zwolnieniu lekarskim. Jeśli nie dojdzie do porozumienia to da Ci wypowiedzenie zmieniające. Musi być podpisane przez pracownika który nie jest na zwolnieniu lekarskim lub urlopie. Nie zgodzisz się te warunki, automatycznie zmienia się w zwykle wypowiedzenia trwające w zależności jaką masz umowę i jak długo ona trwa. A to jest istotne.
Jeśli jesteś chorą chodzącą to możesz podjechać na podpisanie, tylko nie zgadzaj się na datę wsteczną.
Aby wypowiedzenie było liczone to musi być podpisane przez Ciebie i pracodawdcę. Jeśli pracujesz długo i okres wypowiedzenia będzie trwał 3 miesiące to składaj jak najszybciej, bo okres wypowiedzenie liczy się od 1 dnia następnego miesiąca w którym złożysz. Po zakończeniu trwania umowy zasiłek chorobowy będzie opłacał ZUS.