- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
-
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
27 lutego 2016, 10:49
Słuchajcie jak wpisać zaproszenie dla:
1) dziadków? niestety mamy wszędzie SZ. P więc napisać imię i nazwisko? czy może kochanej babci i dziadkowi?
2) dla matek, które mają partnerów? imię i nazwisko matki i potem imię i nazwisko partnera?
3) dla świadkowej - świadkowej imię i np. z osobą towarzyszącą czy zapytać się z kim przybędzie?
Jaka forma? np. SZ.P Klaudię i Macieja Szpakowskich ?
27 lutego 2016, 12:08
Jak ja wypisywałam to było np. "Dla babci Uli", co do świadków to imie i nazwisko świadka z osobą towarzyszącą, taka forma była najlepsza, ponieważ nigdy nic nie wiadomo czy partner się tej osobie nie zmieni w tym czasie od wręczenia zaproszenia, do ślubu. Co do rodziców, to napisałam "Dla taty z osobą towarzyszącą", i wszystko było ok.
27 lutego 2016, 22:30
Nie ma w języku polskim nazwisk, które się nie odmieniają. Należy odmieniać WSZYSTKIE bez żadnych wyjątków. Nawet te, które brzmią dziwnie. W wypadku pani Wiewiór i pana Wiewiór należy napisać "Sz. P. Zenobię i Gienka Wiewiórów". Nie ma od tego odstępstw.
Szczerze mówiąc, to nawet jeśli tak jest, to wolałabym popełnić błąd i niektórych nazwisk nie odmienić, niż odmienić niepoprawnie...
Przykładowo: znam kobietę, która po przyjęciu nazwiska męża wzięła jego męską formę. Nie napiszę, jakie to nazwisko, ale jest to forma przymiotnika określającego cechę wyglądu, powiedzmy, że mąż nazywał się Chudy. I ona też nazywa się Maria Chudy, nie Maria Chuda. Tak ma w dokumentach, zrobiła to z rozmysłem, żeby nie słyszeć po sąsiadach "Chuda Maryśka". I jak prawidłowo odmienić jej nazwisko? Nie można napisać "zapraszam Marię Chudego", czyli w męskiej formie odmiany. Automatycznie nasuwa się "Chudą", co - biorąc pod uwagę jej podejście do nazwiska i próbę uniknięcia stosowania nazwiska jako określenia wyglądu - może zostać źle, a nawet bardzo źle odebrane. Co więcej, nie jestem polonistką, ale gdyby miała na nazwisko Chuda, to czy tak naprawdę poprawną formą odmiany nie powinno być "Chudę", jako że generalnie nazwisko przymiotnikiem nie jest (przy czym tak jak piszę - to są tylko moje przypuszczenia, pewności nie mam)? Tak czy inaczej, od razu nasuwałoby się "Chudą"...
I jeszcze mi przyszło do głowy... Maria Peszek - jak dla niej wypisać zaproszenie? ;)
Edytowany przez kropka36 27 lutego 2016, 23:14
27 lutego 2016, 23:56
Tu jest sporo napisane w kwestii odmiany nazwisk: http://niepoprawnapannamloda.blogspot.com/2014/07/odmiana-imion-i-nazwisk-na-zaproszeniach.html, między innymi co zrobić z nazwiskami typu Peszek (dla kobiety się nie odmienia).
28 lutego 2016, 00:26
Szczerze mówiąc, to nawet jeśli tak jest, to wolałabym popełnić błąd i niektórych nazwisk nie odmienić, niż odmienić niepoprawnie... Przykładowo: znam kobietę, która po przyjęciu nazwiska męża wzięła jego męską formę. Nie napiszę, jakie to nazwisko, ale jest to forma przymiotnika określającego cechę wyglądu, powiedzmy, że mąż nazywał się Chudy. I ona też nazywa się Maria Chudy, nie Maria Chuda. Tak ma w dokumentach, zrobiła to z rozmysłem, żeby nie słyszeć po sąsiadach "Chuda Maryśka". I jak prawidłowo odmienić jej nazwisko? Nie można napisać "zapraszam Marię Chudego", czyli w męskiej formie odmiany. Automatycznie nasuwa się "Chudą", co - biorąc pod uwagę jej podejście do nazwiska i próbę uniknięcia stosowania nazwiska jako określenia wyglądu - może zostać źle, a nawet bardzo źle odebrane. Co więcej, nie jestem polonistką, ale gdyby miała na nazwisko Chuda, to czy tak naprawdę poprawną formą odmiany nie powinno być "Chudę", jako że generalnie nazwisko przymiotnikiem nie jest (przy czym tak jak piszę - to są tylko moje przypuszczenia, pewności nie mam)? Tak czy inaczej, od razu nasuwałoby się "Chudą"...I jeszcze mi przyszło do głowy... Maria Peszek - jak dla niej wypisać zaproszenie? ;)Nie ma w języku polskim nazwisk, które się nie odmieniają. Należy odmieniać WSZYSTKIE bez żadnych wyjątków. Nawet te, które brzmią dziwnie. W wypadku pani Wiewiór i pana Wiewiór należy napisać "Sz. P. Zenobię i Gienka Wiewiórów". Nie ma od tego odstępstw.
Tak nie jest, ludzie są po prostu niedouczeni i powtarzają bzdury. Oczywiście, że są w języku polskim nazwiska, które się nie odmieniają. Odmieniać należy te, których odmiana pasuje pod jakiś wzorzec odmiany - Chudy (w przypadku kobiety) nie pasuje, więc siłą rzeczy się nie odmienia. Tak samo nie odmienia się nazwisko Marii Peszek. Janowi Peszkowi i Marii Peszek, po prostu.