- Dołączył: 2011-05-04
- Miasto: Białystok
- Liczba postów: 14372
4 grudnia 2011, 23:33
1
Pewien bogaty Arab martwił się bardzo chciwością i
swych dwóch synów. Postanowił więc im spłatać figla i w testamencie.
Obaj synowie mieli mianowicie odbyć wyścig na koniach - oczywiście
śmigłych arabach - z Mekki do Medyny i z powrotem, ale z jednym małym
zastrzeżeniem. Ten z synów, którego koń przyędzie drugi z powrotem,
miał odziedziczyć całą fortunę ojcowską.
Po śmierci ojca obaj synowie, posłuszni
bezwzględnie jego nakazom, ruszyli w drogę. Była to dziwna droga - obaj
jechali stępa. Wreszcie po kilku godzinach podróży ujrzeli mury
świętego miasta. Tam zsiedli z koni i udali się do oazy. Żaden z nich
nie kwapił się do ruszenia w powrotną drogę.
nastepna zagadka pod spodem
Wtem jednemu z nich zaświtał w głowie pewien
pomysł. Zbliżył się do brata i coś mu szepnął do ucha. Potem obaj
wskoczyli na siodła i pognali jak wicher w drogę powrotną.
Pytanie: Co powiedział brat bratu?
2
Pan Abacki stwierdza, że pan Babacki kłamie.
Pan Babacki stwierdza, że pan Cabacki kłamie.
Pan Cabacki stwierdza, że pan Abacki kłamie i pan Babacki też kłamie.
Pytanie: Który z tych panów kłamie, który zaś mówi prawdę?
nastepna zagadka pod spodem
Edytowany przez lola7777 4 grudnia 2011, 23:53
9 grudnia 2011, 08:33
Dobrze:)
Pan P otrzymał liczbę 12, Pan S 8
Pani i Pan Kowalscy podali rękę gościom 4 razy:)
Proszę o weryfikację;)
Nad ciagiem się jeszcze zastanowię.
9 grudnia 2011, 08:50
Myślałam, że brakuje C, bo wtedy zaznaczone w ciagu były by A (jeden odsęp) CD (jeden odstęp) FGH (jeden odstęp) JK....
Czyli 1-2-3-4...
Moim zdaniem też logiczne wytłumaczenie, dlatego ciągi mnie irytują.
To tak samo jak z zagadką: które zwierze nie pasuje do pozostalych (pies, mysz, kogut, krowa)
a-pies bo jest typowym miesozercą
b-krowa, bo jest ogromna i nie wpasowywuje się rozmiarem
c-kogut bo jako jedyny jest ptakiem
d-mysz, bo jako jedyna jest uważana za szkodnika
Tak więc można sobie dowolnie tłumaczyć takie zagadki tylko trzeba trafić w to, co akurat autor miał na myśli:)
- Dołączył: 2011-09-10
- Miasto: Warszawa
- Liczba postów: 11257
9 grudnia 2011, 12:44
kaixin napisał(a):
Dobrze:)Pan P otrzymał liczbę 12, Pan S 8Pani i Pan
podali rękę gościom 4 razy:)Proszę o weryfikację;)Nad
się jeszcze zastanowię.
Kowalscy tak. Liczby Pana P i S są inne. Gdyby S miał sumę 8, nie mógłby wiedzieć, że P na pewno nie wie. Bo 3+5 to 8, a 15 ma rozkład jednoznaczny, jeśli odrzucamy 1.
Z ciągiem tak, masz rację, że może być wiele wyjaśnień. Na razie nie zdradzę, bo chciałabym usłyszeć opinię innych osób.
9 grudnia 2011, 14:14
ale z tego co pamiętam, to liczby mogły się powtarzać, czyli 8 to może być suma 6+2, 5+3, 4+4 Czyli pan P wie, że pan S nie wie czy to 12 czy 16, bo 15 odrzucamy z wiadomego powodu.
- Dołączył: 2011-09-10
- Miasto: Warszawa
- Liczba postów: 11257
9 grudnia 2011, 14:31
Pan P mówi nie wiem, a Pan S mówi: wiedziałem, że nie wiesz. Kiedy Pan S może mieć pewność, że Pan P nie wie? Tylko wtedy, kiedy nie da się jego sumy rozbić na dwa składniki, z których oba będą liczbami pierwszymi. A 8 nie spełnia tego założenia. 8 DA się rozbić na 3 i 5, a zarówno 3, jak i 5 to liczby pierwsze. Nieważne, że 8 da się rozbić inaczej, ale ważne, że da się też tak, a to wyklucza wiedzę pana S, że pan P nie wie.
Dla przypomnienia:
Mr. S. and Mr. P. are both perfect logicians, being able to correctly deduce any truth from any set of axioms. Two integers (not necessarily unique) are somehow chosen from range between 2 and 50. Mr. S. is given the sum of these two integers; Mr. P. is given the product of these two integers. After receiving these numbers, the two logicians do not have any communication at all except the following dialogue:
Mr. P.: I do not know the two numbers.
Mr. S.: I knew that you didn't know the two numbers.
Mr. P.: Now I know the two numbers.
Mr. S.: Now I know the two numbers.
Given that the above statements are absolutely truthful, what are the two numbers?
Edytowany przez AgnieszkaHiacynta 9 grudnia 2011, 14:40
9 grudnia 2011, 14:55
heh musze się nad tym głębiej zastanowić:)
10 grudnia 2011, 07:16
no tak moje logiczne myślenie powinęło się już na początku zagadki...głupek ze mnie. Teraz wyszlo mi, że te liczby to 4i13 czyli S dostał 17, a P52. Czy dobrze?
- Dołączył: 2010-08-04
- Miasto: Wrocław
- Liczba postów: 1512
10 grudnia 2011, 12:14
JEST!
Może wreszcie ktoś to rozwiąże, ja się poddałam, ale nadal mnie to męczy
- Dołączył: 2011-09-10
- Miasto: Warszawa
- Liczba postów: 11257
10 grudnia 2011, 13:39
kaixin napisał(a):
no tak moje logiczne myślenie powinęło się już na
zagadki...głupek ze mnie. Teraz wyszlo mi, że te liczby
4i13 czyli S dostał 17, a P52. Czy dobrze?
Brawo!
A co z ciągiem? meEffy? Może Ty?
A teraz coś trudniejszego (chyba):
Suppose that we wish to know which windows in a 36-story building are safe to drop eggs from, and which will cause the eggs to break on landing. We make a few assumptions:
An egg that survives a fall can be used again.
A broken egg must be discarded.
The effect of a fall is the same for all eggs.
If an egg breaks when dropped, then it would break if dropped from a higher window.
If an egg survives a fall then it would survive a shorter fall.
It is not ruled out that the first-floor windows break eggs, nor is it ruled out that the 36th-floor windows do not cause an egg to break.
If only one egg is available and we wish to be sure of obtaining the right result, the experiment can be carried out in only one way.
Drop the egg from the first-floor window; if it survives, drop it from the second floor window. Continue upward until it breaks. In the worst case, this method may require 36 droppings. Suppose 2 eggs are available. What is the least number of egg-droppings that is guaranteed to work in all cases?
Jeśli wygrzebię się spod stosu rzeczy do zrobienia, to postaram się dać coś fajnego, ale prostszego.
![]()
Edytowany przez AgnieszkaHiacynta 10 grudnia 2011, 13:41
- Dołączył: 2010-08-04
- Miasto: Wrocław
- Liczba postów: 1512
10 grudnia 2011, 16:14
W tym z ciągiem bierzemy też pod uwagę Ą, Ć, Ę ?
Pewnie się okaże,że pasuje tam jakaś z dalszej części alfabetu, a ja tu z Ą i B kombinuję, skoro C odpadło