Temat: Czy jeśli ojciec pobiera na mnie zasiłek pielęgnacyjny to JA mogę iść do pracy?

Bo że rodzic nie może, to wiem. Chodzi mi tylko czy ja jako osoba chorująca mogę zabiegać się o zatrudnienie. Pozdrawiam 

jestes pewna że chodzi o zasiłek pielęgnacyjny?

Pasek wagi

Tak o zasiłek pielęgnacyjny

"Zasiłek pielęgnacyjny przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji."

Jeśli nie jesteś zdolna do samodzielnej egzystencji, to pracować też raczej nie jesteś w stanie. Prawdopodobnie ustawodawca nie brał tej możliwości pod uwagę. 

Napewno nie chodzi o zasiłek pielęgnacyjny, tylko o świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna. Możesz podjąć pracę, ale Twój rodzic w razie wątpliwości urzędników, będzie musiał udowodnić, że pomimo podjęcia pracy wymagasz w dalszym ciągu opieki i pomocy w codziennych czynnościach i będzie musiał uzasadnić celowość tej opieki. 

Pasek wagi

Mój brat pobiera ZASIŁEK pielęgnacyjny sam na siebie, więc to raczej nie o to chodzi. Kwota tego zasiłku to lekko ponad 200 zł. Może chodzi o ŚWIADCZENIE pielęgnacyjne 1971 zł, które własnie dostaje rodzic, który rezygnuje z pracy aby opiekować się niepełnosprawnym dzieckiem? I to chodzi tu raczej o opiekę całodobową, więc na logikę raczej straci to świadczenie, ale chyba najlepiej przedzwonić do mopsu (bo chyba to oni wypłacają) i się dowiedzieć.

Pasek wagi

to tak jak pisza nie jest sam zasilek pielegnacyjny i skoro rodzicowi zostal przyznany to nie bez podstawy. Celem jest zapewnienie  opieki osobie niepelnosprawnej - wobec tego ta osoba raczej nie jest w stanie wykonywac pracy zawodowej. Podjecie pracy zawodowej to szereg obowiazkow, ktorym trzeba podolac - codziennie czy sie chce czy nie, czy sie dobrze czujemy czy nie, czy mamy ochote czy nie. Pomysl o zajeciu, ktore nie niesie takiej odpowiedzialnosci, ktore mozna we wlasnym zakresie regulowac i samemu decydowac ile i kiedy to robisz - cos jak hobby, mozna je bardziej rozwijac i miec zajecie.

Przemysl  dobrze co robisz , bo mozecie stracic zrodlo utrzymania. 

Możesz pracować jeżeli lekarz wyrazi zgodę. Nie ma żadnych ograniczeń w zatrudnianiu osób z orzeczoną niepełnosprawnością. 

Pasek wagi

Jeśli pobierasz zasiłek pielęgnacyjny z MOPSu (świadczenie w wysokości 215,84 zł) to rozumiem, że masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zarówno z jednym jak i z drugim możesz podjąć pracę. Chyba, że posiadasz zusowskie orzeczenie lekarskie to tam sprawa wygląda troszkę inaczej. ZUS wydaje takie orzeczenia:

- orzeczenie o częściowej niezdolnosci do pracy - w przełożeniu stopień lekki, dawna grupa lII

- orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy - w przełożeniu stopień umiarkowany, dawna grupa II

- orzeczenie o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji - w przełożeniu stopień znaczny, dawna grupa I

O ile z orzeczeniami z powiatowych lub miejskich zespołów możesz pracować z każda grupa o tyle na tych zusowskich tylko z III i II. To że w orzeczeniu pisze, że jesteś niezdolna do pracy nie oznacza, że nie możesz pracować. To po prostu durne nazewnictwo i w prawie oznacza, że możesz pracować w warunkach "specjalnych" czyli w ZPCH lub na stanowisku dostosowanym do schorzenia.

I grupa zusowska czyli "całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji" oznacza zakaz pracy.

Zastanawia mnie natomiast dlaczego to ojciec pobiera na Ciebie... Jeśli nie jest Twoim opiekunem prawnym, a Ty jesteś pełnoletnią powinnaś ten zasiłek pobierać sama.

P.S. zasiłek pielęgnacyjny nie jest wliczany do dochodu 

studentka1986 napisał(a):

Jeśli pobierasz zasiłek pielęgnacyjny z MOPSu to rozumiem, że masz orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Zarówno z jednym jak i z drugim możesz podjąć pracę. Chyba, że posiadasz zusowskie orzeczenie lekarskie to tam sprawa wygląda troszkę inaczej. ZUS wydaje takie orzeczenia:

- orzeczenie o częściowej niezdolnosci do pracy - w przełożeniu stopień lekki, dawny III

- orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy - w przełożeniu stopień umiarkowany, dawna grupa II

- orzeczenie o niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji - w przełożeniu stopień znaczny,dawna grupa I

O ile z orzeczeniami z powiatowych lub miejskich zespołów możesz pracować z każda grupa o tyle ja tych zusowskich tylko z III i II. To że w orzeczeniu pisze, że jesteś niezdolna do pracy nie oznacza, że nie możesz pracować. To po prostu durne nazewnictwo i w prawie oznacza, że możesz pracować w warunkach "specjalnych" czyli w ZPCH lub na stanowisku dostosowanym do schorzenia.

I grupa żydowska czyli "całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji" oznacza zakaz pracy.

Zastanawia mnie natomiast dlaczego to ojciec pobiera na Ciebie... Jeśli nie jest Twoim opiekunem prawnym, a Ty jesteś pełnoletnią powinnaś ten zasiłek pobierać sama.

P.S. zasiłek pielęgnacyjny nie jest wliczany do dochodu 

Nie maz, ojciec.

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.