- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
-
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
15 kwietnia 2019, 15:27
hej
tym razem pytam w imieniu swojej ciotki, robiła wyniki miała podwyższony poziom glukozy na czczo 107, lekarz dał skierowanie aby zrobiła jeszcze raz i wyszło tym razem 111;/ i teraz jest wątpliwość bo pilnowała się z jedzeniem dzień przed pobraniem krwi, ale wieczorem jadła jabłka, mandarynkę i kiwi, czy to mogło wpłynąć na ten wynik ? bo pilnowała się bardziej niż przed tym pierwszym badaniem a wyszło gorsze;/ i jeszcze pytanie co w takiej sytuacji?? czy lekarz da jakieś leki czy coś zaleci?
15 kwietnia 2019, 15:33
Owoce zawieraja cukier, ale chyba do badania rano to sie juz powinno unormowac, wiec watpie, zeby to mialo jakis wplyw, ale lepiej poczekaj na odpowiedz kogos madzrejszego w tej kwestii ;P
15 kwietnia 2019, 15:41
ciotka ma nieprawidłowy podwyższony poziom glukozy, moja mama ma dokladnie to samo. to jeszcze nie cukrzyca, ale juz sie to kontroluje i leczy. zdrowy czlowiek nawet jakby sie najadł ciasta wieczorem to rano bedzie mial glukozę prawidłową - ponizej 100.
15 kwietnia 2019, 15:42
ciotka ma nieprawidłowy podwyższony poziom glukozy, moja mama ma dokladnie to samo. to jeszcze nie cukrzyca, ale juz sie to kontroluje i leczy. zdrowy czlowiek nawet jakby sie najadł ciasta wieczorem to rano bedzie mial glukozę prawidłową - ponizej 100.
ale jak to leczyć? lekarz da jakieś leki czy skieruje do diabetologa?
15 kwietnia 2019, 16:08
Zbadajcie cukier jeszcze raz. Tym razem przypilnuj, zeby nie jadla niczego zawierajacego cukier i zeby byla faktycznie na czczo.
Ja przed badaniem bylam na czczo ponad 11 godzin ale dzien wczesniej, wieczorem zjadlam lody. Cukier wyszedl 120. Kolejne badanie za tydzien/ dwa mialam juz na szczescie ponizej 100.
15 kwietnia 2019, 16:11
ale jak to leczyć? lekarz da jakieś leki czy skieruje do diabetologa?ciotka ma nieprawidłowy podwyższony poziom glukozy, moja mama ma dokladnie to samo. to jeszcze nie cukrzyca, ale juz sie to kontroluje i leczy. zdrowy czlowiek nawet jakby sie najadł ciasta wieczorem to rano bedzie mial glukozę prawidłową - ponizej 100.
W takiej sytuacji najlepiej isc do diabetologa. "Zwykly" lekarz nadaje sie niestety tylko do wypisywania zwolnien na przeziebienie- czesto nie maja pojecia o kwestiach zwiazanych z cukrzyca/ insulinoopornoscia czy chociazby o chorobach tarczycy. Wedlug nich skoro wynik jest w laboratoryjnych normach to czlowiek jest calkowicie zdrowy.
15 kwietnia 2019, 16:18
W badaniu cukru nie chodzi o to, żeby się pilnować dzień przed badaniem żeby cukier wyszedł dobry, tylko o to, żeby zobaczyć jaki mamy poziom cukru przy takiej diecie jaką stosujemy na codzień.
15 kwietnia 2019, 16:38
nie powinna jeść 12 godzin przed badaniem. Moim zdaniem trzymanie diety przed badaniami jest bezsensu (choć zalecane) bo pokazuje co się dzieje jeśli trzymamy dietę a powinno pokazać co się dzieje wtedy gdy jemy na co dzień tak jak jemy. Ale ok. A ona robiła samą glukozę na czczo? Jeśli tak, to polecam jej zrobić krzywą cukrową, bo to będzie pierwsze badanie jakie zleci jej diabetolog. Ma nieznacznie podniesiony poziom glukozy (norma do 100), ale ważne jest też co się dzieje po posiłkach. Niech idzie zrobić ta krzywą cukrową. Może załatwić sobie skierowanie ale w sumie prywatnie to koszt około 25 zł, więc też żaden majątek. Musi kupić glukozę 75g w aptece (ze 6 zł) i idzie na czczo po 12 godzinach od ostatniego posiłku. Badają jej krew na czczo, dają do wypicia ta glukozę i badają krew po godzinie i po 2ch. Na tej podstawie będzie widać co jest grane. Jeśli glukoza będzie nieznacznie podwyższona to zalecą na początek dietę niskiego IG oraz wprowadzenie aktywności ruchowej. Mogą też na początek wprowadzić metforminę. Wszystko zależy od wyników. Choć moze jednak warto najpierw zapytac lekarza, bo możliwe, że przy krzywej cukrowej zleca od razu krzywą insulinową, żeby mieć pełen obraz a jak zrobi samą cukrową to później będzie musiała poczekać z pół roku, bo częściej tej glukozy nie powinno się pić, bo to duże obciażenie dla organizmu.
Edytowany przez Karolka_83 15 kwietnia 2019, 16:40
15 kwietnia 2019, 18:30
W badaniu cukru nie chodzi o to, żeby się pilnować dzień przed badaniem żeby cukier wyszedł dobry, tylko o to, żeby zobaczyć jaki mamy poziom cukru przy takiej diecie jaką stosujemy na codzień.
Dokładnie!
15 kwietnia 2019, 18:38
Dokładnie!W badaniu cukru nie chodzi o to, żeby się pilnować dzień przed badaniem żeby cukier wyszedł dobry, tylko o to, żeby zobaczyć jaki mamy poziom cukru przy takiej diecie jaką stosujemy na codzień.
no wiem, ale chodzi mi o to, żeby akurat nie najadła się więcej czegoś co normalnie aż tyle nie i żeby to akurat nie potrzebnie nie podniosło, bo kiedyś jak robiła i miała 104 to pielęgniarka pytała czy jadła dzień wcześniej coś słodkiego i ciastka jadła i mówiła, że to mogło spowodować że cukier się podniósł, ale lekarz nie zareagował wtedy na ten wynik