- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
-
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
1 stycznia 2019, 19:16
Czy świadek na ślubie kościelnym musi mieć bierzmowanie? Mąż ma być świadkiem na ślubie mojego brata i się zastanawiamy. Każde z nas było już świadkiem na kościelnym i nie trzeba było mieć bierzmowania, ale może to zależy od parafii? Brat ma się oczywiście dowiedzieć i nam powie, ale może tymczasem ktoś coś wie i zechciałby się podzielić.
1 stycznia 2019, 21:14
Świadek to nie rodzic chrzestny, nie ma żadnego znaczenia sakramentalnego ani funkcji liturgicznej, tylko formalną. Może to być osoba niewierząca, niepraktykująca, innej wiary, dwóch facetów lub dwie kobiety, obca staruszka z ulicy - każdy, kto ma zdolność do czynności prawnych. Nie z powodu jakichś przepisów ale z powodu zdrowego rozsądku i braku zgorszenia nie powinna to być osoba zakłócająca charakter liturgii i stojąca w sprzeczności z jego znaczeniem. Czyli np wystrojony w pawie pióra transwestyta czy taki Nergal jako publicznie występujący przeciw Kościołowi deklarujący się satanista, to raczej zły wybór świadka :)
najmądrzejsza i najpełniejsza odpowiedź w tym temacie.
1 stycznia 2019, 21:22
najmądrzejsza i najpełniejsza odpowiedź w tym temacie.Świadek to nie rodzic chrzestny, nie ma żadnego znaczenia sakramentalnego ani funkcji liturgicznej, tylko formalną. Może to być osoba niewierząca, niepraktykująca, innej wiary, dwóch facetów lub dwie kobiety, obca staruszka z ulicy - każdy, kto ma zdolność do czynności prawnych. Nie z powodu jakichś przepisów ale z powodu zdrowego rozsądku i braku zgorszenia nie powinna to być osoba zakłócająca charakter liturgii i stojąca w sprzeczności z jego znaczeniem. Czyli np wystrojony w pawie pióra transwestyta czy taki Nergal jako publicznie występujący przeciw Kościołowi deklarujący się satanista, to raczej zły wybór świadka :)
no tak, ale jesli slub jest czysto koscielny to jak osoba innej wiary lub niewierzaca moze byc swiadkiem przed bogiem chrzescijanskim?
mysle, ze to moze byc jak napisal/a -KenAdams-
1 stycznia 2019, 22:55
jesli slub jest czysto koscielny to jak osoba innej wiary lub niewierzaca moze byc swiadkiem przed bogiem chrzescijanskim?
Świadek nie jest świadkiem"przed Bogiem", tylko przed ludźmi i formalnie, dlatego wymogów nie ma. Sakrament małżeństwa w KK obejmuje małżonków i ukonstytuowanie (czy potwierdzenie, błogosławieństwo) go przez duchownego, będącego jednocześnie tzw "świadkiem urzędowym" - i tylko te trzy osoby mają jakieś wymogi religijne, poza formalnymi. Świadek zwyczajny ma po prostu tam być, w pełni praw i władzy umysłowej, patrzeć, podpisać i zaświadczyć, że tak, faktycznie, te dwie osoby, że wtedy akurat i że dobrowolnie, tak, owszem, ślub wzięły. Do tego nie trzeba mieć jakiejkolwiek religii, tylko skończone lata (wg wymogów kościelnych chyba 16 bo "nie dzieci", ale że konkordat i wymogi państwowe, to 18) i w wymogach kościelnych stoi jak byk, że nie mogą to być dzieci, osoby nieprzytomne i głuchoniewidome oraz te, które są pozbawione możliwości korzystania z rozumu. Zalecenie by świadkowie z racji że włażą do kościoła i świadkują obrzędom mieli kwalifikacje moralne (nie religijne, a moralne, np nie czołowa miejska burdelmama, choćby była ochrzczona, kumacie różnicę, nie?) jest tylko zaleceniem, dlatego piszę o ewentualnym zgorszeniu publicznym. Kiedyś nie było mediów, aparatów fotograficznych, nawet niekoniecznie wszyscy umieli czytać i pisać, a potwierdzenie że para jest oficjalnym małżeństwem jakieś musiało być. Stąd w normalnych warunkach konieczność świadków. Ale bez narzucania ich wyznania czy wymogów sakramentalnych, bo do bycia świadkiem, jak w sądzie, to nie ma nic do rzeczy. Jeszcze raz powtarzam, to funkcja formalna a nie wyznaniowa.