- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
-
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
16 lipca 2018, 07:23
Hej, mam pytanie, a nie mogę znaleźć w sieci żadnej informacji na ten temat, może ktoś coś wie. ;)
Czy jest możliwe, że ważąc tak samo, zmieni się skład ciała? Mam na myśli zmniejszy się procent tkanki mięśniowej, a wzrośnie procent tkanki tłuszczowej. Jeżeli tak, czym to jest spowodowane?
16 lipca 2018, 07:36
Najczęściej jest to spowodowane głodówką.
Organizm woli magazynować tłuszcz a spalić mięśnie aby przetrwać.
Edytowany przez .kathea. 16 lipca 2018, 07:37
16 lipca 2018, 07:41
To jak zamiana wody w wino...nierealne no chyba że wierzysz w cuda , a tak poważnie to mięsnie można spalić i na ich miejsce zalokuje się tkanka tłuszczowa. Najczęciej spowodowane: źle dobraną dietą, do tego bardzo dużo treningów kardio gdzie przy diecie redukcyjnej będzie spalany nie tylko tłuszcz a także tkanka mięsniowa. Do deficytu kalorii organizm człowieka bardzo szybko się adaptuje tak samo jak do wysiłku fizycznego, dlatego diety nie mogą trwać miesiącami a treningi trzeba urozmaicać by dawać ciału nowe bodźce do rozwoju, w innym wypadku nasze ciało może (jesli nic nie zmieniamy) wyglądać co raz gorzej mimo że nadal wkładamy w treningi dużo wysiłku. Organizm człowieka to bardzo inteligentna "maszyna" i szybko się orientuje jakie są nasze zamiary i wprowadza zmiany :
- zwalnia przemiany metaboliczne - do przeżycia wystarczy ci mniejsza dawka kalorii.
-zmniejsza wydatkowanie energii - będziesz na treningach spalać mniej kalorii niż wczesniej.
-przestawi się na spalanie tkanki mięsniowej (niewiele mięsni jest potrzebne do robienia kardio więc staną się pożywką dla ciała)
-zaczyna kumulować tkankę tłuszczową na wypadek bys chciała zagłodzić się na smierć, jednym słowem robi zapasy na gorsze jutro łatwo dostępnej energii.
16 lipca 2018, 08:07
Dzięki. A co w sytuacji gdy ktoś je na poziomie CPM (zdrowo)? Po prostu przeciętny Kowalski. Nie ćwiczy (lub sporadycznie),ale zdrowo się odżywia. Czy mają tutaj wpływ makroskładniki?
16 lipca 2018, 08:56
Jak człowiek nie ćwiczy czyli nie pobudza mięsni do pracy to organizm zmniejsza ich wagę , pewnie przeciętny kowalski je więcej ponad zapotrzebowanie albo je za dużo węgli w stosunku do innych makroskładników.
16 lipca 2018, 09:44
Dzięki. A co w sytuacji gdy ktoś je na poziomie CPM (zdrowo)? Po prostu przeciętny Kowalski. Nie ćwiczy (lub sporadycznie),ale zdrowo się odżywia. Czy mają tutaj wpływ makroskładniki?
16 lipca 2018, 11:52
"Czy jest możliwe, że ważąc tak samo, zmieni się skład ciała? Mam na myśli zmniejszy się procent tkanki mięśniowej, a wzrośnie procent tkanki tłuszczowej. Jeżeli tak, czym to jest spowodowane?"
Jak najbardziej możliwe, ALE to się nie dzieje tak po prostu. I to nie jest zamienianie tłuszczu w mięśnie czy odwrotnie - prędzej zastępowanie.
Jak zastąpić mięśnie tłuszczem? Tylko kardio albo nic + dużo syfu w diecie + nadwyżka kaloryczna.
Jak zastąpić tłuszcz mięśniami? Porządny trening siłowy + porządna dieta bogata w białko i tłuszcze + dieta w okolicach CPM.
To w takim bardzo dużym uproszczeniu.
16 lipca 2018, 12:13
Dzięki dziewczyny za odpowiedzi. Rozważałam taką sytuację czysto teoretyczną, gdy ktoś je po prostu zdrowo, bez nadwyżki, na poziomie CPM, ale jest przeciętny jeżeli chodzi o sport, ćwiczy raz na jakiś czas.
16 lipca 2018, 12:28
To generalnie jego wygląd pozostanie niezmienny mniej więcej do 30-35 roku życia/ciąży itd, a potem masa mięśniowa zacznie powoli spadać, bo tak działa na nasze ciało starzenie się.
Edytowany przez 16 lipca 2018, 12:28
16 lipca 2018, 12:52
Z tym, że tu nie ma mowy o żadnym zastępowaniu mięśni tłuszczem czy na odwrót. To są dwa niezależne procesy, które w szczególnych przypadkach mogą zachodzić tak, aby wyglądało na zamianę. Może być i tak, że jednocześnie przybywa lub ubywa i tłuszczu i mięśni. Wszystkie opcje możliwe.