Temat: Osoby dojrzałe dbające o sylwetkę.

Witam wszystkie chętne osoby bez względu na stosowaną dietę mające na celu dążność do osiągnięcia i utrzymania zgrabnej sylwetki. Tu będziemy się wymieniać doświadczeniami nie koniecznie tylko w zakresie diety. Zapraszam serdecznie.


HURRA, HURRA NAUCZYŁAM SIĘ
Pasek wagi
No widzisz jaka zdolna jestes.

Ja poprobuje tez moze, ale nie dzisiaj, bo nie mam na to glowy.

Siedze i grzesze czerwonym winem.

Jutro koniec grzechow.
Podobno czerwone wino to nie grzech. Na zdrowie Basiu. Wypij moje też. Przyda mi się
Pasek wagi
Na Montiniaku mozna pic w drugiej fazie.

Kiedys, bardzo dawno temu jakis Niemiec powiedzial mi, ze jest bardzo zdrowe, oczywiscie w dozwolonych ilosciach, i mam pic codziennie. Niestety to kochane wino jest tuczace, wiec jutro juz koniec.

Dzisiaj tez mialam bardzo ciezki dzien w pracy, wiec sie troszke rozgrzeszam.
Moja kotka szaleje. Podbiegla do mnie i ugryzla. A ja jej nic nie zrobilam.
Twoja kotka czuje " wole bożą " to szaleje.
Pasek wagi
Pora na mnie.

Dobranoc.
Musiałabym podesłać Ci mojego Filipka, to by ją " uspokoił ". On już "uspokoił" całą wieś i okolicę a taki zmarnowany, poszarpany, brudny , cały w stupach ale jeszcze mu nie przeszło.Chyba zrobię mu fotkę i wkleję z okazji dnia mężczyzny ( jutro ).
Dobranoc Basiu. Helence tez mówię dobranoc i również udaję się tam gdzie mi najwygodniej tzn do łóżka.


Pasek wagi
Wstawiam artykuł z V. Chyba dotyczy wielu z nas

Otyłość typu jabłko – propozycja treningu

Kobiety z figurą typu jabłko są predysponowane do odkładnia tkanki tłuszczowej w centralnej części ciała. Są poza tym zagrożone chorobami układu krążenia oraz cukrzycą. Stąd też niezwykle ważne jest to, aby trening i prawidłowa dieta stały się stałym elementem życia osób sylwetką typu jabłko.

Otyłość typu jabłko (lub brzuszna) charakteryzuje się predyspozycją do odkładnia tłuszczu w okolicach brzucha, szczególnie w części podpępkowej. Dotyczy zazwyczaj osób nieprawidłowo odżywiających się i nie trenujących. Jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia, gdyż może prowadzić do zaburzeń zdrowotnych, m.in. do:



  • cukrzycy (typ II)
  • nadciśnienia tętniczego
  • zaburzeń lipidowych
  • choroby wieńcowej serca




Otyłość tego typu diagnozuje się na podstawie obwodu talii:


 Prawidłowe wartościPrawdopodobieństwo rozwoju otyłości brzusznejOtyłość brzuszna
kobietymniej niż 80 cmpomiędzy 80 – 88 cm większy lub równy 88 cm
mężczyźnimniej niż 94 cmpomiędzy 94 – 102 cmwiększy lub równy 102 cm


Otyłość brzuszna, częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Ale współczesne czasy (niezdrowa dieta oraz siedzący tryb życia) sprawiają, że coraz więcej kobiet ma otyłość brzuszną. Poza tym u kobiet w okresie pomenopauzalnym ryzyko wystąpienia otyłości brzusznej znacznie wzrasta. Jest to głównie związane z ustaniem produkcji żeńskich hormonów płciowych.

Eliminacja problemu tego typu otyłości jest konieczna, przede wszystkim ze względu na zdrowie, ale także z uwagi na estetykę wyglądu. Najlepszym sposobem walki z otyłością brzuszną jest równoczesne stosowanie diety i ćwiczeń fizycznych.

W treningu powinniśmy się skupić zarówno na spaleniu zbędnego tłuszczu, ale także na odpowiednim wymodelowaniu ciała, a więc koniczne tutaj będą także ćwiczenia wzmacniające. Jeżeli chodzi o trening służący spalaniu tłuszczu to najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie treningów tlenowych (cardio) o umiarkowanej intensywności np. jazda na rowerze, pływanie czy też marszobiegi. trening tego typu powinien być wykonywany nie rzadziej niż trzy razy w tygodniu przez przynajmniej 30 minut. Poza tym, aby zmienić nieprawidłowe proporcje ciała, powinniśmy się skupić na wzmocnieniu przede wszystkim mięśni brzucha, ale także mięśni pośladków i grzbietu. Grupy mięśniowe, które są w dużej mierze osłabione przy tego typu otyłości, to te centralnie ulokowane.

Przykładowy trening dla osób charakteryzujących się otyłością brzuszną:

1.Trening cardio np. marszobieg (10 minut szybkiego marszu, 10 minut biegu, 10 minut truchtu, 5 minut swobodnego marszu).

2.Trening wzmacniający:

  • skłony w przód: w leżeniu na plecach, ręce skrzyżuj za głową, a następnie wykonuj skłon tułowia do przodu - 3 serie po 12 – 15 powtórzeń,
  • unoszenie nóg do góry: w leżeniu na plecach, wykonaj uniesienie ugiętych nóg do góry - 2 serie 12 – 15 powtórzeń,
  • unoszenie wyprostowanych nóg do góry: w leżeniu na plecach, rękami złap punkt poparcia (np. łóżko), następnie wykonaj uniesienie wyprostowanych nóg do góry, jak najwyżej, wstrzymaj ruch na kilka sekund, po czym wróć do pozycji wyjściowej – 2 serie po 12 – 15 powtórzeń,
  • skręcanie tułowia: w pozycji siedzącej, trzymaj w rękach kijek za plecami i skręcaj tułów w jedną i w drugą stronę - 3 serie po 30 powtórzeń,
  • spinanie pośladków: w leżeniu na brzuchu, staraj się mocno spinać mięśnie pośladkowe – 3 serie po 12 – 15 powtórzeń,
  • unoszenie ugiętych nóg: w leżeniu na brzuchu, nogi ugnij w kolanach pod kątem prostym, następnie wykonaj równoczesne uniesienie nóg do góry - 2 serie po 12 – 15 powtórzeń,
  • przysiady w szerokim rozkroku: w staniu w rozkroku, wykonaj przysiad tak, aby uda tworzyły wraz z podłożem linię równoległą, wstrzymaj ruch na kilka sekund, po czym wróć do pozycji wyjściowej – 3 serie po 12 powtórzeń.

W zwalczaniu otyłości brzusznej konieczne jest kompleksowe podejście, a więc połączenie zarówno diety, jak i treningu fizycznego. Tłuszczyk gromadzony przez wiele lat, początkowo może opornie reagować na nasze działania, z czasem jednak proces ten będzie postępował.


Pasek wagi
Witam w środę piękny słoneczny dzionek.

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.