- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Wykazano, że białko zwiększa uczucie sytości, co skutecznie pomaga w walce z podjadaniem i ułatwia przestrzeganie diety. Na rynku znajduje się całe mnóstwo odżywek białkowych, które już nie tylko mają pomóc w budowaniu masy mięśniowej, ale także w odchudzaniu. Sprawdźmy czy rzeczywiście jest to takie proste – czy wystarczy sięgać po odżywki białkowe, aby schudnąć. Czy odżywka białkowa wspomaga odchudzanie? Czy odżywka białkowa działa odchudzająco? Czy odżywka białkowa jest szkodliwa?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Naturalne produkty wysokobiałkowe (np. mięso, nabiał) dają długotrwałe uczucie sytości, a dodatkowo organizm zużywa więcej energii na trawienie białka niż innych składników odżywczych. Wydaje się więc, że białko rzeczywiście może sprzyjać odchudzaniu. Obowiązujące normy i zasady żywienia mówią jednak o tym, że prawidłowo zaplanowana racja pokarmowa powinna dostarczać tylko 12-14% energii pochodzącej z białka. W przeliczeniu daje to u dorosłego człowieka 0,8-1 g białka/kg masy ciała na dobę. U osób intensywnie trenujących zapotrzebowanie to wzrasta do ok. 1,2-1,7 g. Wartości te nie powinny zostać przekroczone.
+ Wprowadzając odżywkę białkową zamiast posiłku, automatycznie zaburzymy bilans składników odżywczych. Kosztem białka zmniejszy się procentowy udział tłuszczu i węglowodanów w diecie. Będziemy więc czuć się dłużej syci, co wpłynie na ograniczenie spożywanych kalorii. To rzeczywiście może pomóc w odchudzaniu.
- Nadmierna podaż białka (a przy stosowaniu odżywek białkowych bardzo łatwo o przedawkowanie) jest szkodliwa dla organizmu, prowadzi m.in. do jego zakwaszenia, zaburza funkcje nerek i wątroby, obciąża stawy. Jeśli nadwyżka nie jest duża i nie występuje często, to organizm poradzi sobie z jej wydaleniem: w wątrobie nastąpi przekształcenie grup aminowych w amoniak, a następnie w mocznik, który zostanie wydalony wraz z moczem. Jeśli taka sytuacja będzie występować często, to wątroba i nerki będą ciągle narażone na wzmożoną pracę.
- Gdy ilość białka w diecie zwiększy się ponad moce przerobowe wątroby i nerek, to niewykorzystane przez organizm aminokwasy zostaną przekształcone do wolnych kwasów tłuszczowych i odłożone w tkance tłuszczowej. Zamiast więc schudnąć, zyskamy dodatkowe kilogramy.
- Warto też mieć na uwadze, że organizm zupełnie inaczej „potraktuje” odżywkę białkową niż naturalny produkt będący źródłem białka (np. mięso). Odżywka białkowa komponowana jest z wyizolowanych białek lub z pojedynczych aminokwasów. Organizm nie musi więc już trawić takiego produktu lub też trawienie odbywa się w mniejszym stopniu. Oznacza to, że po spożyciu odżywki białkowej wcale nie uzyskamy większego wydatku energetycznego na trawienie. Korzystniejsze wydaje się zjedzenie naturalnego produktu białkowego, np. mięsa.
1 miarka odżywki białkowej (35 g) popularnej firmy zawiera 27 g białka i 138 kcal. Aby uzyskać taka samą ilość białka, należy zjeść:
Produkt | kaloryczność |
120 g wołowiny | 128,4 |
130 g mięsa z piersi kurczaka bez skóry | 128,7 |
140 g łososia | 281,4 |
160 g filetu z dorsza | 112 |
150 g chudego twarogu | 129 |
630 g naturalnego jogurtu | 378 |
Wybierając produkty naturalne i chcąc dostarczyć taką samą ilość białka jak w przypadku odżywki, to w większości przypadków (poza jogurtem i łososiem), równocześnie dostarczymy mniej kalorii. Dodatkowo organizm będzie musiał wykonać większą prace na strawienie pokarmu niż odżywki. Korzyści ze spożywania produktów będących naturalnym źródłem białka są więc większe niż w przypadku zastosowania odżywki.
+ Zasadnym natomiast wydaje się stosowanie odżywki białkowej w przypadku osób odchudzających się, które dodatkowo regularnie i intensywnie trenują. W czasie długotrwałego wysiłku w organizmie dochodzi do wzrostu rozkładu białek, czyli do tzw. katabolizmu. Niewystarczająca podaż białka w diecie nie pozwoli w pełni odbudować tych strat – a w odchudzaniu nie chodzi przecież o spalanie masy mięśniowej, lecz o spalanie tkanki tłuszczowej. Im mniejszy procentowy udział masy mięśniowej w organizmie, tym wolniejsze jest tempo przemiany materii, a co się z tym wiąże, tym trudniej zachodzi proces odchudzania. W takiej sytuacji odżywka białkowa pomoże zapobiec dalszemu katabolizmowi białek i to w dosyć szybkim tempie, ponieważ organizm nie będzie potrzebował czasu na trawienie. Pochodzące z odżywki białko zostanie bardzo szybko wchłonięte. Pośrednio przyczyni się to do zwiększenia skuteczności diety odchudzającej.
Z powyższych rozważań wynika, że stosowanie odżywek białkowych w celu zmniejszenia masy ciała ma sens jedynie wtedy, gdy:
Zatem jeśli nie ćwiczysz i nie odżywiasz się racjonalnie, nie sięgaj po odżywkę białkową - w tej sytuacji na pewno nie pomoże ci ona spalić zbędnej tkanki tłuszczowej.
Stosujecie odżywki białkowe? Jaka jest Wasza opinia o odżywkach białkowych?
Bibliografia:
Komentarze
adam1056
23 listopada 2017, 12:52
ja osobiście stosuję przed treningiem spalacz (burn4all), bcaa, a po treningu odżywkę białkową też z Allnutrition o smaku czekolada-nougat, sztos :) jeśli będzie się dobrze odżywać, ćwiczyć i brać odżywkę, efekty będą widoczne, nie będą się te rzeczy kolidowały (odchudzanie z odżywką) jeśli są jakieś wątpliwości, to można kliknąć w ten niebieski dymek w prawym dolnym rogu i napisać do eksperta sklepu, mi pomógł :) https://www.sfd.pl/sklep/
ja6546565
27 listopada 2016, 12:36
Czy warto ją spożywać? Zapytaj dietetyka: dietetykwarszawa pl.
ja6546565
27 listopada 2016, 12:36
Czy warto ją spożywać? Zapytaj dietetyka: dietetykwarszawa pl.
am1980
5 października 2016, 13:50
mam i piję po ćwiczeniach na regenerację organizmu, ale nie zauważyłam ani pozytywowych ani negatywnych efektów, jak skończe opakowanie to drugi raz raczej nie kupię...
agata19976
27 sierpnia 2016, 09:11
dużo efektów ubocznych białka zostało opisanych. http://ocetjablkowy.blog.pl
aska1277
25 sierpnia 2016, 16:22
Wiele o tym słyszałam.....
wie58
25 sierpnia 2016, 00:30
Dobrze wiedzieć
anjanka
23 sierpnia 2016, 08:01
ja biore już prawie rok przygotowuje sie do zawodów i jest wszystko w porządku jak sie robi z głową
Nianiusia
22 sierpnia 2016, 09:20
Ja jakoś nie jestem przekonana do tych odżywek
DS_UK13
21 sierpnia 2016, 03:19
Przedawkowanie bialka jest bardzo trudne. Jedynie jesli spozywa sie ponad 3g/kg masy ciala. Dwa koktajle po 30g odzywki dziennie plus 2-3 posilki z ok.25 g bialka z miesa lub nabialu dla trenujacej osoby bedzie ok.
flisowna
20 sierpnia 2016, 10:43
Trzeba dobrze to przemyśleć, ale po treningu godzinnej zumby chyba nie zaszkodzi taka odżywka
bombee
20 sierpnia 2016, 10:35
W końcu jasny opis zastosowania odżywki białkowej :) dzięki ;)