Jeśli mamy w domu małego alergika i musimy zrezygnować z nabiału, pojawia się problem. W sklepach oczywiście odnajdziemy zamienniki mleka krowiego, które są wzbogacone w wapń, np. mleko owsiane, ryżowe czy sojowe, jednak zapłacimy za nie kilka razy drożej niż za mleko krowie. Dla porównania litr mleka krowiego to ok. 2 zł, a litr mleka owsianego to już ok. 13 zł. Zakładając, że nasze dziecko wypija 2 szklanki mleka dziennie, to taki karton starczy maksymalnie na 2 dni – wydatki na sam nabiał zdecydowanie więc wzrosną.

Istnieje jednak alternatywa dla mleka roślinnego dostępnego w sklepach – takie mleko można samodzielnie przygotować w domu, wykorzystując „zwykłe produkty”, które często  i tak mamy w swoich szafkach. Do mleka roślinnego można dodać różne naturalne dodatki, które uatrakcyjnią jego smak. Poniżej przykładowe przepisy na mleka roślinne.

Mleko owsiane:

Składniki:

5 łyżek płatków owsianych, 0,5 litra przegotowanej wody

Wykonanie:

  1. Płatki owsiane zalej wodą i całość miksuj ok. 1 minuty.
  2. Przelej ciecz przez gazę – powstały płyn to mleko owsiane.

Waniliowe mleko migdałowe

Składniki:

Garść migdałów,  przegotowana woda, laska wanilii

Wykonanie:

  1. Migdały zalej na noc wodą, następnie dobrze wypłucz i obierz ze skórki.
  2. Obrane migdały zalej podwójna ilością wody i zblenduj.
  3. Przelej ciecz prze gazę, a następnie podgrzej na małym ogniu 10 minut z laską wanilii.

Kakaowe mleko kokosowe:

Składniki:

0,5 szklanki wiórków kokosowych, 2 szklanki przegotowanej wody, 0,5 łyżeczki kakao, 2 suszone daktyle

Wykonanie:

  1. Podgrzej wodę do około 80 st. C i zalej nią wiórki.
  2. Dodaj kakao i daktyle, dokładnie zblenduj.
  3. Przeciśnij całość przez gazę.

Samodzielnie zrobione mleko roślinne na pewno jest tańsze niż to sklepowe i to jest jego niewątpliwa zaleta. Jego przygotowanie nie wymaga też dużego nakładu pracy.  Poza tym, takie domowe mleko zawiera tylko naturalne składniki, nie uwzględnia żadnych zagęstników, konserwantów czy sztucznych barwników. Niestety nie będzie ono także wzbogacone w wapń.Mamy jednak na to sposób.

Dieta bezmleczna to nie tylko problem z wapniem, ale też możliwy niedobór fosforu, białka, witaminy D. Należy więc w diecie pamiętać o roślinach strączkowych, kaszach, orzechach, warzywach. Priorytetem powinno stać się poszukiwanie żywności nieprzetworzonej i jak najlepszej jakości, aby w pełni skorzystać z wartości jakie niesie.

Dietetyk Justyna Piechocka

Jak więc zapewnić maluchowi odpowiednią podaż wapnia w diecie?

Chociaż nabiał to zdecydowanie najbogatsze źródło wapnia, to pierwiastek ten występuje także w wielu innych produktach spożywczych. Poniżej przedstawiam obrazowo ile danego produktu należy zjeść, aby zapewnić taką ilość wapnia, jaka znajduje się w 1 szklance mleka. Przypominam, że pełne zapotrzebowanie na wapń u dziecka pokryjemy wypijając 3 szklanki mleka lub zjadając 3 porcje wymienionych poniżej zamienników.

Jarmuż

jarmuż
176 g jarmużu

Fasola biała

biała fasola
1 szklanka białej fasoli

Płatki owsiane

0.5 kilograma płatków owsianych górskich

Sardynki w sosie pomidorowym

110 g sardynek w sosie pomidorowym

Jaja

10 jajek

Migdały

3/4 szklanki (115 g) migdałów

Należy jednak mieć na uwadze, że przyswajalność wapnia z produktów roślinnych jest gorsza niż z produktów mlecznych. Wpływa na to obecność szczawianów i fitynianów w produktach roślinnych, które wiążą wapń i utrudniają jego wchłanianie przez organizm. Dlatego, samo przygotowanie mleka z migdałów czy płatków owsianych nie wystarczy. Aby pokryć dziennie zapotrzebowanie na wapń produktami roślinnymi, należy po prostu uwzględnić więcej porcji produktów roślinnych w diecie. Pisała już o tym dietetyk Justyna Piechocka w artykule „Wapń w diecie bezmlecznej, czyli jak nie nabawić się niedoborów?”.