- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Grill i odchudzanie to dla wielu osób połączenie nie do przyjęcia. Wszystko jednak zależy od odpowiednich wyborów. Danie z grilla zjedzone sporadycznie nie musi oznaczać końca odchudzania. Co zrobić, żeby rzeczy z grilla były zdrowsze? Dlaczego jedzenie z grilla jest niezdrowe? Czy jedzenie z grilla powoduje nowotwory? Co jeść z grilla na diecie? Co dietetycznego można zrobić na grillu?
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Każdej soboty znajomi organizują spotkania przy grillu. Do tej pory ich unikałam, ponieważ jestem na diecie odchudzającej. Zastanawiam się jednak, czy jest jakaś możliwość, aby jednak zjeść coś z grilla? Kasia
W wątpliwościach na temat grilla nie chodzi tylko i wyłącznie o ryzyko zjedzenia wysokokalorycznego dania. Częste spożywanie grillowanych posiłków może zwiększyć ryzyko wystąpienia nowotworów, przede wszystkim żołądka, trzustki i pęcherza moczowego. Wszystkiemu winne są heterocykliczne aminy aromatyczne (HCA), czyli związki termicznego rozkładu aminokwasów i białek oraz pochodnych wytwarzanych w reakcji kreatyny, aminokwasów i sacharydów. Nie pomagają również wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), powstałe podczas spadania tłuszczu na rozżarzone węgle i unoszące się z dymem na grillowane produkty. W warunkach utleniania biologicznego (przez układ enzymów w wątrobie) przechodzą one epoksydację, a następnie wchodzą w reakcję z DNA, wywołując nowotwory.
Oczywiście, jednak zachowując umiar i stosując się do kilku zasad grillowane raz na 2 tygodnie jedzenie ani nie zaszkodzi, ani nie zaprzepaści efektów odchudzania.
1. Jeśli tylko możesz, przygotuj na grillu produkty przewidziane na posiłek w diecie, np. kiedy na obiad zaplanowane są ziemniaki z wody i cukinia faszerowana mięsem z kurczaka możesz pokroić cukinie i pierś, przyprawić, ziemniaki zawinąć w folię aluminiową i wszystko przygotować na grillu. Jeśli nie zmienisz składników, nie zmieni się też kaloryczność posiłku, można będzie go więc zjeść bez wyrzutów sumienia. Jeśli grill jest wieczorem, a kolacja nie będzie nadawała się na takie przekształcenie - zamień po prostu posiłki kolejnością.
2. Unikaj tłustych kiełbas, karkówki, boczku, kaszanki. Są to typowe grillowe przysmaki, niestety zawierają sporo kalorii i rzeczywiście mogą zaburzyć efekty naszych starań.
3. Wieprzowinę, a nawet drób zamieniaj na ryby oraz owoce morza. Zawierają one mniej aminokwasów oraz wymagają krótszej obróbki, ograniczając ilość powstałych szkodliwych związków.
Alternatywą dla tradycyjnego grilla są grille elektryczne. Można je spokojnie przenieść do ogrodu. Aromat nie będzie taki identyczny, ale za to przygotowane w ten sposób potrawy staną się znacznie zdrowsze.
4. Czym więcej warzyw tym lepiej. Mogą być one w formie surówek dodatkiem do mięs lub same trafić na ruszt. Warzywa są wyborem idealnym, są niskokaloryczne i pełne błonnika pokarmowego, który da uczucie sytości. Poza tym dostarczają mnóstwo witamin i składników mineralnych. Zawierają również spore ilości przeciwutleniaczy, które ochronią organizm przed ewentualnymi szkodliwymi substancjami zawartymi w dymie.
5. Mięso i warzywa marynuj co najmniej 2 godziny przed obróbką cieplną z użyciem ziół tj. rozmaryn, bazylia, szałwia, oregano z dodatkiem octu i wina. Badania dowodzą, że taka mieszanka tworzy na potrawie ochronną barierę.
6. Przed każdym grillowaniem dokładnie oczyść grilla. Mięso będzie też mniej narażone na działanie szkodliwych związków, jeśli ugrillujesz je na aluminiowych tackach. Dobrym rozwiązaniem jest też wstępne podpieczenie mięsa w piekarniku i przeniesienie go na grilla dopiero na sam koniec w celu uzyskania odpowiedniego aromatu.
7. Unikaj podpałek, ponieważ ich części mogą przechodzić do pożywienia. Do rozpalania nie są też idealne gazety ze względu na zawarte w nich związki szkodliwe, które przejdą do potrawy.
8. Lepiej też poczekać z położeniem przygotowanych produktów na ruszt do momentu, gdy ogień zamieni się w żar. Warto grillować w niższej temperaturze, nawet jeśli oznaczało to będzie dłuższe oczekiwanie na posiłek. Aby to osiągnąć, wystarczy przenieść ruszt na wyższy poziom.
Smacznego! :-)
Zdjęcie pochodzi z: patrickkuhl via Decorators Guru / CC BY
A jakie są Wasze przepisy na dietetyczne potrawy z grilla? Co najlepiej jeść z grilla na diecie?
Komentarze
anusiad7
2 maja 2017, 10:42
mały oscypek z grilla z żurawiną jeszcze nikomu nie zaszkodzil, a zrobiony wlasnorecznie jeszcze lepiej smakuje http://blog.winoiser.com
Emilka806
5 lipca 2016, 02:40
ja robię w airfryerze, to grillowanie ciepłym powietrzem ewentualny tłuszcz skapuje :) najczęściej robię szaszłyki pierś z kurczaka w kawałeczkach na przemian z cebulką, papryka czerwoną, cukinią i bakłażanem :) Jeden taki szaszłyk i jestem syta :) Grilluję zawsze w porze obiadowej :)
flisowna
3 lipca 2016, 11:17
Muszę trzymać się tych zasad
gombi
29 czerwca 2016, 08:59
ja na diecie jak byłem miałem aż przymus jadania z grilla, oczywiście z pewnymi zasadami ;) czyli bez oleju, na tackach itd. Miałem dietę od dietetyka, suplement therm line hydrofast, schudłem na tej diecie, gdzie głównie były potrawy na parze, grilu i gotowane ;)
krystyna19777
25 czerwca 2016, 09:35
mięso można zastąpić rybami. http://ocetjbalkowy.blog.pl
Nianiusia
20 czerwca 2016, 15:16
Ja tam griluje na diecie. Szaszłyki z warzyw są pycha
wie58
20 czerwca 2016, 03:27
Dobrze wiedzieć
Imogenn
19 czerwca 2016, 23:46
Cukinia z grilla- przepyszna i mało kaloryczna. Warzywne szaszłyki z grilla to również świetny pomysł
Kamulka.kama
19 czerwca 2016, 09:03
Uwielbiam warzywa z grilla :)