Autorką tekstu jest dietetyk Martyna Przybyłko
Cudowny związek spiruliny
Kwas gamma linolenowy - to właśnie jemu spirulina zawdzięcza swą dobrą opinię. Kwas GLA jest niezwykle rzadki. Bierze udział w biosyntezie substancji, które działają przeciwzapalnie, obniżają ryzyko wystąpienia zakrzepów, usprawniają pracę układu immunologicznego, a także wzmacniają włosy i paznokcie.
Zielona alternatywa dla mięsa?
Spirulina dostarcza wartościowe białko. Zawiera go aż 70g w 100g, co stanowi aż 140% referencyjnej wartości dziennego spożycia! Jest bogata w aminokwasy egzogenne – metioninę i lizynę. Są one niezbędnymi aminokwasami, których organizm nie jest w stanie samodzielnie zsyntetyzować. Spirulina może więc spokojnie konkurować z niejednym rodzajem mięsa.
Zastrzyk witamin i minerałów
Spirulina jest bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. W 100 g zawiera 30 mg żelaza. Dla porównania ze szpinakiem dostarczamy go aż 10 razy mniej. Tak duża zawartość łatwo przyswajalnego żelaza pozwala na skuteczną walkę z niedokrwistością. Ponadto obfituje w wapń, potas, magnez, fosfor, cynk oraz witaminy z grupy B. Alga ta może również przyczynić się do nadmiaru witamin i składników mineralnych. Wykazano kilka przypadków występowania ciężkiej hiperkalcemii u noworodków, co powiązano ze spożywaniem przez matki spiruliny.
Niebezpieczny suplement?
Spirulina ma również swoje mroczne strony. Cyjanobakterie zawierają hepatotoksyny, które uszkadzają wątrobę. Ponadto spirulina może być zanieczyszczona neurotoksyną, tak zwaną anatoxin – a, która przyczynia się do zmniejszenie koordynacji, może upośledzać działanie mięśni oraz układu oddechowego.
Pamiętajmy ponadto, że dostępne na rynku produkty oparte o mikroalgi, w tym także spirulina, to suplementy diety. Nie podlegają one zatem ścisłej kontroli jakości, tak jak jest to w przypadku środków farmaceutycznych. Jak wynika z badań część dostępnych na rynku preparatów tego typu może być zanieczyszczona substancjami toksycznymi. Ważne jest więc, by kupować Spirulinę z wiadomego źródła, by nie dopuścić do wystąpienia niepożądanych objawów klinicznych.
Spirulina to cenna alga, którą wprowadzać możemy do naszej diety, wzbogacając nią jogurty, ciasta, czy sałatki. Z pewnością pomoże w uzupełnieniu zaistniałych w naszym organizmie niedoborów makro i mikroelementów, z uwagi na jej bogaty skład. Ważne, by zakupu dokonać w aptekach, czy sklepach ze zdrową żywnością, a nie podejrzanych stronach internetowych, gdyż produkt taki może być zanieczyszczony.
Zdjęcie pochodzi z: WILLPOWER STUDIOS via Foter.com / CC BY-ND
Komentarze
Kamulka.kama
14 czerwca 2016, 10:15
Ja dorzucam ćwierć łyżeczki do koktajlu bananowego - ma wtedy taki świeży, trawiasty smak. Pycha.
joannnnna
24 maja 2016, 20:47
Powiedzmy sobie szczerze ze nikt nie zjada 100g spiruliny w ciagu dnia. Dla mnie jest to super dodatek do sokow, smoothie i roznego rodzaju koktajlow. Uwielbiam jej lekko morski smak. Uzywam jej sproszkowanej wersji.
paulan
24 maja 2016, 10:07
przekonałam się o sile tej algi stosują duo spirulin, naprawde cuje ogromną różnice, kto jeszcze sie nie przekonał, radzę spróbowac!
elsidka
22 maja 2016, 21:46
ja karmię tym moje ryby bo tak właściwie to ich naturalny pokarm
flisowna
21 maja 2016, 09:32
Kupilam w sklepie ze zdrową żywnością więc mam nadzieję, że to dobre źródło
wie58
21 maja 2016, 03:09
Ciekawe
krystyna19777
20 maja 2016, 21:34
najwazniejsze aby witaminy były łatwo przyswajalne dla organizmu. http://ocetjablkowy.blog.pl