Mniszek lekarski

Dla odchudzania dużą rolę ma wątroba, które pełni zasadniczą funkcję w przemianach metabolicznych w organizmie. To właśnie w wątrobie następuje przekształcanie tłuszczu w energię. To także w wątrobie jest produkowana żółć, która jest niezbędna do trawienia produktów tłuszczowych. Bardzo ważne w czasie odchudzania jest zatem dbanie o ten narząd. Mniszek do doskonały przykład zioła, które działa protekcyjnie na komórki wątroby, ale też stymuluje ją do produkcji żółci. Dodatkowo delikatnie pobudza metabolizm. W czasie odchudzania jest zatem bardzo wskazane popijanie naparu z mniszka. Dodatek mięty nadaje smak i wspiera działanie hepatoprotekcyjne. 

Składniki:

1 łyżeczka liści mniszka lekarskiego, 1 łyżeczka liści mięty, 1 szklanka wody

Wykonanie:

  1. Zalej zioła wrzącą wodą, przykryj i odstaw na 10 minut.
  2. Pij ciepłe 1-2 razy dziennie.

Żeń-szeń

Przyspiesza spowolniony metabolizm, jest zatem pomocny zwłaszcza w momentach zastoju w diecie. Dodaje energii, zmniejsza zmęczenie i poprawia sprawność umysłową. Jest więc to kolejny argument za wprowadzeniem go do diety. Dzięki niemu nie zabraknie ci sił do wykonania zaplanowanego treningu, nawet po ciężkim dniu. Dodatkowo żeń-szeń ma korzystny wpływ na poziom glukozy we krwi, pomaga go zrównoważyć. Popijanie napoju z niego jest więc bardzo wskazane.

Składniki:

1 łyżeczka posiekanego żeń-szenia, szklanka wody, cytryna

Wykonanie:

  1. Zalej korzeń wrzątkiem, przykryj i odstaw na 10 minut. Po tym czasie odcedź i dodaj sok z cytryny do smaku. 
  2. Pij ciepłe 1-2 razy dziennie. 

Cynamon

To przyprawa, która korzystnie wpływa na poziom cukru we krwi, regulując go. To z kolei wpływa na zmniejszenie apetytu i ochoty na podjadanie między posiłkami. Jest to więc ważne dla osób chcących schudnąć. Jeśli mimo regularnego spożywania dań i odpowiednich odstępów miedzy posiłkami (3-4 godziny) odczuwasz chęć na jedzenie, pomocna może być herbatka cynamonowa.

Składniki:

1 łyżeczka startego cynamonu, 1 szklanka wody

Wykonanie:

  1. Zalej cynamon wrzątkiem, przykryj i odstaw na 15 minut. 
  2. Pij ciepłe 1-2 razy dziennie.

Szałwia i dziurawiec

Nie należy zapominać, że stres sprzyja tyciu. Gdy żyjemy w ciągłym napięciu, w organizmie jest stale podwyższony poziom kortyzolu. Ten z kolei wpływa na kumulowanie tłuszczu w okolicach brzucha, twarzy i karku. Wpływa również na gospodarkę cukrową, przez co zwiększa apetyt. W czasie stresu jest również wydzielany neuropeptyd Y (NPY), który zwiększa łaknienie, ale też sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Dlatego dla procesu chudnięcia, bardzo ważny jest relaks i ukojenie nerwów. Pomocne mogą być w tym również zioła, jak szałwia czy dziurawiec, które mają szeroki korzystny wpływ na wyciszenie organizmu.

Składniki:

1 łyżeczka suszonej szałwii (lub garść świeżej), 1 łyżeczka dziurawca, 1 szklanka wody, cytryna

Wykonanie:

  1. Zalej zioła wrzątkiem, przykryj i odstaw na 15 minut. Przecedź i dodaj cytryny do smaku. 
  2. Pij ciepłe 1-2 razy dziennie.

Kelp

Polska nazwa to brunatnice. Są one bogatym źródłem jodu. Ten pierwiastek z kolei jest niezbędny do prawidłowej pracy tarczycy, czyli narządu odpowiedzialnego za zawiadywanie metabolizmem. Wodorosty te mogą zatem pomóc w regulacji pracy tarczycy, co jest niezwykle istotne w procesie chudnięcia. Nie wykorzysta się ich do zrobienia naparu, za to doskonale nadają się do różnego rodzaju sałatek, zup czy zapiekanek warzywnych. Można również spotkać je w postaci tabletek.

Składniki:

200 g brunatnic, 1 szalotka, liście kolendry, papryczka chili

2 łyżeczki oleju sezamowego, 1 łyżeczka octu, 2 łyżeczki sosu sojowego, ząbek czosnku, sezam, cukier

Wykonanie:

  1. Umyte brunatnice pokrój. Wrzuć na 5 minut do woka.
  2. Olej, ocet, sos sojowy, posiekany czosnek i cukier wymieszaj. Polej sosem ostudzone algi i wymieszaj z posiekanym chili.
  3. Posyp po wierzchu posiekaną szalotka, kolendrą i sezamem.

Zdjęcie pochodzi z flickr.com