Prawdopodobnie mam zespół jelita wrażliwego. Lekarz zaproponował, abym zaczęła przyjmować probiotyki. Jednak na rynku jest ich pełno. Czym powinnam kierować się w mojej chorobie?
Kasia 28 l.
Przede wszystkim, aby probiotyk wywierał pożądany wpływ na organizm, bakterie muszą być podane w odpowiedniej dawce. Według ekspertów w FAO i WHO powinno być to minimum 1000 000 jednostek tworzących kolonię na cm3. Dawka zależy jednak przede wszystkim od szczepu i efektu, jaki chcemy uzyskać. Największą pulę bakterii o działaniu probiotycznym stanowią szczepy bakterii z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium. Probiotyki można dostarczyć nie tylko w postaci suplementów, ale też produktów fermentowanych i żywności funkcjonalnej. W przypadku jelita drażliwego powinna Pani szukać preparatów lub żywności z Bifidobacteriu infantis 53624, Lactobacillus rhamnosus GG, Lactobacillus rhamnosus LC705, Lactobacillus Plantarum, Lactobacillus acidophilus. Szczepy te spożywane regularnie mogą zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz wzdęcia.
Przyjmowanie tych suplementów będzie miało szersze działanie. Dla przykładu Lactobacillus acidophilus ma też właściwości przeciwnowotworowe i chroni układ moczowo płciowy przed zakażeniami i biegunkami podróżnymi, a Lactobacillus rhamnosus GG sprawdza się w atopowym zapaleniu skóry i biegunkach infekcyjnych.
Probiotyki to jednak nie wszystko. Musi Pani obserwować swój organizm i próbować w razie potrzeby wprowadzić odpowiednie modyfikacje żywieniowe.
Należy unikać potraw wzdymających takich jak cebula, kapustne, nasion strączkowych, potraw smażonych, tłustych mięs i wędlin – pasztetów, kiełbas, konserw, tłustej wołowiny, wieprzowiny, kaczek i gęsi, potraw ostro przyprawionych, napojów gazowanych, mocnej kawy, mocnej herbaty, gumy do żucia (ze względu na zawartość sorbitolu i fruktozy), alkoholu.
Zdjęcie pochodzi z: Merle ja Joonas via Foter.com / CC BY-ND
Komentarze
patafil
17 października 2017, 10:59
Stosuję naturalne probiotyki jakie u nas występują. Kiedyś miałem problemy jelitowe (biegunki, wzdęcia) i zacząłem się stosować wg. https://www.terapiasokami.pl/Probiotyki-naturalne-panaceum-na-wszelkie-dolegliwosci i dolegliwość szybko przeszła. Zdrowie mi się poprawiło i wrócił apetyt. Natomiast nie polecam suplementów. Mamy tyle wspaniałych rodzimych produktów, że nie trzeba sięgać po sztuczne odpowiedniki.
flisowna
6 sierpnia 2016, 07:42
Troszkę skromny ten artykuł
Kamulka.kama
9 sierpnia 2016, 10:14
To samo pomyślałam, mam niedosyt informacji :)
serepath
5 sierpnia 2016, 23:15
To może ja dodam coś od siebie :) Miałam bardzo uciążliwe biegunki, myslalam, ze będę musiała zrezygnować ze studiów, bo z życia powoli zrezygnowałam. Odcięłam się od znajomych, nigdzie nie wychodziłam, dostawałam biegunki dosłownie non stop, dzień w dzień jak tylko miałam wyjść z domu. Wiele razy nie zdążyłam zamknąć drzwi w domu i juz musiałam się wracać, a jak kiedyś zepsuł mi się samochód i musiałam jechać busem przez 7 h to w połowie drogi musiałam wysiąść. Wtedy pomyślałam, że dłużej tak się nie da i zrobię wszystko by poprawić swój stan, a nie zjadać kolejną tabletkę stoperanu (zamawiałam przez neta, bo już mi było wstyd iść do apteki). I co mi pomogło? Antybiotyk, dokładnie klindamycyna 600 przez tydzień i 30 tabletek probiotyku firmowego z dozu. Mija już pół roku od kiedy żyję normalnie i cieszę się w końcu życiem :) Każdemu polecam, bo moja jakość życia zmieniła się o 180 stopni.
paczektoffi
4 sierpnia 2016, 15:33
Mi probiotyki bardzo pomogły.
aska1277
4 sierpnia 2016, 12:31
Warto wiedzieć...ale póki co mnie to jeszcze nie dotyczy...i mam nadzieję,że nie będzie
wie58
3 sierpnia 2016, 15:44
Dobrze wiedzieć
Nianiusia
3 sierpnia 2016, 15:03
Co unikać ok. A co najlepiej jeść?
Doma19
3 sierpnia 2016, 20:03
Produkty lekkostrawne