Jod, selen, cynk i żelazo w niedoczynności
Niedoczynność tarczycy to choroba, o której w ostatnich latach słyszymy coraz częściej. Nieleczona może przyczyniać się do dyslipidemii, nadciśnienia, zaburzenia funkcji poznawczych, bezpłodności, dysfunkcji nerwowo-mięśniowej. Częstość występowania wzrasta z wiekiem i jest większa u kobiet niż u mężczyzn. Niedoczynność tarczycy może pojawić się w wyniku nieprawidłowego działania tarczycy lub niewystarczającej stymulacji gruczołu przez podwzgórze lub przysadkę mózgową.
W niedoczynności tarczycy niezwykle ważne jest zdrowe, zbilansowane żywienie, a przede wszystkim odpowiednia ilość jodu, selenu, cynku i żelaza. Są one konieczne, aby tarczyca funkcjonowała prawidłowo.
Jod
W naszym organizmie znajduje się około 15 - 20 g jodu, z czego 70 - 80 proc. w tarczycy. Hormony tarczycy zawierają jod, dlatego to oczywiste, że jego odpowiednia ilość jest kluczowa w zachowaniu wszystkich funkcji tego narządu. Jeśli jodu w organizmie jest za mało, na początek zwiększa się stężenie hormonu TSH, a później następuje obniżenie poziomu tyroksyny i trójjodotyroniny. Badania kohortowe dowiodły również, że nawet niewielki niedobór jodu powoduje powiększenie tarczycy i powstanie wola.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzienna zalecana ilość jodu powinna wynosić 150 μg dla młodzieży i dorosłych oraz 175 - 200 μg dla kobiet ciężarnych i karmiących. Podobne wartości podaje Instytut Żywności i Żywienia. Najlepszym źródłem jodu są ryby oraz skorupiaki morskie, a zwłaszcza makrela, małże, dorsz i ostrygi. Poza tym wykazano, że osoby, które piją małe ilości mleka, są bardziej narażone na wystąpienie chorób tarczycy. Ilość jodu w mleku jest jednak zależna od zasobności w ten pierwiastek gleby, na której rosły jedzone przez zwierzęta rośliny.
W Polsce występuje obligatoryjne jodowanie soli, co przyniosło zamierzone efekty.
Żelazo
Jeden z kluczowych dla tarczycy enzymów, a dokładnie peroksydaza jodująca zawiera w swojej cząsteczce żelazo, dlatego ilość tego składnika mineralnego wpływa na działanie tarczycy. Niedobór żelaza zmniejsza syntezę hormonów tarczycy w osoczu, zwiększa wydzielanie TSH, prowadzi do zwiększenia tarczycy i rozwoju niedoczynności. Co więcej, osoby z niedokrwistością wywołaną niedoborem żelaza, gorzej reagują na uzupełnianie ewentualnych niedoborów jodu. Według norm żywieniowych rekomendowanych przez Instytut Żywności i Żywienia codzienna dieta mężczyzn i kobiet po menopauzie powinna dostarczać 10 mg żelaza, a u kobiet do okresu menopauzalnego - 18 mg. Główne źródło tego składnika mineralnego w Polsce to mięso i jego przetwory oraz produkty zbożowe.
Selen
Selen wchodzi w skład enzymu (dejodynaza), który uczestniczy w przemianach tyroksyny w trijodotyroninę. Jeśli selenu jest za mało w diecie, zmniejsza się wytwarzanie trijodotyroniny w tkankach i jego stężenie w osoczu. Jednocześnie dochodzi do obniżenia aktywności tarczycy. Długotrwały jego niedobór może Być przyczyną złej przyswajalności jodu.
Dowiedziono, że suplementacja selenu nie wpływa na zmianę stężenia hormonów tarczycy.
Zalecane, średnie spożycie selenu zostało określone na poziomie 45 μg. Dobry źródłem selenu są ryby, skorupiaki, orzechy brazylijskie oraz produkty mleczne (jeśli pożywienie zwierząt było w ten pierwiastek bogate). Spośród warzyw i owoców większe ilości selenu można odnaleźć w nasionach strączkowych i grzybach.
Cynk
Cynk jest konieczny do prawidłowej syntezy tyroksyny oraz wchodzi w skład białek receptorowych trijodotyroniny. Zalecane spożycie tego pierwiastka zostało ustalone na poziomie 11 mg/d dla mężczyzn oraz 8 mg/d dla kobiet. Najwięcej cynku zawierają zarodki pszenne, nasiona lnu, pestki dyni oraz produkty zbożowe (pieczywo pełnoziarniste, kasza gryczana i jaglana).
Poza wspomnianymi czterema składnikami mineralnymi w niedoczynności tarczycy dużą rolę odgrywają również: witamina A, witamina D, witaminy z grupy B. Często dieta wymaga indywidualnych wykluczeń takich jak eliminacja glutenu, czy laktozy z diety osoby chorej na nietolerancję.
Komentarze
aska1277
6 grudnia 2015, 20:55
Warto przeczytac...
esterraa
6 grudnia 2015, 20:06
To teraz czekam na artykul o nadczynnosci tarczycy i diecie w nadczynnosci, zeby nie bylo tylko o niedoczynnosci.