Podstępna choroba

Alzheimer jest chorobą neurodegeneracyjną. Według jednej z teorii w jej przebiegu obserwuje się nadprodukcję białka beta-amyloid (Aβ), które tworzy lepkie oligomery wokół synaps. To zaburza prace mózgu, zwłaszcza w obrębie układu pamięci. Stąd w czasie demencji postępuje utrata takich umiejętności jak zapamiętywanie, orientacja, myślenie, liczenie, rozumienie oraz zdolność uczenia się czy oceny sytuacji. Co gorsza choroba rozwija się podstępnie i pierwsze oznaki są często bagatelizowane. Chory zauważa po prostu, że zaczyna mu brakować słów,  czy szwankować pamięć. Początkowo bliscy mogą nawet nie odnotować problemów. 

W Polsce jest około 350 tysięcy osób chorujących na Alzheimera. Liczba ta stale rośnie i dotyka już niemal połowy osób po 85 roku życia. Dlatego świat nauki poszukuje coraz to nowych i skutecznych sposób zarówno na leczenie choroby, jak też na ochronę przed nią. Jedno z badań wskazuje, że ekstrakt z ziaren kakao może działać prewencyjnie przed rozwojem demencji.

Ekstrakt z kakao lavado

Zespół kierowany przez dr Giulio Maria Pasinetti wykładającego w Icahn School of Medicine przy szpitalu Mount Sinai w Nowym Jorku postanowił zająć się kakao jako produktem bogatym w flawanole, które mają szeroki korzystny wpływ na organizm. Odkryli, że ekstrakt z kakao lavado, może redukować uszkodzenia w systemie nerwowym, które obserwuje się u pacjentów z chorobą Alzheimera. Oznacza to, że mogą zostać zatrzymane zmiany poznawcze pojawiające się w wyniku rozwoju choroby. Wyniki swojej pracy opublikowali w Journal of Alzheimer’s Diseas.

Ekstrakt z kakao lavado to minimalnie przetworzone kakao o dużej zawartości polifenoli. Badacze postanowili sprawdzić jego wpływ na zmniejszenie ryzyka choroby Alzheimera w porównaniu z kakao naturalnym i holenderskim.

Myszy z Alzheimerem

W celu zbadania wpływu kakao na układ nerwowy, podawano ekstrakt kakao genetycznie zmodyfikowanym myszom, by naśladowały ludzką formę choroby Alzheimera. Podawano im ekstrakty z trzech rodzajów kakao, które różnią się między sobą zawartością polifenoli i sprawdzano ich wpływ na redukcję formowania się oligomerów Aβ. Okazało się, że najlepiej w tym aspekcie spisał się ekstrakt najbardziej bogaty w polifenole – lavado. Zarówno hamował powstawanie oligomerów Aβ, jak też był skuteczniejszy w odwracaniu uszkodzeń synaps u myszy. Dr Pasinetti stwierdza:

Nasze odkrycie ochronnego działa ekstraktu z kakao lavado (jednak nie ekstraktu z holenderskiego kakao) przed synaptycznymi deficytami, silnie wskazuje, że polifenole są aktywnymi związkami, które ratują przepływ informacji na synapsach. W kakao holenderskim znaczna część polifenoli jest tracona w wyniku alkalizacji ziarna w procesie produkcyjnym.

Kakao a kakao

Nie jest więc bez znaczenia po jakie kakao czy czekoladę sięgamy. Okazuje się, że przetworzone kakao poddane alkalizacji traci wiele ze swoich zdrowotnych właściwości, zwłaszcza w obrębie zawartości polifeoli. Ten etap produkcji jest wprowadzany w celu zmniejszenia kwasowości produktu, ale też nadania mu ciemniejszej barwy. Wyciąg z kakao lavado, które jest w niewielkim stopniu przetworzone, ma potencjał w leczeniu i zapobieganiu chorobie Alzheimera. Naukowcy sugerują, że może to być droga do znalezienia skutecznego leku na otępienie, jednak wymaga dalszych badań. Dr Pasinetti podsumowuje:

Ponieważ utrata funkcji synaptycznych może mieć większe znaczenie przy utracie pamięci niż utrata komórek nerwowych, ratowanie funkcji synaptycznych może być lepszym celem dla znalezienia efektywnego leku na Alzheimera.

Zdjęcie pochodzi flickr.com