1. Błonnik pokarmowy ma działanie ochronne.
Jak wskazują badania BMC Medicine spożywanie produktów pełnoziarnistych zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób sercowo – naczyniowych, nowotworowych, a także w przypadku osób chorych na cukrzycę. Całe ziarna zbóż to źródło cennego błonnika pokarmowego, jak również składników mineralnychi przeciwutleniaczy, które wykazują korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Wspomniane składniki poprawiają utratę masy ciała, profil lipidowy, wrażliwość na insulinę, jak również hamują stan zapalny. Pamiętajmy więc sięgając po produkty zbożowe, by były z pełnego ziarna.
2. Borówka czarna, winogrona, granat – złoty środek w prewencji nowotworów.
Nie od dziś wiadomo, że żywność pochodzenia roślinnego jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. Owoce pestkowe oraz jagodowe wykazują jednak znacznie wyższy potencjał antyoksydacyjny niż pozostałe owoce. Badania Baraniak J., Kani M., dowodzą, iż obfitujące w związki o działaniu przeciwutleniającym owoce borówki czernicy, winorośli właściwej oraz granatowca wykazują działanie prewencyjne na występowanie chorób sercowo – naczyniowych oraz nowotworowych.
3. Jaja na zdrowie?
Mit o przyczynianiu się zawartego w jaju cholesterolu do podnoszenia frakcji LDL w surowicy krwi człowieka już obaliliśmy. Dziś możemy zwrócić uwagę na korzystne właściwości jaja kurzego. Jak wskazują badania, osoby regularnie spożywające jaja na śniadanie, mają znacznie dłuższe uczucie sytości. Ponadto jednonienasycone, jak i wielonienasycone kwasy tłuszczowe zawarte w jajach mają pozytywny wpływ na profil lipidowy człowieka, podnosząc poziom dobrego cholesterolu. Jednak nie takie jajo straszne jak je malowali.
4. Pregoreksja, diabulimia, ortoreksja – nowe przypadki zaburzeń odżywiania.
National Eating Disorder Association w USA uważa, że problem zaburzeń odżywiania dotyczy 20 mln kobiet oraz 10 mln mężczyzn. Anoreksja czy bulimia są dobrze poznanymi zaburzeniami odżywiania, jednak w społeczeństwie odkryto niedawno również nowe jednostki chorobowe. Diabulimia to zaburzenie dotykające dziewczęta i młode kobiety z cukrzycą typu 1, które w celu utraty masy ciała ograniczają spożycie pokarmu, prowokują wymioty lub pomijają dawki insuliny. Pozornie nowe zaburzenie, jakim jest pregoreksja, to ograniczenie spożycia, przy jednoczesnym zwiększeniu aktywności fizycznej przez kobiety w ciąży lub niedługo po porodzie. Wyłączne spożywanie „zdrowego” pożywienia, czyli ortoreksja dotyka także mężczyzn. Sposób żywienia często bazujący na reklamach żywności „zdrowej i organicznej”, niejednokrotnie jest sprzeczny z zasadami racjonalnego żywienia.
5. Lek na otyłość?
W Stanach Zjednoczonych FDA (Food and Drug Administration) dopuściło liraglutyd w terapii otyłości. Preparat dotychczas stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2 ma zostać wprowadzony do obiegu pod inną nazwą handlową. Być może z czasem ukaże się w Europie. Kto wie może za niedługo odpowiednia dieta i aktywność fizyczna zastąpiona zostanie małą pigułką?
6. Spirulina pomocna w odchudzaninu!
Spirulina platensis do niedawna zaliczana do glonów, obecnie uznana za bakterię z rodzaju Arthrospira wzbudza ogromne zainteresowanie w lecznictwie, kosmetyce, a także gastronomii. Co jednak czyni ją tak cenną i godną zainteresowania? Badania dowiodły, że zawarte w Spirulinie składniki, jak beta – karoten, fikocyjaniny, witamina E oraz liczne makroelementy sprawiają, iż bakteria ma działanie przeciwnowotworowe, chroni przed czynnikami mutagennymi i genotoksycznymi. Cenna wiadomość dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy – Spirulina ma właściwości wspomagające odchudzanie. Zawdzięcza to witaminom z grupy B, A oraz wielonienasyconym kwasom tłuszczowym. Oczywiście do osiągnięcia oczekiwanych rezultatów niezbędna jest prawidłowa dieta i aktywność fizyczna, ale kto by nie chciał małego pomocnika?
7. Glikozydy stewiolowe (E 960) – nowy dodatek do żywności.
Korzystne właściwości stewii są już dobrze poznane, jak jej niskakaloryczność, duża zawartość niezbędnych aminokwasów, składników mineralnychi witamin, przy niewielkiej ilości lipidów. Jednak warto przyjrzeć się zawartym w roślinie glikozydom stewiolowym, którym to właśnie zawdzięcza 450 razy bardziej intensywnie słodki smak niż sacharoza. Najnowsze badania dowodzą, że owe glikozydy obniżają poziom glukozy oraz stężenie cholesterolu w surowicy krwi. Ponadto przyspieszają regenerację komórek i krzepnięcie krwi. Postanowiono więc użyć tej cennej substancji jako dodatku do żywności, a co ciekawsze glikozydy stewiolowe pomimo słodkiego smaku znalazły zastosowanie w produkcji słonych przekąsek. E 960 znaleźć możemy w kiszonych warzywach, sosach sojowych, suszonych owocach morza, jak również jogurtach, lodach, napojach czy gumach do żucia. Czyżby dodatki do żywności zaczęły iść w dobrym kierunku?
8. Zaostrzenia dotyczące oznaczania alergenów w produktach.
Coraz więcej osób w dzisiejszych czasach cierpi na alergie pokarmowe. Większość z nich starannie śledzi skład spożywanych pokarmów, aby przypadkiem nie skonsumować czegoś na co są uczuleni. Jednak co jeśli nie do końca wiemy co dany produkt zawiera? Unia Europejska postanowiła wprowadzić w tej kwestii bardziej rygorystyczne przepisy. Wszystkie możliwe alergeny muszą być wypisane oraz zaznaczone za pomocą pisma, które wyraźnie wyróżni je od pozostałych składników. Obowiązek ten dotyczy także żywności nieopakowanej, co stanowi najnowszą zmianę. A co w przypadku gastronomii? Klient składający zamówienie na produkt pozbawiony alergenu, który jednak podczas przygotowania posiłku znajdzie się w jego pokarmie może dochodzić swoich roszczeń. Być może z czasem alergicy będą mogli żywić się bez narażania swojego zdrowia na niebezpieczne, ukryte przez producenta składniki.
9. Czerwone wino z winogron Cabernet Sauvignon – pomocne w zespole metaboliczym
Badanie prowadzone na grupie osób z zespołem metabolicznym opublikowane w Biological Research wskazuje, że regularne spożycie niewielkich ilości (20 g) czerwonego wina niesie za sobą korzyści zdrowotne. Błonnik, polifenole oraz przeciwutleniacze zawarte w winie obniżają ciśnienie krwi, jak również poprawiają poziom glukozy na czczo. Bez obaw możemy sięgnąć zatem po lampkę wina do obiadu, pamiętając jednak o umiarze.
10. Suplementy diety w zespole metabolicznym.
Zespół metaboliczny to istotny problem XXI wieku. Naukowcy uważają, że najlepszą metodą w jego leczeniu jest prawidłowo zbilansowana dieta, jak również przebadane w tym zakresie suplementy diety. Wyciągi z aroni czarnoowocowej, morwy białej, żeń – szenia, czosnku, czy zielonej herbaty wykazują korzystne działanie w ograniczaniu czynników ryzyka wystąpienia zespołu metabolicznego. Do suplementów o podobnych właściwościach należą także kwasy tłuszczowe omega – 3 i resweratrol. Dieta bogata w wapń i produkty mleczne oraz magnez, selen i cynk także przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka rozwoju zespołu metabolicznego. Pamiętajmy – prawidłowa dieta przede wszystkim, ale wzbogacona przez odpowiednie suplementy, może być kluczem do osiągnięcia sukcesu.
10latVitalii
Zajrzyj na vitalia.pl/10lat
Komentarze
MargotG
19 września 2015, 14:18
bardzo i się podoba pkt 9 :-)
am1980
15 września 2015, 13:43
w zależności od tego kto zapłaci za publikowanie "doniesień naukowych" takie są aktualne hity!!!
krcw
15 września 2015, 11:50
warto jeść tez pestki moreli (max 2-3 dziennie) lub cale jabłka z nasionami :), kakao ale bez mleka, jagody goji, jarmuż itp.