Pasta z roślin strączkowych to znakomita metoda na włączenie tych wartościowych składników pożywienia do diety. Oprócz tego, że zawiera sporo białka, błonnika, witamin i składników mineralnych, będzie doskonałym urozmaiceniem śniadania. Z czego zrobić zdrowe śniadania? Jak zrobić pastę z soczewicy? Jaki przepis na pastę z ciecierzycy?
Wszyscy wiedzą, że strączki trzeba jeść, są zdrowe, na długo sycą i świetnie smakują. Nie ważne, czy to fasola, soczewica, czy soja, każdy z nich jest znakomitym źródłem witamin, składników mineralnych, fitozwiązków, białka i błonnika pokarmowego. Pasty z tych roślin to znakomity pomysł na zredukowanie wędlin na kanapki oraz włączenie strączków do posiłków. Poniżej podaję kilka przepisów na takie pasty, część z nich przygotowuje od lat, inne zamierzam jak najszybciej wypróbować. Większość wymaga użycia blendera - najprostszego, ale samo wykonanie każdej z tych past nie zajmuje dużo czasu.
Sposób wykonania: Soję zalać wrzątkiem na 3 godziny, a następnie gotować w świeżej wodzie przez 40 minut. Cebule pokroić w kostkę i zeszklić na oleju. Wszystkie składniki, zblendować.
2. Pasta z zielonej soczewicy
Składniki: 1/2 szklanki zielonej soczewicy, 4 duże pieczarki, 1/3 niewielkiej cebulki, 1 łyżka oliwy z oliwek, koperek, łyżeczka czerwonej papryki, pieprz, sól.
Sposób wykonania: Soczewicę ugotować, pieczarki i cebulę pokroić i podsmażyć na oliwie, dodać resztę składników, zblendować.
3. Pasta z czerwonej fasoli
Składniki: 1/2 szklanki czerwonej fasoli, 2 łyżki oliwy z oliwek, 1-2 łyżki sosu sojowego, 1 łyżeczka oregano, 1 łyżeczka majeranku, pieprz i sól, opcjonalnie 1/2 ząbka czosnku.
Sposób wykonania: Fasole moczymy przez noc, a następnie gotujemy w lekko osolonej wodzie do miękkości. Dodajemy resztę składników, blendujemy.
3. Pasta a'la humus
Składniki: 1/2 szklanki cieciorki, 2 łyżki oliwy z oliwek, 1/2 ząbku czosnku, kumin, 2 łyżki sezamu, łyżeczka soku z cytryny.
Sposób wykonania: Cieciorkę moczyć przez noc, odlać wodę i gotować w nowej wodzie do miękkości. Dodać resztę składników, zblendować.
4. Zielona pasta na bazie bobu
Składniki: 1/2 paczki mrożonego bobu, 1 ząbek czosnku, świeża natka pietruszki, łyżeczka soku z cytryny, garść świeżego cząbru, olej lub oliwa, sól i pieprz.
Sposób wykonania: Bób ugotować i obrać, dodać pozostałe składniki, zblendować.
Sposób wykonania: Soczewicę ugotować do miękkości, paprykę podpiec na patelni grillowej lub przy okazji innej potrawy - w piekarniku. Wszystkie składniki zblendować.
8. Pasta z ciecierzycy i suszonych pomidorów
Składniki: 1/2 szklanki ciecierzycy, 6 suszonych pomidorów, 1 ząbek czosnku, 1 łyżeczka nasion słonecznika (można uprażyć na suchej patelni), 3 łyżki oleju z zalewy pomidorowej, tymianek, sól i pieprz.
Sposób wykonania: Ciecierzycę namoczyć i ugotować do miękkości w świeżej wodzie, zblendować z resztą składników.
Komentarze
wie58
26 marca 2017, 23:39
Wypróbuję.
Tro.skliwa
7 września 2016, 11:43
Pasta z bobu wymiata :d
flisowna
14 września 2015, 21:12
Ta pasta z pieczonej papryki- rewelacja!
holka
14 września 2015, 16:24
Na pewno wykorzystam przepisy...może nawet nie będę robić pasty tylko zjem jako sałatkę :)
Eli1605
14 września 2015, 12:03
Coś popróbuję.
Eilleen
12 września 2015, 11:34
Chętnie wykorzystam. Ile mniej więcej dni mogą stać w lodówce te pasty.