- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Essiac to zdrowotna mieszanka ziół pochodząca z Kanady. Jej autorka stosowała herbatkę jako lek na raka. Czy jest tak rzeczywiście? Co zawiera w swoim składzie?
Essiac, czyli kanadyjska herbata zdrowotna. To mieszanka ziół jaką poprzez eksperymenty stworzyła pielęgniarka Renne Caisse. Od jej nazwiska owa mieszanka wzięła swoją nazwę, która powstała przez zapisanie go wspak. Poszukiwania receptury rozpoczęła po spotkaniu w latach 20 ubiegłego wieku pewnej kobiety, która wyleczyła się z raka piersi. Twierdziła, że nastąpiło to dzięki mieszance ziół jaką otrzymała od indiańskiego szamana. Caisse postanowiła więc ją odtworzyć. Pierwszą herbatkę zaaplikowała swojej chorej na raka cioci, której ostatecznie udało się pokonać chorobę. To zachęciło pielęgniarkę do pomagania poprzez zioła innym.
Przez wiele lat skład był tajemnicą i mimo, iż koncerny farmaceutyczne próbowały go od pielęgniarki pozyskać, nie wyrażała na to zgody. Ostatecznie wyjawiła firmie, która do tej pory produkuje suplement ESSIAC ®, jakie zioła wchodzą w skład mieszanki. Dokładną recepturę podała jednak dopiero na łożu śmierci i dzięki jej przyjaciółce Mary McPherson wiemy jak przygotować herbatkę samodzielnie. Oto oryginalna receptura:
- 6 i ½ kubka pokrojonego korzenia łopianu (Buldock Root, Bardanae radix),
- 450 g sproszkowanego liści i korzenia szczawiu polnego ( Sheep Sorrel, Rumicis acetosallae folium)
- 100 g sproszkowanej kory wiązu czerwonego (Slippery Elm, Ulmus fulva)
- ¼ kubka sproszkowanego korzenia rzewienia (rabarbar lekarski, Rhubarb Root, Rheum officinale)
Składniki należy ze sobą dobrze wymieszać i przechowywać w ciemnym, suchym miejscu. Chcąc przygotować do spożycia należy wziąć około ¼ kubka mieszanki na litr wody. Gotować na dużym ogniu około 10 minut, zostawić w ciepłym miejscu najlepiej na noc. Następnie ponownie podgrzać, aż zacznie parować i przelać do słoików. Słoik po otwarciu należy przechowywać w lodówce. Dawka to 30 ml płynu na 60 ml gorącej wody. Należy wypić przed snem małymi łykami, przynajmniej na 2 godziny po posiłku i minimum 1 godzinę przed.
Brakuje badań potwierdzających działanie mieszanki Essiac w przypadku choroby nowotworowej. Warto jednak pamiętać, że łopian ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne, moczopędne i napotne, wiąz czerwony działa przeciwwirusowo i łagodzi kaszel, szczaw polny ma właściwości moczopędne i oczyszczające, a rabarbar lekarski ma działanie przeciwnowotworowe, przeciwzapalne, ale też przeczyszczające. Zioła zawarte w jej składzie wpływają więc na odporność organizmu, łagodzą procesy zapalne, działają detoksykacyjnie oraz zwiększają diurezę, przez co mogą pomagać chociażby w oczyszczaniu ustroju po chemioterapii. Jednakże żadne towarzystwo onkologiczne nie nazywa herbatki lekiem na raka i nie propaguje jej wprowadzania. Podchodzi się do niej raczej sceptycznie na zasadzie efektu placebo i poprawy kondycji psychicznej pacjenta. Zaleca się jednak ostrożność i stosowanie pod okiem lekarza. Jednakże można wykorzystywać jej dobroczynne działanie dla poprawy ogólnej kondycji organizmu, na co wskazuje chociażby klasyfikacja użytkowa dla produktu ESSIAC ® wydana przez Instytut Roślin i Przetworów Zielarskich w Poznaniu. Warto zauważyć, że istnieje również drugi gotowy suplement pod nazwą Flor-Essence ®, który jest wzbogacony o jeszcze 4 zioła. Są to dwie najbardziej znane marki wywodzące się od tradycyjnej herbatki Essiac przygotowywanej przez Renne Caisse.
Zawarte w produkcie zioła mogą powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mogą więc wystąpić nudności, wymioty, biegunki. Możliwe są także bóle głowy czy dreszcze. Poza tym korzeń łopianu może wpływać na poziom glikemii, co jest ważne dla cukrzyków. Diabetycy powinni uważnie obserwować poziom cukru we krwi w czasie przyjmowania preparatów Essiac. Dodatkowo stosowanie dużych dawek może spowodować utratę potasu z organizmu, co z kolei jest istotne dla osób chorujących na serce. Nie jest to produkt dla osób cierpiących na choroby nerek, owrzodzenia i zapalenia jelita grubego, czy chroniczne biegunki. Poza tym Caisse wskazywała, że w początkowej fazie przyjmowania naparu guz może się powiększać, nim zacznie się zmniejszać. Stąd lepiej nie stosować w przypadku zaawansowanej choroby nowotworowej czy guza mózgu. Jeśli więc cierpisz na jakieś schorzenia przyjmowanie gotowego suplementu czy samodzielnie zrobionej herbatki Essiac musisz skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym. Na pewno nie powinny sięgać po nią kobiety w ciąży, karmiące, a także dzieci poniżej 12 roku życia.
Komentarze