Która półka do czego?

Zacznijmy od podstaw. Na każdej półce lodówki panuje nieco inna temperatura. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby odpowiednie produkty stawiać na właściwej półce. Działając w ten sposób optymalizujemy warunki przechowywania, dzięki czemu produkty mogą zachować świeżość na dłużej. 

Pojemnik na dole lodówki
Na samym dole lodówki znajduje się zazwyczaj pojemnik na warzywa i owoce. Panuje tam temperatura około 8-10

st. C. Temperatura ta jest odpowiednia dla takich owoców jak: jabłka, truskawki, jeżyny, borówki, maliny, jagody, czereśnie, winogrona i śliwki oraz takich warzyw jak: brokuły, marchewka, kalafior, sałata, rzodkiewki, kukurydza, szczypiorek, grzyby, seler, brukselka, papryka, cukinia, por, seler, kiełki i szparagi.

pomidory
Pomidory przechowywane w lodówce wcale nie pozostają dłużej świeże, a szybko tracą swój smak i strukturę.

Niektóre warzywa i owoce wymagają jednak temperatury pokojowej i nie powinny być przechowywane w lodówce. Do owoców takich należą: banany, awokado, mango, ananasy i cytrusy oraz takie warzywa jak: pomidory, ogórki, czosnek, cebula, rośliny strączkowe i ziemniaki. 

Dolna półka
Dolna półka jest najzimniejszym miejscem w naszej lodówce. Panuje tam temperatura około 2 st. C. Znajduje się ona nad pojemnikiem przeznaczonym na warzywa i owoce. Tak niskie temperatury lubią najbardziej mięso i ryby, dlatego to właśnie te produkty powinniśmy tam przechowywać. Pamiętaj też, że jeśli te produkty nie są hermetycznie zapakowane przez producenta, to najlepiej przechowywać je w lodówce nie dłużej niż 2-3 dni.

Środkowe półki
Na środkowych półkach panuje temperatura 4-5 st. C. Należy przechowywać na nich takie produkty jak wędliny, produkty mleczne, ciasta i wszystkie te produkty, na których jest napisane, że po otwarciu należy je przechowywać w lodówce. Na środkową półkę można również wstawiać przygotowane przez nas wcześniej potrawy jak np. zupy, ugotowany makaron itp. 

Górna półka
Na górnej półce można, podobnie jak na środkowej, przechowywać produkty mleczne typu kefiry, jogurty, biały ser itp., ale także dżemy i powidła. Panuje tam temperatura około 8 st. C, która jest dla tych produktów odpowiednia.

Półki boczne

boczna półka w lodówce
Na bocznych półkach należy przechowywać napoje, musztardę, majonez, ketchup, oleje i jajka.

Na półkach bocznych panuje nieco wyższa temperatura - od 10 do 15 st. C. Z tego względu należy na nich przechowywać te produkty, które wymagają jedynie lekkiego schłodzenia. Do takich produktów należą: musztarda, ketchup, napoje, oleje, które wymagają chłodzenia (np. olej lniany) i jajka. 

Przechowywanie resztek

Nikt z nas nie lubi wyrzucać resztek żywności, dlatego często przechowujemy je w lodówce. Trzeba jednak pamiętać, by te resztki jak najszybciej po przygotowaniu schować do lodówki, najlepiej, jak to zostało wcześniej wspominane, na środkową półkę. Powinno się to odbyć w ciągu 2h od ich przygotowania, a w upale w ciągu 1h. Oczywiście wcześniej danie musi trochę ostygnąć, ale nawet jeśli nie zdąży wystygnąć całkowicie, to należy je po tym czasie do lodówki schować. Resztki, które pozostały nam po posiłku trzeba też przełożyć do czystego pojemnika i szczelnie zamknąć. Nie powinny być przechowywane w naczyniach, w których je gotowaliśmy albo podawaliśmy. Trzeba je więc przełożyć do szklanych opakowań albo, jeśli takich nie posiadamy, do innego, czystego garnka. O tym dlaczego lepiej zrezygnować z opakowań plastikowych możesz przeczytać w artykule naszej dietetyczki Emilii Gnybek-Ciosek Plastik vs szkło. A właściwie przechowywane resztki powinno się spożyć w ciągu 2-5 dni (w zależności od potrawy). 

Nie przeciążaj lodówki

przeładowana lodówka
W tak przeładowanej lodówce nie może zachodzić odpowiednia cyrkulacja powietrza, co niekorzystnie wpływa na temperaturę w lodówce.

Samo prawidłowe rozmieszczenie produktów w lodówce nie jest jednak wystarczające. Trzeba pamiętać również o tym, aby nie wkładać do lodówki zbyt dużych ilości pożywienia. Pomiędzy produktami muszą być bowiem odpowiednie przestrzenie, aby zapewnić właściwą cyrkulację powietrza. Tylko wtedy w lodówce będzie panowała odpowiednia temperatura. 

Dopasuj temperaturę do pory roku

Latem, gdy temperatury panujące na dworze są znacznie wyższe niż w zimie, należy nastawić temperaturę w lodówce na silniejsze działanie. To zapewni właściwą temperaturę w jej wnętrzu. Nie powinno się również otwierać lodówki na zbyt długo. Najlepiej po otwarciu zamykać ją najszybciej jak to możliwe. Nie doprowadzaj więc do sytuacji, w której dojdzie do uruchomienia sygnału ostrzegawczego. 

Zasada: nowo kupione na tyły

Pamiętaj też o zasadzie, by produkty nowe, niedawno kupione chować na tył lodówki. Dzięki temu w pierwszej kolejności zawsze będziesz sięgać po produkty, które powinny być spożyte szybciej. W ten sposób łatwiej będzie ci pilnować terminów przydatności do spożycia i mniej produktów będzie się marnowało. Taką samą zasadę stosuje się w lodówkach sklepowych.

Co koło czego

Na koniec jeszcze jedna ważna zasada. Są produkty, które trzeba od siebie z różnych powodów odseparowywać. Przykładem takim mogą być owoce i warzywa wydzielające duże ilości etylenu (np. papryki, bananów, pomidorów, gruszek itp.), których nie należy przechowywać z zielonymi warzywami, bo to spowoduje ich szybsze psucie się i żółknięcie. Nie wolno też przechowywać surowego mięsa tuż obok produktów, które są gotowe do spożycia np. przygotowanych wcześniej dań obiadowych, ciast, deserów itp. Nie należy również doprowadzać do sytuacji, w której obok produktów nadających się do spożycia będą zalegały produkty zepsute np. spleśniałe. Te trzeba jak najszybciej usuwać. 


Więcej o tym, jak należy przechowywać żywność możesz przeczytać w artykule Karoliny Łąkowskiej Jak przechowywać żywność

Zdjęcie z tekstu 1: Photo credit: pj_vanf / Foter / CC BY

Zdjęcie z tekstu 2: Photo credit: sylvar / Foter / CC BY

Zdjęcie z tekstu 3: Photo credit: cote / Foter / CC BY