Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Do czego potrzebujemy potasu?
  • Jakie są funkcje potasu w organizmie?
  • Które produkty mają najwięcej potasu?
  • Jakie produkty zawierają potas?

Do czego potrzebujemy potasu?

Potas jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego działania organizmów żywych. Znajduje się głównie w komórkach i w niewielkiej ilości w kościach. Płyny pozakomórkowe są w niego ubogie. Jego głównym zadaniem jest utrzymanie równowagi elektrolitowej. W tym zadaniu współdziała z sodem i chlorem. W pompie sodowo-potasowej, jego zadanie polega na zmniejszaniu objętości płynów zewnątrzkomórkowych, odwrotnie niż sodu. Gdy zatem jest go zbyt mało w organizmie pojawia się problem z nadmiarem sodu, a co za tym idzie ciśnieniem krwi. Poza tym potas to antagonista wapnia, zatem zwiększa napięcie mięśniowe i przepuszczalność błon komórkowych. Dodatkowo jest aktywatorem wielu enzymów komórkowych. 

Jakie są funkcje potasu w organizmie?

Generalnie dla każdego. Bez potasu nie ma życia. W niektórych jednostkach chorobowych należy jednak zwrócić na niego baczniejszą uwagę.

  • Nadciśnienie tętnicze – w jego przypadku często pojawia się niedobór potasu we krwi, czyli hipokaliemia. Jest to wynik przyjmowanych w tej jednostce chorobowej leków, które mogą zmniejszać zawartość potasu w organizmie. Niedobór wpływa na prace serca, wywołuje uczucie zmęczenia, osłabienie mięśni, zaparcia.
  • Wymioty i biegunka – w ich trakcie następuje utrata elektrolitów, w tym potasu. Podobnie jego niedobory obserwuje się u osób mających zaburzenia odżywiania np. bulimię czy też przyjmujących leki diuretyczne. 
  • Choroby nerek – osoby mające problemy z nerkami powinny zwracać baczną uwagę na to, aby w ich diecie nie było zbyt dużo potasu. Na pewno nie mogą sięgać na własną rękę po preparaty z jego udziałem, np. te bez recepty na łagodzenie skurczów mięśni. Nadmiar potasu obciąża nerki, które nie są w stanie w należyty sposób się go pozbyć z krwi. Gdy potasu jest zbyt dużo mamy do czynienia z hiperkaliemią. Główną jej przyczyną są głównie właśnie choroby nerek. Jej skutkiem może być arytmia serca. 

Które produkty mają najwięcej potasu?

Potas znajduje się powszechnie w żywności. Najbardziej bogate w niego są produkty roślinne. Łatwo o jego prawidłową podaż jeśli nasza dieta jest różnorodna oraz bogata w warzywa i owoce. Jeśli jednak chcesz wiedzieć gdzie potasu jest najwięcej, aby zwiększyć jego spożycie lub też, na które produkty uważać jeśli nie możesz jeść go zbyt dużo, spójrz na poniższy rozkład. Zawartość potasu jest podana na 100 g produktu.


Zawartość potasu na 100 g produktu
Owoce
owoce potas
1666 mg Morele suszone 
938 mg Figi suszone 
833 mg Rodzynki suszone 
804 mg Śliwki suszone 
688 mg Daktyle suszone 
600 mg Awokado
395 mg Banan 
382 mg Melon 
336 mg Porzeczki czarne
Nasiona i orzechy
fasola potas

2132 mg Soja, nasiona suche 
1188 mg Fasola, nasiona suche 
1121 mg Otręby pszenne 
1090 mg Pistacje 
937 mg Groch, nasiona suche 
874 mg Soczewica czerwona, nasiona suche
778 mg Migdały 
660 mg Wiórki kokosowe
616 mg Orzechy laskowe
1927 mg Kakao, proszek 
Warzywa
740 mg Chrzan 
696 mg Pietruszka, nać 
548 mg Boćwina 
530 mg Jarmuż 
491 mg Ziemniaki 
416 mg Brukselka 
399 mg Pietruszka korzeń 
396 mg Koper ogrodowy
385 mg Brokuł 
353 mg Groszek zielony 
348 mg Burak 

Jakie produkty zawierają potas?

Jeśli łapią cię skurcze mięśni czy przeszłaś grypę jelitową i potrzebujesz uzupełnić podaż potasu, ten przepis przyda ci się na pewno.

Składniki:

5 moreli suszonych

2 łyżeczki wiórków kokosowych

2 łyżki otrębów pszennych

4 figi suszone

1 średni banan

1-2 szklanki wody mineralnej

Przygotowanie:

  1. Owoce suszone zalać częścią wody i pozostawić chwilę do namoczenia.
  2. Zmiksować banana z otrębami, wiórkami i wodą.
  3. Dodać namoczone owoce wraz z woda z moczenia i ponownie wszystko zmiksować. Ilość wody dobrać zależnie od preferencji. Im więcej wody tym rzadszy napój.
Zdjęcie pochodzi z: główne123