Zacznijmy od kwestii, czy dodanie cytryny do herbaty złagodzi objawy przeziębienia. Większość z nas odpowie: Tak, ponieważ zawiera witaminę C.
Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia dorosły człowiek powinien spożyć ok. 70 mg witaminy C na dobę. Zapotrzebowanie zwiększa się m.in. właśnie w czasie gorączki i osłabienia, dlatego zasadnym jest zwiększenie jej podaży w diecie w okresie choroby. Tym bardziej, iż wiemy, że kwas askorbinowy łagodzi przebieg przeziębienia. Jednak wbrew krążącej opinii witamina C nie poprawia odporności, a jedynie ogranicza ryzyko rozwoju choroby w wyziębieniu i zwiększonym wysiłku fizycznym. Cytrusy nie są najlepszym źródłem witaminy C. Więcej tej witaminy odnajdziemy chociażby w czarnej porzeczce – zapotrzebowanie u człowieka dorosłego pokryje już garść owocu. Druga sprawa: witamina C jest wrażliwa na działanie wysokiej temperatury, dlatego potraktowanie jej wrzątkiem spowoduje znaczne straty. Jeśli zdecydujemy się na dodanie cytryny do herbaty, poczekajmy, aż napar trochę wystygnie.
Zdrowotne właściwości ma również sam napar z herbaty. Jest źródłem witamin, składników mineralnych, polifenoli. Dzięki tym składnikom pomaga w walce z wirusami, ale również odpręża i poprawia humor.
Czy mieszanka świeżo zaparzonej herbaty z cytryną może zaszkodzić?
Okazuje się, że niekoniecznie. Herbata w swoim składzie ma aluminium. Jest ono dla nas nieszkodliwe, ponieważ występuje w postaci trudno przyswajalnej. Podczas zaparzania herbaty metal w niewielkich tylko ilościach przechodzi do naparu, pozostała część kumuluje się w fusach.
Sprawa komplikuje się, kiedy do gorącej herbaty w czasie zaparzania dodamy sok z cytryny. Aluminium z herbaty po dodaniu kwasu tworzy już przyswajalny cytrynian glinu, który może być bardzo szkodliwy dla organizmu. Odkłada się w tkankach, m. in. w mózgu, przypuszcza się, że może przyczyniać się do powstania alzheimera (badania na ten temat są kontynuowane). Jest tylko jeden warunek, aby taka reakcja miała miejsce – w naczyniu z herbatą muszą pozostać fusy. Tylko w tym wypadku kwas z cytryny może wypłukać aluminium. Po usunięciu fusów nic nam nie grozi.
Skąd glin w herbacie?
Herbata rośnie na glebach bogatych w aluminium, kumulując ją w swoich liściach (szczególnie dużo jest go w młodych liściach). Zdolność do gromadzenia tego metalu zależna jest m.in. od gatunku herbaty – jedne przyswajają go łatwiej inne trudniej.
Pić, czy nie pić?
Jeśli więc lubisz wypić herbatę z cytryną, nie musisz z niej rezygnować. Pamiętaj jednak, aby dodawać cytrynę do naparu bez fusów i dopiero wtedy, kiedy ta wystygnie. Jeśli nie zależy ci na witaminie C, a tylko na smaku napoju, nie musisz czekać na zmniejszenie temperatury naparu.
Komentarze
aska1277
20 kwietnia 2015, 18:40
o kurcze nigdy bym na to nie wpadla
anna987
20 kwietnia 2015, 01:43
Nie lubię herbaty z cytryną, mam więc w nosie, czy szkodzi, czy też nie :)
aniulewa
19 kwietnia 2015, 16:39
Fajnie :) teraz zawszę będę wyjmować torebkę zanim dodam cytryny :)
krcw
19 kwietnia 2015, 01:13
a co z herbata cytrynowa? która ma w torebce skórkę z cytryny? albo do czerwonej herbaty tez bardzo często jest dodawana cytryna lub limonka...
Klara1122
18 kwietnia 2015, 11:44
większym problemem są aluminiowe garnki czy puszki z napojami. http://ocetjablkowy.blog.pl
przepismamy.pl
18 kwietnia 2015, 10:45
Ciasteczka do kawki i herbatki http://www.przepismamy.pl
Nastazjaaa
18 kwietnia 2015, 10:36
Ciekawe... Ale teraz jakby nie patrzeć to tego nie powinno się łączyć z tym, tego z tamtym... I trzeba żyć samym powietrzem.
Wiedzmowata
18 kwietnia 2015, 08:07
Herbata z cytryną i z miodem jest bardzo smaczna. :-)
Eli1605
18 kwietnia 2015, 07:57
Lubię herbatę z cytryną, ale z aluminium już niekoniecznie.