- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Nadmiar soli w diecie niszczy naczynia krwionośne, serce, nerki i mózg, nawet jeśli ciśnienie pozostaje w normie. Nowe badania odsłaniają kolejne oblicze soli.
Nie masz problemu z nadciśnieniem, więc myślisz, że możesz solić do woli? Nic bardziej mylnego. Okazuje się, że sól to jednak trochę więcej niż nadciśnienie. Pomijając działanie nowotoworowe, nadmiar soli w diecie może niszczyć serce, układ krwionośny, nerki i mózg osoby narażonej. Taki wniosek wysunęli naukowcy z University of Delaware i Delaware College of Health Sciences. Artykuł opublikowany w Journal of American College of Cardiology wnosi wiele nowych faktów.
Do tej pory uważało się, że po świecie chodzą ludzie wrażliwi i niewrażliwi na nadmiar soli w organizmie, jeśli chodzi o wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Wiele badań potwierdza wiarygodność związku między wysokim spożyciem sodu i wzrostem ciśnienia tętniczego krwi oraz zwiększeniem ilości zdarzeń sercowo-naczyniowych. Teraz już wiemy, że nawet osoby, które pomimo wysokiego spożycia sodu mają ciśnienie tętnicze w normie, muszą liczyć się z groźnymi skutkami.
Układ krwionośny 'obrywa' najbardziej. Zaburzona zostaje funkcja śródbłonka, co zmniejsza światło naczyń. Komórki śródbłonka pośredniczą w szeregu procesów, w tym krzepnięcia, adhezji płytek i czynności układu odpornościowego. Podwyższona ilość sodu w diecie może również zwiększyć sztywność tętnic. Niezależnie od zmiany ciśnienia krwi, nadmiar soli w diecie osłabia mikrokrążenie - jak pokazują badania. Ponadto wysokie stężenie sodu może prowadzić do przerostu lewej komory lub rozszerzenia tkanki mięśniowej, która tworzy ścianę komory głównej serca. W konsekwencji nie ma możliwości, aby pompować krew tak mocno, jak powinno to robić zdrowe serce.
Nadmiar sodu bardzo obciąża nerki. Badania sugerują, że wysokie stężenie tego składnika może doprowadzić do niewydolnością nerek, pomimo minimalnego wzrostu ciśnienia krwi.
Układ nerwowy również nie ma łatwo. Przewlekle podwyższony poziom sodu w diecie może uwrażliwić współczulne neurony w mózgu, powodując większą odpowiedź na różnorodne bodźce, włącznie ze skurczem mięśni szkieletowych. Tutaj również występuje ta sama zasada: nawet jeśli ciśnienie krwi nie wzrasta, przewlekłe narażenie na nadmiar tego składnika może mieć szkodliwy wpływ na działanie mózgu.
Spożywanie mniej niż 2300 mg sodu na dzień może mieć wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego, zwłaszcza w połączeniu z dietą DASH, bogatą w owoce i warzywa.
Według American Heart Association, powinniśmy pożywać 1500 mg sodu na dobę. To bardzo mało. Sama sól kuchenna zawiera 2300 mg sodu w łyżeczce, jak podaje Academy of Nutrition and Dietetics. Może więc nie wystarczyć nawet rezygnacja z dosalania posiłków, zwłaszcza dla osób które często stołują się w restauracjach i kupują gotową żywność. Około 70 procent sodu w naszej diecie pochodzi właśnie z przetworzonej żywności oraz produktów, które zwykle uważamy za słone, takich jak pieczywo, wędliny.
Zdjęcie:1
Komentarze
wie58
26 października 2016, 19:48
prawie nie solę
aska1277
3 kwietnia 2015, 06:56
Ale sa takie potrawy ktore bez soli nie smakuja. Wszystko z umiarem
cz3rstwy
21 marca 2015, 13:51
Wszystko dla człowieka, tylko w umiarze.
Klara1122
16 marca 2015, 11:02
nie każda sól szkodzi. http://ocetjablkowy.blog.pl
calineczkazbajki
14 marca 2015, 22:23
Zalezy o jakiej soli piszemy . Zdrowa sól , ktorą potrzebujemy np dodać do wody to sól himalajska i kłodawska.
magwiz
13 marca 2015, 20:19
Nadmiar wszystkiego szkodzi!
Czakii
13 marca 2015, 16:31
Ja tam uważam, że nie ma co przesadzać. Mój dziadziuś lubi dużo solić a jest już po 80 i czuje się świetnie. Jednemu zaszkodzi innemu nie tak jak i wszystko.