Kurkuma, obecna w większości domów, to prawdziwy skarb. Badania wykazały, że zawarta w niej kurkumina ma działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające, stymuluje układ immunologiczny, wspomaga gojenie się ran i walkę z bakteriami. A najważniejsze, że jest niedroga i łatwodostępna. Ponadto ostatnie postępy w tworzeniu kompleksów kurkuminy z innymi substancjami, zwłaszcza z fosfolipidami, znacznie zwiększyły jej biodostępność. Był to krok milowy w poprawie absorpcji i wysokiej koncentracji kurkuminy w tkankach. Możliwość stosowania niższych dawek niż w przeszłości znacznie zmniejsza liczbę tabletek koniecznych do przyjęcia, co ułatwia terapię.
Dopuszczalne, dzienne spożycie kurkuminy i kurkumy, według zaleceń Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), wynosi odpowiednio 1 i 3 mg/kg mc.
Ostatnie badania opublikowane w Journal of Alzheimer's Disease potwierdziły doniesienia o zdolności kurkuminy do walki z chorobą Alzheimera. Związek ten wykazuje właściwość przedostawania się do mózgu oraz wiązania i niszczenia blaszki beta-amyloidu uczestniczącej w przebiegu choroby Alzheimera. Nagromadzenie i agregacja wspomnianej blaszki napędza nieodwracalną utratę neuronów.
W celu obejścia problemów występujących podczas podawania leku dożylnie, naukowcy postanowili opracować rozpylacz do generowania areozolu kurkuminy. W ten sposób lek może być wdychany i dostarczany do mózgu. Japońscy naukowcy opracowali cząsteczkę podobną do kurkuminy, co okazało się wygodne w zastosowaniu i niedrogie.
Okazuje się, że kurkumina wchodząca w skład popularnej przyprawy to prawdziwy skarb. Badania nad jej licznymi właściwościami nadal trwają.
Zdjęcie główne pochodzi z: saptarshikar / Foter / CC BY-ND
Zdjęcie w tekstu pochodzi z: Foter / CC BY
Źródło: ScienceDaily
Komentarze
wie58
24 października 2016, 02:07
ciekawe
Jadwiga67
2 września 2015, 15:44
Szczerze mówiąc wolałabym brać tabletki z kurkuminą, bo średnio przepadam za tym smakiem.. Ale na co powinno się zwracać uwagę przy wyborze takiego suplementu? W kilku artykułach spotkałam się z informacją, że biodostępność w niektórych produktach jest prawie równa zeru, mimo iż w składzie był pieprz czarny.
magwiz
18 lutego 2015, 17:08
To trzeba będzie zacząć jeść!
mazik89
18 stycznia 2015, 18:53
niby taka zwykła przyprawa a ile nam daje :)
Wiedzmowata
18 stycznia 2015, 09:02
Zacznę ją częściej stosować :-))
Lwica97
13 stycznia 2015, 21:49
Chyba czas zacząć używać więcej kurkumy :)
Epestka
13 stycznia 2015, 15:18
Po co kupować tabletki skoro jest dostępna świeża? Obierać najlepiej w rękawiczkach.
Eli1605
13 stycznia 2015, 07:04
Hm. Należy zatem ją polubić.