Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Jakie są właściwości yerba mate?
  • Czy yerba mate jest zdrowa?
  • Czy yerba mate jest rakotwórcza?
  • Co to Yerba mate?
  • Jak przygotować Yerba Mate?

Jakie są właściwości yerba mate?

Czy yerba jest zdrowa? Francuscy naukowcy już w 1064 roku w raporcie swoich badań napisali:
"trudno znaleźć na świecie roślinę o tak dużej zawartości witamin i minerałów jaka jest w Mate". Teraz już wiemy, że teza ta jest jak najbardziej uzasadniona, bowiem Yerba mate:

  • jest bogatym źródłem polifenoli, które są antyoksydantami i chronią organizm przed uszkodzeniami. Badania opublikowane w magazynie Mutagenesis dowodzą, że napar Yerba mate działa ochronnie również na DNA.
  • obniża poziom złego cholesterolu i działa ochronnie na komórki wątroby.
  • dzięki zawartości kofeiny może być doskonałym zastępnikiem kawy. Działa bowiem pobudzająco, likwiduje objawy zmęczenia, poprawia sprawność fizyczną i intelektualną oraz koncentrację. Zawartość kofeiny jest odmienna w różnych gatunkach. Waha się ona od 0,7 do 2 proc.
  • działa moczopędnie, dzięki czemu łagodzi problemy z pęcherzem i pomaga w usuwaniu szkodliwych produktów przemiany materii.
  • poprawia perystaltykę jelit i reguluje przemianę materii. CI. Heck, EG. de Mejia udowodnili ponadto, że Yerba mate chroni przed otyłością spowodowaną wysokotłuszczową dietą. Badania opublikowane w Journal of Human Nutrition and Dietetics dowodzą, że regularne spożywanie tego napoju przez osoby z nadwagą pozwala na osiągnięcie zmniejszenia masy ciała już po ok. 45 dniach.
  • naukowcy z University of Illinois wykazali, że zmienione nowotworowo komórki jelita grubego obumierają pod wpływem składników zawartych w naparze yerba mate. Więcej na temat działania antynowotworowego Yerba mate pisała Marta Tomaszewska.

Czy yerba mate jest rakotwórcza?

Czy yerba mate jest zdrowa? Wiele osób słyszało zapewne o ujemnym działaniu mate. Fakt, pojawiły się badania, które udowadniają, że napar tej rośliny może mieć działanie niekorzystne. Okazało się jednak, że w krajach, w których spożywanie Yerba mate jest znacznie większe niż przeciętna konsumpcja mamy do czynienia z większym występowaniem raka jamy ustnej, gardła, przełyku i pęcherza moczowego. Wyrok na Yerba mate okazał się jednak przedwczesny. Badania najprawdopodobniej były zakłócone przez fakt, że społeczeństwa, które chętnie sięgają po Yerba mate nie stronią również od alkoholu i papierosów, które to są ważnym czynnikiem powstawania nowotworów. Dodatkowo w 2008 r. opublikowano wyniki badania wpływu naparów Yerba mate na myszy. A yerba mate a wątroba? Co ciekawe, nie stwierdzono toksycznego jej działania na wątrobę, nerki i pęcherz moczowy. Idąc dalej, badania epidemiologiczne przeprowadzone w Argentynie wykazały zwiększone ryzyko nowotworu pęcherza u pijących Mate i palących, nie doszukano się już takich powiązań u osób pijących ten napar i niepalących.

Co to Yerba mate?

Yerba mate jest naparem z Ostrokrzewu paragwajskiego (Ilex paraguriensis). Jej historia sięga XVI wieku – wtedy to misjonarze jezuici odkryli, że receptą na jasny umysł i odporność dla pewnego plemienia dorzecza Parny są liście wiecznie zielonego krzewu. Kwestią czasu było przeniesienie tego zwyczaju do Europy . Obecnie napój Yerba mate jest bardzo popularny w Brazylii, Argentynie, Paragwaju oraz Urugwaju.

Jak przygotować Yerba Mate?

Parzenie Yerba mate powinno się odbywać według określonej zasady:

1. Yerba Mate parzy się w specjalnych naczynkach (mate, guampa, tereré).
2. Do naczynia wsypujemy susz od ¼ do ¾ objętości.
3. Zatykamy naczynie dłonią i kilka razy przewracamy do góry dnem.
4. Przechylamy naczynie tak, aby susz tworzył spadek.
5. W naczyniu umieszczamy bombillę - specjalną rurkę.
6. Zalewamy susz wodą o temperaturze nie wyższej niż 70 st C.
7. Liście można zalewać kilkakrotnie dopóki nie stracą aromatu.

Jak widzimy Yerba mate daje nam wiele nadziei. Warto więc od czasu do czasu skorzystać z jej cennych właściwości, w myśl zasady „Wszystko z umiarem”.

A Ty pijesz Yerba mate? Jaka jest Twoja opinia o yerba mate?

Zdjęcie pochodzi z: Jacek Becela / Foter / CC BY-SA