Z tego artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy mleko jest zdrowe?
  • Czym zastąpić mleko krowie?
  • Jak zrobić samemu mleko roślinne?

Czy mleko jest zdrowe?

Mleko jest źródłem pełnowartościowego białka . Zawiera w swoim składzie aminokwasy egzogenne praktycznie w takich proporcjach, jakie są ustrojowi niezbędne do działania. Mleko to również bogate źródło wapnia. Pierwiastek ten jest niezbędny nie tylko dla kości czy zębów, ale również dla prawidłowego działania układu nerwowego czy mięśni. Znajduje się w nim również witamina D.

Czym zastąpić mleko krowie?

Najbardziej znaną alternatywą dla mleka krowiego jest mleko sojowe. Jest praktycznie tak samo bogate w białko jak tradycyjne mleko, przy czym nie zawiera laktozy ani kazeiny. Jest dodatkowo bogate w potas i izoflawony. Trzeba jednak pamiętać, iż soja jest rośliną, która jest najczęściej modyfikowana genetycznie. Stąd większość napojów sojowych właśnie z takich roślin pochodzi. Jeśli starasz się unikać GMO w swojej diecie, spójrz na etykietę by sprawdzić z jakiej soi powstał produkt. Możesz również wybrać inne alternatywy:

  1. Mleko owsiane – nie zawiera laktozy ani kazeiny, za to jest bogatym źródłem witaminy E, kwasu foliowego oraz fitozwiązków. Jest dobrze tolerowana przez osoby, które mają liczne alergie. Nie powinny jednak po niego sięgać osoby cierpiące na celiakie. Minusem mleka owsianego jest brak wapnia oraz duża zawartość węglowodanów. 
  2. Mleko ryżowe – jest najbardziej hipoalergiczne ze wszystkich zastępników mleka. Jest przy tym bogate w składniki odżywcze jak witaminy z grupy B, magnez, żelazo, miedź. Najczęściej jest również wzbogacane w wapń i witaminę D. Jest bogate w łatwoprzyswajalne cukry, dlatego osoby cierpiące na cukrzycę powinny podchodzić do niego z rezerwą.
  3. Mleko z konopi – nie zawiera laktozy, cholesterolu, ma niski udział tłuszczów nasyconych, za to wysoki nienasyconych, w tym z grupy omega 3. Naturalna zawartość wapnia w nim nie jest duża, dlatego wzbogaca się je o szereg witamin i składników mineralnych.
  4. Mleko z orzechów nerkowca – jest bogate w miedź, cynk, selen oraz magnez. Jest źródłem witamin z grupy B. Podobnie jak inne mleka roślinne nie dostarcza laktozy ani kazeiny.
  5. Mleko migdałowe – to źródło magnezu, manganu, selenu, potasu, witaminy E, flawonoidów i nienasyconych tłuszczów.

Jak zrobić samemu mleko roślinne?

Najprostsze roślinne mleka, które można przygotować w domu, to te z orzechów.  Mamy dla ciebie dwie propozycje, obie równie dobre. Mleko z orzechów nerkowca jest po zmiksowaniu bardziej kremowe w konsystencji niż migdałowe. Nie potrzeba go przecedzać. 

mleko migdałowe
Mleko migdałowe

Składniki:

1 szklanka migdałów

3 szklanki wody

Migdały namocz w wodzie na 12 godzin. Zmieniaj w międzyczasie kilka razy wodę. Przepłucz świeżą wodą i wrzuć do blendera. Dolej wody i zmiksuj na gładką masę. Możesz pić je w takiej postaci, lub odcisnąć powstałą pulpę i pozostawić sam płyn. Przechowuj w lodówce nie dłużej niż 5 dni.

Mleko z orzechów nerkowca
Mleko z orzechów nerkowca

Składniki:

1 szklanka orzechów nerkowca

3 szklanki wody

Stewia, miód, cukier (opcjonalnie)

Szczypta soli

Zalej orzechy wodą i pozostaw do wchłonięcia płynu (minimum 1 godzinę, a najlepiej 8). Odsącz i opłucz, a następnie wrzuć do blendera, dodaj wodę. Zmiksuj na gładką masę. Przechowuj w lodówce nie dłużej niż 5 dni.

Czym zastępujecie mleko krowie? Które mleko roślinne jest najlepsze? Które mleko roślinne smakuje najlepiej? Podzielcie się swoją opinią w komentarzach!

Zdjęcie główne pochodzi z: olfiika / iW / CC BY-SA

Zdjęcie 1 w treści pochodzi z: AmazingAlmonds / IWoman / CC BY

Zdjęcie 2 w treści pochodzi z: penelope waits / iW / CC BY