Niewielkie rozmiary, to nie jedyny atut steppera. Swoja popularność zawdzięcza on również przystępnej, jak na sprzęt treningowy przeznaczony do wykonywania ćwiczeń kardio, cenie. Właśnie z tego względu ćwiczenia na nim wykonywane stały się najpopularniejszą formą treningów kardio wykonywanych w warunkach domowych.

Czym jest stepper?

Stepper jest to urządzenie treningowe, które w dużym uproszczeniu można uznać jako symulator chodzenia w miejscu. Składa się z dwóch ruchomych platform, które przymocowane są do ‘stelaża’. Ruchy wykonywane na stepperze przypominają wchodzenie po schodach lub pod górę, a także marsz z wysokim unoszeniem kolan. Z kolei w przypadku zastosowania steppera skrętnego realizowane ruchy nieznacznie się różnią i bardziej przypominają czynności, które wykonuje się podczas jazdy na rolkach lub nartach biegowych.

Jaki stepper wybrać?

Aktualnie na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje stepperów – mechaniczne oraz magnetyczne. Zdecydowanie częściej można natrafić na te pierwsze. Różnią się one przede wszystkim systemem dozującym opór. W stepperach mechanicznych za stawianie oporu odpowiadają siłowniki lub tłoki hydrauliczne. Warto zaznaczyć, że komfort korzystania jest większy w przypadku stepperów zbudowanych na bazie tłoków hydraulicznych. Wynika to z tego, iż nie wymagają one konserwacji (smarowania oraz czyszczenia). Niestety tłoki hydrauliczne stosowane są jedynie w droższych stepperach mechanicznych. W przypadku stepperów magnetycznych za dozowanie oporu odpowiada pole magnetyczne lub elektromagnetyczne. Ten rodzaj stepperów charakteryzuje się większą wytrzymałością i co najważniejsze bardziej komfortową (są cichsze) od stepperów mechanicznych pracą. Niestety wraz ze wzrostem jakości znacznie wzrasta również cena tego typu urządzeń. Stąd też steppery magnetyczne stosowane są przede wszystkim w dobrze wyposażonych klubach fitness i siłowniach. Poza ceną na niekorzyść stepperów magnetycznych przemawia również ich wielkość – są największe ze wszystkich wymienionych rodzajów i podrodzajów stepperów.

stepper

Modyfikacja – stepper skrętny

Na przestrzeni lat powstały liczne modyfikacje stepperów. Najpopularniejszą z nich jest zamiana ruchów pionowych (wertykalnych) na ruchy wykonywane po skosie, na zewnątrz w dół. Takie steppery nazywa się skrętnymi. Zastosowanie w nich takiego ruchu pozwala zaangażować większą ilość mięśni. Warto jednak pamiętać, że nie każdemu taki rodzaj ruchu będzie odpowiadał.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

W sprzedaży dostępne są również tak zwane steppery z linkami. Pozwalają one angażować nie tylko mięśnie znajdujące się w obrębie nóg, ale również mięśnie górnej połowy ciała, a zwłaszcza mięśnie zlokalizowane w obrębie rąk i obręczy barkowej. W niektórych stepperach można również spotkać kolumnę, która pozwala podeprzeć się w czasie wykonywania ćwiczenia. Ponadto powoli normą staje się montowanie licznika, który mierzy nie tylko czas trwania ćwiczenia, ale również ilość wykonanych ruchów, a także szacunkową ilość spalonych kalorii.

Zdjęcia: 1, 2