- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Stepper stanowi doskonały prezent pod choinkę dla każdego amatora systematycznej aktywności fizycznej. Dzięki swoim kompaktowym rozmiarom stanowi idealne uzupełnienie domowego klubu fitness.
Niewielkie rozmiary, to nie jedyny atut steppera. Swoja popularność zawdzięcza on również przystępnej, jak na sprzęt treningowy przeznaczony do wykonywania ćwiczeń kardio, cenie. Właśnie z tego względu ćwiczenia na nim wykonywane stały się najpopularniejszą formą treningów kardio wykonywanych w warunkach domowych.
Stepper jest to urządzenie treningowe, które w dużym uproszczeniu można uznać jako symulator chodzenia w miejscu. Składa się z dwóch ruchomych platform, które przymocowane są do ‘stelaża’. Ruchy wykonywane na stepperze przypominają wchodzenie po schodach lub pod górę, a także marsz z wysokim unoszeniem kolan. Z kolei w przypadku zastosowania steppera skrętnego realizowane ruchy nieznacznie się różnią i bardziej przypominają czynności, które wykonuje się podczas jazdy na rolkach lub nartach biegowych.
Aktualnie na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje stepperów – mechaniczne oraz magnetyczne. Zdecydowanie częściej można natrafić na te pierwsze. Różnią się one przede wszystkim systemem dozującym opór. W stepperach mechanicznych za stawianie oporu odpowiadają siłowniki lub tłoki hydrauliczne. Warto zaznaczyć, że komfort korzystania jest większy w przypadku stepperów zbudowanych na bazie tłoków hydraulicznych. Wynika to z tego, iż nie wymagają one konserwacji (smarowania oraz czyszczenia). Niestety tłoki hydrauliczne stosowane są jedynie w droższych stepperach mechanicznych. W przypadku stepperów magnetycznych za dozowanie oporu odpowiada pole magnetyczne lub elektromagnetyczne. Ten rodzaj stepperów charakteryzuje się większą wytrzymałością i co najważniejsze bardziej komfortową (są cichsze) od stepperów mechanicznych pracą. Niestety wraz ze wzrostem jakości znacznie wzrasta również cena tego typu urządzeń. Stąd też steppery magnetyczne stosowane są przede wszystkim w dobrze wyposażonych klubach fitness i siłowniach. Poza ceną na niekorzyść stepperów magnetycznych przemawia również ich wielkość – są największe ze wszystkich wymienionych rodzajów i podrodzajów stepperów.
Na przestrzeni lat powstały liczne modyfikacje stepperów. Najpopularniejszą z nich jest zamiana ruchów pionowych (wertykalnych) na ruchy wykonywane po skosie, na zewnątrz w dół. Takie steppery nazywa się skrętnymi. Zastosowanie w nich takiego ruchu pozwala zaangażować większą ilość mięśni. Warto jednak pamiętać, że nie każdemu taki rodzaj ruchu będzie odpowiadał.
W sprzedaży dostępne są również tak zwane steppery z linkami. Pozwalają one angażować nie tylko mięśnie znajdujące się w obrębie nóg, ale również mięśnie górnej połowy ciała, a zwłaszcza mięśnie zlokalizowane w obrębie rąk i obręczy barkowej. W niektórych stepperach można również spotkać kolumnę, która pozwala podeprzeć się w czasie wykonywania ćwiczenia. Ponadto powoli normą staje się montowanie licznika, który mierzy nie tylko czas trwania ćwiczenia, ale również ilość wykonanych ruchów, a także szacunkową ilość spalonych kalorii.
Komentarze
agnieszka.kinga
27 stycznia 2018, 16:43
Fajne to jest ;)
ewi82
2 stycznia 2015, 13:04
marzy mi się jakiś stepperek :)
VikiMorgan
16 grudnia 2014, 14:30
ja bardziej polecam taśmy trx- w cenie ok 140 pln z przesyłka na allegro - wiesza się na drzwiach - na nich można zrobić trening wielostawowy i rozciąganie wielostawowe, na steperze tylko nogi i pośladki.
VikiMorgan
16 grudnia 2014, 20:38
dodałaś hantle ;) czyli nie sam steper. Ja po 3 miesiącach spaliłam tłoki w swoim ... Trx jest jednak bardziej uniwersalny i mniej monotonny wg mnie oczywiście.
Cel46kilo
16 grudnia 2014, 04:29
Chyba sobie kupię taki steperek :)