- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Praktycznie każda systematycznie ćwicząca osoba jest świadoma tego, że trening należy rozpocząć od wykonania rozgrzewki. Niestety gorzej jest z wykorzystaniem tej wiedzy w praktyce.
Z tym, że każdy trening należy rozpocząć od rozgrzewki pierwszy kontakt ma się już w szkole podstawowej, kiedy to nauczyciel wychowania fizycznego właśnie tym elementem rozpoczyna każdą lekcję WF-u. Niestety później, kiedy to przychodzi do samodzielnego wykonywania systematycznej aktywność fizycznej, z realizacją tej części treningu jest już gorzej. Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której, aby skrócić czas trwania treningu rozgrzewka jest ograniczana do minimum, a niekiedy wręcz całkowicie pomijana. Inną przyczyną rezygnowania z rozgrzewki lub jej nieprawidłowego wykonywania jest brak odpowiedniej wiedzy. Takie działania nie tylko zmniejsza skuteczność ćwiczeń znajdujących się w części właściwej treningu, ale również w znacznym stopniu zwiększa ryzyko wystąpienia groźnego urazu.
Najczęściej występującym błędem w rozgrzewce jest ograniczenie znajdujących się w niej ćwiczeń jedynie do tych, które angażują partię lub partie ciała, które będą bodźcowane w części właściwej treningu. Abstrahując już od tego, że jest to zdecydowanie lepsze postępowanie niż całkowita rezygnacja z rozgrzewki, to jednak nie jest to idealne rozwiązanie. Dlaczego? Otóż w czasie wykonywania zdecydowanej większości ćwiczeń fizycznych pracują nie tylko mięśnie bezpośrednio zaangażowane w realizowanie danego ruch, ale również inne mięśnie, między innymi mięśnie posturalne. Dlatego też w rozgrzewce muszą znaleźć się ćwiczenia angażujące całe ciało, niezależnie od tego, na które partie będzie położony nacisk w części właściwej treningu.
Bardzo często dochodzi do sytuacji, w której osoba aktywna fizycznie uwzględnia w swojej rozgrzewce ćwiczenia kształtujące angażujące wszystkie partie ciała, przy czym nie pojawia się w niej żadne ćwiczenie wytrzymałościowe. Tak przeprowadzona rozgrzewka nie spełnia stawianych przed nią założeń. Dlaczego ćwiczenie wytrzymałościowe jest takie ważne w rozgrzewce? Przede wszystkim należy mieć na uwadze to, że ćwiczenia kształtujące i rozciągające przygotowują do części właściwej treningu przede wszystkim aparat ruchu (mięśnie, stawy i więzadła). To właśnie wspomniane ćwiczenia wytrzymałościowe mają za zadanie ‘rozgrzać’ układ krwionośny i oddechowy. Takie postępowanie jest ważne nie tylko w treningu rozwijającym wytrzymałość organizmu, ale również w treningu modelującym/siłowym. Wynika to z tego, iż ćwiczenia siłowe/modelujące obciążają układ krwionośny, a zwłaszcza serce.
Błędy w rozgrzewce nie dotyczą tylko i wyłącznie osób wykonujących treningi modelujące. Również w rozgrzewce przygotowującej do treningu kardio zdarzają się błędy. Najczęściej dotyczą one uwzględnienia w tej części treningu jedynie ćwiczeń angażujących kończyny dolne. Należy mieć na uwadze to, że praktycznie w żadnym ćwiczeniu kardio nie pracują tylko i wyłącznie mięśnie znajdujące się w obrębie kończyn dolnych. Stąd też w rozgrzewce przygotowującej do części właściwej treningu kardio powinny znaleźć się ćwiczenia angażujące całe ciało.
Komentarze
agnieszka.kinga
27 stycznia 2018, 16:45
Idealna rozgrzewka? To ta co pracują wszystkie mięśnie
ewi82
2 stycznia 2015, 13:08
myślałam,że będą przykłady
Karotkoje
8 grudnia 2014, 14:40
I to wszystko ? To ma byc doby artykul mowiacy o idealnej rozgzewce ? A gdzie przyklady, gdzie ciwiczenia ? Lanie wody tylko i strata czasu ...