- Pomoc
- Regulamin
- Polityka prywatności
- O nas
- Kontakt
- Newsletter
- Program Partnerski
- Reklama
- Poleć nasze usługi
© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.
Ćwiczenia modelujące/siłowe oraz ćwiczenia wytrzymałościowe to najczęściej stosowane rodzaje ćwiczeń fizycznych. Stąd też warto wiedzieć, czym się one charakteryzują, jakie zadanie realizują, a także to, które aktywności fizyczne się do nich zaliczają.
Nie każda osoba, która korzysta z darmowych planów treningowych udostępnianych w Internecie, posiada na tyle rozległą wiedzę z zakresu fizjologii człowieka, teorii sportu, czy też biochemii, aby samodzielnie ocenić, czy wykonywane przez nią ćwiczenia realizują wyznaczony sobie cel treningowy. Stąd też warto przyswoić podstawowe informacje o głównych rodzajach ćwiczeń fizycznych, które już na pierwszy rzut oka pozwolą ocenić przydatność, w aspekcie wyznaczonego sobie celu treningowego, danego planu treningowego.
Ćwiczenia wytrzymałościowe (kardio) oddziałują przede wszystkim na układ krwionośny i oddechowy organizmu. Udział aparatu ruchu (mięśni, stawów oraz więzadeł) w wykonywanych ćwiczeniach stanowi środek niezbędny do bodźcowania wspomnianych wyżej układów. Ćwiczenia kardio przyczyniają się przede wszystkim do poprawy wytrzymałości organizmu. Ponadto, niejako ich efektem ubocznym jest utlenianie tkanki tłuszczowej. Stąd też, to właśnie one powinny dominować w planie treningowym wspomagającym proces redukcji masy ciała. Ćwiczeniem kardio jest między innymi: bieganie, pływanie, jazda na rowerze, a także ćwiczenia na orbitreku i stepperze.
Ćwiczenia modelujące/siłowe oddziałują przede wszystkim na mięśnie, zwłaszcza te, które są szczególnie zaangażowane w wykonywanie danego ćwiczenia. Co jest niezwykle istotne, mogą one w zróżnicowany sposób oddziaływać na tkankę mięśniową. I tak, za pomocą ćwiczeń modelujących/siłowych można bodźcować mięśnie w kierunku ich wzrostu, a co za tym idzie zwiększenia się generowanej przez nie siły. Można również kształtować wytrzymałość mięśniową. Rozwijanie tej zdolności motorycznej przyczynia się do wysmuklenia i wymodelowania bodźcowanych partii ciała. Do ćwiczeń modelujących/siłowych zalicza się takie ćwiczenia jak: ‘pompki’, ‘brzuszki’, przysiady (ćwiczenia z obciążeniem własnego ciała) oraz wszystkie ćwiczenia wykorzystujące obciążenie zewnętrzne, na przykład hantle oraz różnego rodzaju atlasy.
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że niezależnie od tego, który z wyżej wymienionych rodzajów ćwiczeń znajduje się w treningu, to przed rozpoczęciem ich wykonywania należy zrealizować rozgrzewkę. Równie istotne jest to, aby na zakończenie każdego treningu, bez względu na rodzaj występujących w nim ćwiczeń fizycznych, wykonać ćwiczenia rozciągające. Warto pamiętać także o tym, że nie każde ćwiczenie modelujące/siłowe prowadzi do przyrostu mięśni. Wszystko zależy od jego parametrów, a mianowicie ilości powtórzeń, wykorzystanego obciążenia, czy też czasu trwania przerw pomiędzy poszczególnymi seriami. Mimo panującej ‘mody’ warto mieć na uwadze to, że różnego rodzaju ‘brzuszki’ nie przyczyniają się do redukcji zbędnej tkanki tłuszczowej z brzucha. Taki cel treningowy realizują ćwiczenia kardio.
Komentarze
agnieszka.kinga
27 stycznia 2018, 16:46
Czytałam już o tym
am1980
5 stycznia 2016, 08:06
;;;)))
magwiz
31 stycznia 2015, 21:38
ciekawe!
sectet
6 grudnia 2014, 18:51
Bardzo ciekawy artykuł:)
Balonkaa
6 grudnia 2014, 11:26
A to ciekawe- nie ma cwiczen typowo na rozrost miesni- do tego niezbedna jest odpowiednia dieta a nie ciezar czy ilosc powtorzen. Zastanawia mnie rowniez to, czemu wyszczegolnione sa tylko cardio i silowe a np o interwalach nie ma juz mowy- przeciez aktualnie to najskuteczniejsza metoda na spalanie tt.
Havock
6 grudnia 2014, 12:22
nie czepiaj się :)
bodyroxx
6 grudnia 2014, 14:40
Balonka, serio? Nie ma znaczenia ciężar czy ilość powtórzeń? To jakaś rewolucyjna teoria chyba. ;) No ja nie zgodzę się z tym, że nie ma ćwiczeń, a raczej programów treningowych na hipertrofię mięśniową.
sectet
6 grudnia 2014, 18:53
a czytałaś tytuł artykułu?to chyba wszystko powinien Tobie powiedzieć.
megan292
7 grudnia 2014, 20:32
Oj Balonka, oczywiście że są ćwiczenia i całe programy treningowe skierowane na rozrost mięśni. I stosowany ciężar oraz ilość powtórzeń mają tam zasadnicze znaczenie. Ja właśnie jestem w trakcie takiego treningu na hipertrofię dołu. Jak jesteś ciekawa jak on wygląda, mogę Ci pokazać - zdziwisz się. A odpowiednia dieta to 'oczywista oczywistość', ale to już widzę, że wiesz.
LunaLoca
6 grudnia 2014, 07:00
Wszystkie fakty już znane :)