O dyniowych plackach, zupach, zapiekankach z dyni, a nawet ciasteczkach na jej bazie słyszymy już od początku października. I bardzo słusznie. Warto wykorzystać 'okres dyniowy' i czerpać z niego jak najwięcej. Ogromną zaletą dyni jest nienarzucający się smak. Można więc do woli tworzyć własne kompozycje traktując ją jako doskonałą bazę. Jednak, czy w tym przypadku chodzi tylko o smak?

Dynia
Dynia należy do rodziny dyniowatych, pochodzi z Ameryki Poudniowej. Do Europy przywędrowała na statkach Krzysztofa Kolumba. Na początku cieszyła się powodzeniem głównie ze względów estetycznych, jednak wystarczyło 100 lat, aby Europejczycy docenili jej wartości odżywcze i rozpoczęli uprawę dyni w prawie każdym kraju.

Najważniejsze zalety dyni

Dynia to nie tylko smak, wygląd, ale również cała masa dobroczynnych składników. Już w czasach starożytnych roślinę tą stosowano na zaparcia oraz bezsenność. Teraz wiemy, że zalet dyni jest dużo więcej:

  1. Ma niską kaloryczność. 100 g dyni to tylko 28 kcal!
  2. Poprawia pracę układu pokarmowego.
  3. Jest środkiem doraźnym w problemach z wypróżnianiem. Doskonale w tym przypadku sprawdza się kompot z dyni wypity na czczo.
  4. Zwiera liczne składniki mineralne: wapń, żelazo, magnez, fluor.
  5. Jest bogatym źródłem szeregu witamin, mi.n. beta karoten, witamin z grupy B, witaminy C, witaminy PP.
  6. Ma działanie moczopędne, znakomicie sprawdza się u osób z dolegliwościami nerek i pęcherza.
  7. W postaci rozgotowanej jest lekkostrawna i łatwoprzywajalna. 
  8. Posiada małą zdolność wiązania azotanów z diety. Właśnie dlatego potrawy z dyni podaje się niemowlakom jako jedne z pierwszych pokarmów. 
Ogromna dynia

A co z pestkami?

O pestkach dyni i ich korzystnych właściwościach wiadomo nie od dziś. Oprócz całej listy witamin (witaminy z grupy B) i składników mineralnych (mangan, magnez, fosfor, żelazo, cynk) dynia ma w swoim składzie, co najmniej dwa interesujące związki:

Fitosterole

Są to skomplikowane związki chemiczne. Swoją budową przypominające cholesterol. Działają korzystnie na choroby prostaty, wykorzystywane są również w profilaktyce antymiażdżycowej.

Kukurbitacyna

Jest to substancja niszcząca pasożyty układu pokarmowego tj. tasiemce, glisty, owsiki. Działa ponadto przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo nie wywołując jednocześnie żadnej szkody organizmowi. Dzięki sporej ilości tłuszczu, a dokładnie nienasyconych kwasów tłuszczowych pestki dyni mają zastosowanie przeciwmiażdżycowe. Kompleksowe działanie pestek dyni korzystnie wpływa na wygląd skóry, włosów i paznokci. Wykorzystuje się je również w leczeniu wrzodów żołądka oraz ciężko gojących się ran.

Dynia to nie tylko przyjemnie wizualnie warzywo, ozdoba i gadżet na 1 listopada. To pełna dobroczynnych składników i przyjemna w wykorzystaniu baza do potraw.

Zdjęcie tytułowe pochodzi z: ginnerobot / Foter / CC BY-SA

Zdjęcie 1 z tekstu pochodzi z: terren in Virginia / Foter / CC BY

Zdjęcie 2 z tekstu pochodzi z: aturkus / Foter / CC BY