Ćwiczenia kardio (wytrzymałościowe) najczęściej traktowane są jako podstawowe narzędzie treningowe do walki ze zbędną tkanką tłuszczową. Wiele systematycznie ćwiczących osób jest również świadomych ich pozytywnego wpływu na poprawę wytrzymałości ogólnej organizmu. Warto jednak pamiętać, że nie są to jedyne efekty systematycznego wykonywania ćwiczeń kardio o umiarkowanej aktywności.

Skuteczna broń w walce z chorobą Alzheimera

Systematyczna aktywność fizyczna wpływa nie tylko na aparat ruchu, ale również na pozostałe układy i struktury ludzkiego organizmu. Dzięki zastosowaniu tomografii komputerowej zaobserwowano, iż regularne wykonywanie ćwiczeń wytrzymałościowych o umiarkowanej intensywności przyczynia się do powstawania w mózgu nowych komórek nerwowych oraz nowych neuronów. Nowe komórki pojawiają się przede wszystkim w obszarze mózgu odpowiedzialnym za pamięć, podzielność i skupienie uwagi oraz wspomnienia i emocje.

Zapobieganie zawałom serca

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowych zaobserwowano, iż systematyczne wykonywanie ćwiczeń wytrzymałościowych o umiarkowanej intensywności przyczynia się do zmniejszenia ryzyka zawału serca. Warto zaznaczyć, iż realizowanie w tygodniu zaledwie trzech treningów kardio (2,5-4 godzin/tydzień) o umiarkowanej intensywności zmniejsza możliwości wystąpienia zawału serca aż o 50%.

spacer
Spacer - najprostsze ćwiczenie kardio.

Poprawa nastroju

Praktycznie każda regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do zwiększonego wydzielania beta-endorfin – hormonów zwanych popularnie hormonami szczęścia. Warto jednak w tym miejscu zaznaczyć, że na podstawie przeprowadzonych badań naukowych zaobserwowano, iż największą sekrecję tych hormonów powodują ćwiczenia wytrzymałościowe realizowane z umiarkowaną intensywnością.

Obniżenie ciśnienia

Systematyczne wykonywanie treningów wytrzymałościowych o umiarkowanej intensywności prowadzi do obniżenia ciśnienia skurczowego i rozkurczowego. W grupie osób charakteryzujących się nadciśnieniem zaobserwowano, iż umiarkowane ćwiczenia kardio prowadzą do obniżenia ciśnienia skurczowego i rozkurczowego przeciętnie o 8/10 mmHg.

Zwiększenie libido

Dzięki licznym badaniom naukowym zaobserwowano, iż systematyczne wykonywanie ćwiczeń wytrzymałościowych o umiarkowanej intensywności przyczynia się do zwiększenia libido. Warto podkreślić, że dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Przyczyny tego zjawiska upatruje się przede wszystkim w podniesieniu stężenia testosteronu. Jest to hormon odpowiedzialny za popęd seksualny u obu płci.

bieganie biegi
Bieganie - jedno z najskuteczniejszych ćwiczeń kardio.

Odpowiednia intensywność

Wszystkie opisane w tym artykule efekty regularnego wykonywania treningów kardio dotyczą jedynie ćwiczeń wytrzymałościowych realizowanych z umiarkowaną intensywnością. Co w praktyce oznacza termin umiarkowana intensywność? Otóż jest to taka intensywność, która pozwala na wykonywanie ćwiczenia wytrzymałościowego przez dłuższy czas. Co jest niezwykle istotne powinno ono być realizowane ze stałą intensywnością przez cały czas swojego trwania.

Zdjęcia: 1,2,3