Największe badanie w historii
Metaanaliza opublikowana w PloS Medicine objęła badania, które były prowadzone przez 30 lat. Wzięło w nich udział około 10 tysięcy osób cechujących się znaczną otyłością. Żadna z tych osób nie cierpiała na choroby przewlekłe, ani nie paliła. Rezultaty uczestników porównano do rezultatów uzyskanych przez osoby o prawidłowej masie ciała. Otrzymane wyniki były zaskakujące.
Ciekawe wyniki
Okazało się, że osoby o III stopniu otyłości żyją znacznie krócej w porównaniu do osób mających prawidłową masę ciała. Różnica ta wynosi aż 14 lat! Osoby skrajnie otyłe mają większe ryzyko zgonu nawet w młodym wieku. Wiąże się ono z nowotworami, chorobami serca, chorobami wątroby i nerek, udaru mózgu i cukrzycy. I w dodatku ryzyko to jest równe, a nawet większe niż u osób palących o prawidłowej masie ciała, co oznacza, że otyłość stanowi dla nas większe zagrożenie niż palenie.
Klasyfikacja otyłości
Przypomnijmy sobie, czym jest otyłość III stopnia. Klasyfikacji dokonuje się na podstawie BMI:
- prawidłowa masa ciała to 18,5 – 24,9 BMI
- nadwaga to 25 – 29,9 BMI
- klasa I otyłości to 30 – 34.9 BMI
- klasa II otyłości to 35 – 39.9 BMI
- klasa III otyłości to 40 i więcej
III klasa otyłości to dla osoby średniego wzrostu około 45 kilogramów nadwagi. Przykładowo za osobę taką uznać by można kogoś, kto przy wzroście 165 cm waży 108 kg. A o tym skąd się bierze taka otyłość możecie przeczytać w artykule Emilii Gnybek-Ciosek Skąd się bierze otyłość.
Otyłość III stopnia to rzadkość?
Po przeczytaniu wyników badań większość z nas może odetchnąć z ulgą, bo otyłość III stopnia nie jest jeszcze tak częsta. Niestety okazuje się, że jej poziom stale wzrasta, a w Stanach Zjednoczonych aż 6 procent dorosłych osób można zakwalifikować do takiej ekstremalnej otyłości. Co więcej w ostatnich 30 latach ilość osób skrajnie otyłych wzrosła aż czterokrotnie. Niestety większość osób z nadmierną masą ciała nie wiąże jej z problemami zdrowotnymi, o czym pisała Marta Tomaszewska w artykule Otyłość - dla sporej liczby osób to nie problem.
Wystarczy schudnąć?
Na razie nie wiadomo, czy zrzucenie nadmiarowych kilogramów przez osoby ekstremalnie otyłe mogłoby przedłużyć im życie. Można zakładać, że tak, ale wymaga to dalszych badań. Mimo wszystko utrata masy ciała wydaje się być jedyną sensowną drogą do poprawy zdrowia.
Zdjęcie główne: Flickr.com
Komentarze
trauma
16 września 2014, 22:16
Skracanie skracaniem, ale po prostu jakość życia jest znacznie gorsza
1sweter
16 września 2014, 19:44
szczerze? mam to gdzieś... jeśli nie zabił mnie "mój" nowotwór a nasz rząd każe mi pracować do 67 roku życia to zwisa mi czy otyłość skróci mi to życie czy nie... i tak nie dożyję emerytury bo zaoram się na śmierć... :o/
Hellonewlife
16 września 2014, 16:03
To jest przerażające...
kingoje82
16 września 2014, 12:44
Najdluzej zyja ci najchudsi!
AngeluSss18
16 września 2014, 09:49
Liczylam na troche wiecej szczegółów..