Wózek inwalidzki: czym się kierować przy jego wyborze?
Osoby starsze, z niedowładami kończyn dolnych, po wypadkach czy z przewlekłymi chorobami - potrzebujących wsparcia w postaci wózka inwalidzkiego jest wielu. Jak jednak zakupić model, który wspomoże ich codzienne funkcjonowanie? Wybór wózka inwalidzkiego to ważna decyzja, która powinna być oparta na indywidualnych potrzebach i preferencjach jego przyszłego użytkownika. Tylko w ten sposób zakup będzie w 100% praktyczny. Co więc wziąć pod uwagę, zanim dany wózek inwalidzki trafi do zakupowego koszyka?
Typ wózka a potrzeby przyszłego użytkownika
Różne typy wózków służą różnym celom, dlatego jego przeznaczenie powinno być podstawą wyboru właściwego modelu. W sprzedaży odnaleźć można m.in. wózek rehabilitacyjny z napędem elektrycznym bądź bez. Wózki z ręcznym napędem są dobre dla osób z silnymi górnymi kończynami, podczas gdy wózki elektryczne są lepszym wyborem dla osób z ograniczoną siłą lub wytrzymałością.
Warto też zwrócić uwagę na podział wózków ze względu na ich formę. Z łatwością bowiem znajdziesz modele do użytku domowego, np. w formie wózka prysznicowo-toaletowego, jak i warianty idealne do poruszania się także na zewnątrz.
Nowoczesne wózki inwalidzkie dzieli się także ze względu na wiek użytkownika. W sklepach medycznych znajdziesz je w formach dostosowanych do najmłodszych, a także do dorosłych. Różnią się one kształtem i wysokością, dopasowując się do osoby z niego korzystającej.
Sprawdź rozmiar i wagę wózka inwalidzkiego
Wózek dla seniora, dorosłego czy dziecka musi być odpowiedni do ich wzrostu i wagi. Siedzenie powinno być wystarczająco szerokie, by swobodnie w nim siedzieć, ale nie tak szerokie, aby stwarzało trudności z dotarciem do kół. Wysokość także ma znaczenie - tylko właściwie dobrany wózek pozwoli na utrzymanie prawidłowej postawy ciała oraz ułatwi mobilność, np. przy przesiadaniu się z wózka na łóżko.
Weź pod uwagę manewrowość i wagę wózka
To, jak łatwo wózek można obracać i manewrować, jest kluczowe, szczególnie w miejscach z ograniczoną przestrzenią. Z tego też powodu możliwości manewracyjne danego modelu są niezwykle ważne pod kątem jego praktyczności. Jeśli użytkownik kupowanego wózka będzie samodzielnie przemieszczał się na sporych odległościach, dany model powinien być wyposażony w skrętne przednie kółka, które ułatwią kierowanie wózkiem.
Ważna jest także sama waga wózka. Im będzie on lżejszy, tym łatwiej będzie się nim poruszać. Będzie to miało znaczenie także w momencie konieczności złożenia go i włożenia do auta. Dobrym wyborem mogą się więc okazać modele wykonane z lekkiego, ale jednocześnie wytrzymałego aluminium.
Dodatkowe elementy w wózku inwalidzkim - sposób na zwiększenie wygody
Przy zakupie wózka rehabilitacyjnego istotne mogą okazać się dodatki, w jakie został on wyposażony. Poszczególne elementy mogą znacznie przyczynić się do wygody użytkowania, dlatego warto rozważyć ich zakup. Takimi dodatkami są m.in. regulowane podłokietniki. Jeśli wózek nie jest w nie wyposażony, zastanów się nad ich dokupieniem.
Poszczególne modele wózków mogą być wyposażone także w krótsze lub dłuższe uchwyty do prowadzenia. Są one praktycznym rozwiązaniem, gdy ich użytkownik będzie wspierany przez inną osobę pomagającą mu w przemieszczaniu się. Warto rozważyć także obecność zagłówka, który nie w każdym modelu się pojawia.
Weź pod uwagę powyższe wskazówki, a zdecydowanie łatwiej Ci będzie zakupić odpowiedni model. Powodzenia w wyborze!