Pielęgnacja skóry z przebarwieniami jesienią i zimą - postaw na skuteczną kurację
Przede wszystkim należy wiedzieć, że stosowanie wszelkiego rodzaju kuracji z zastosowaniem serum z witaminą C czy też serum z retinolem polecane jest w okresie jesienno-zimowym. Wtedy skóra w mniejszym stopniu narażona jest na powstawanie nowych przebarwień. Zawsze jednak, niezależnie od pory roku, serum na przebarwienia należy aplikować tylko i wyłącznie na noc. W ciągu dnia z kolei trzeba, nawet wtedy, gdy jest mróz, stosować kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Tutaj polecana jest najwyższa ochrona, czyli stosowanie kremu SPF 50+. Jeżeli stawiasz na retinol, to musisz zacząć od najniższych stężeń i na początku nie stosować dodatkowo kremu nawilżającego i łagodzącego z ceramidami, by sprawdzić reakcję skóry. W związku z tym, że mogą pojawić się zaczerwienienia, retinol stosuje się raz na 4 dni przez pierwsze 2 tygodnie, a później przez kolejne 2 tygodnie - raz na 3 dni. Tak postępuje się w przypadku każdego kolejnego stężenia, a można je wprowadzać stopniowo po upływie 6 tygodni. Ponieważ wszystkie rodzaje produktów na przebarwienia mają silne działanie rozjaśniające nie można ich stosować w ciągu dnia. Prawidłowe stosowanie sprawia, że skóra już po kilku tygodniach staje się widocznie wygładzona, zniwelowane zostają nawet zmiany trądzikowe i spłycone zmarszczki, oczywiście zredukowane zostają plamy posłoneczne. W przypadku stosowania zabiegów z zakresu medycyny estetycznej takich jak mikrodermabrazja mikroigłowa, zalecane jest stosowanie w domu toniku z kwasami AHA, serum z witaminą C i kremu na przebarwienia na noc, a kremu ochronnego na dzień. W przypadku stosowania kuracji retinolem nie można stosować produktów z kwasami. Na przebarwienia jesienią i zimą można wybierać zamiast kuracji retinolem mikrodermabrazję, czy peelingi chemiczne z użyciem kwasu mlekowego czy glikolowego.
Jak możesz walczyć z przebarwieniami latem? Poznaj skuteczne sposoby
Generalnie latem trzeba dbać głównie o ochronę przeciwsłoneczną i stosować w ciągu dnia kremy z filtrem SPF 50. Niemniej jednak i w tym okresie pewne zabiegi można wykonać. Jednym z nich jest infuzja tlenowa z zastosowaniem substancji rozjaśniających i hamujących tyrozynazę. Można również w gabinecie kosmetologa zdecydować się na oczyszczanie wodorowe z substancjami aktywnie rozjaśniającymi, ale bez użycia kwasów mocno złuszczających. Ze względu na działanie złuszczające także retinol nie jest polecany do stosowania latem. Jeśli już używałaś go jesienią, zimą i wczesną wiosną, to ewentualnie latem możesz korzystać z niskiego stężenia. Jednak zawsze musisz pamiętać, by obserwować reakcje swojej skóry i stosować tego rodzaju preparaty tylko na noc. Pomocny jest też łagodzący krem zawierający ceramidy.
Nie można też zapominać o prawidłowej diecie. Koniecznie należy sięgać po produkty zawierające kompleks witamin A, C i E. Ważne dla zdrowia skóry są także witaminy z grupy B, żelazo, wapń, cynk. Nie można też zapominać o prawidłowym nawodnieniu. Skóra odwodniona skłonna jest do podrażnień i powstawania przebarwień.