Trądzik – czym jest i jakie są jego przyczyny?

Trądzik to choroba skóry, która może przebiegać w sposób łagodny, objawiając się pojedynczymi wypryskami i zaskórnikami, lub w sposób zaostrzony (np. trądzik ropowiczy). W zależności od charakteru choroby, jej leczenie może przebiegać różnie. Jedną z wielu przyczyn trądziku jest wydzielanie przez organizm zbyt dużej ilości sebum, co jest związane z pewnymi zmianami hormonalnymi. Łój wydostaje się na powierzchnię skóry przez ujścia zwane gruczołami łojowymi. Kanaliki, które do nich prowadzą, mogą zostać zapchane zbyt dużą ilością sebum i zrogowaciałego naskórka, co przyczynia się do powstawania niezapalnych zmian, znanych pod nazwą zaskórniki. Powstanie tych zmian na skórze wiąże się z zapewnieniem bardzo dobrych warunków do rozwoju bakterii, które prowadzą do powstawania stanów zapalnych. Wśród innych przyczyn powstawania trądziku znajduje się:

  • stres,
  • nieodpowiednia dieta,
  • przewlekłe zmęczenie,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • nieodpowiednio dobrana pielęgnacja skóry.

Jakie są rodzaje trądziku?

Podczas leczenia trądziku, kluczową rolę odgrywa prawidłowe rozpoznanie i wskazanie, z jakim typem mamy do czynienia. Podstawowe rodzaje trądziku to:

  1. Trądzik pospolity – jest to najczęściej występujący rodzaj trądziku, za który odpowiedzialny jest podwyższony poziom androgenów. Trądzik pospolity zazwyczaj pojawia się w okresie dojrzewania i ustępuje samoistnie z biegiem czasu.
  2. Trądzik ropowiczy – jest to odmiana trądziku, która jest znacznie trudniejsza w leczeniu niż trądzik pospolity. Objawia się powstawaniem czerwony i ropnych zmian na skórze, po których mogą zostawać trudne do usunięcia blizny.
  3. Trądzik skupiony – jest to rodzaj trądziku, charakteryzujący się tym, że zmiany skórne skupione są w jednym miejscu. Ropne krosty pojawiają się najczęściej w obrębie pleców, pośladków i twarzy. Są stosunkowo duże i mogą zlewać się ze sobą w obszerne plamy.
  4. Trądzik bliznowaty – podczas przebiegu tej odmiany choroby, zmiany skórne z czasem przyjmują postać bliznowców, które wyraźnie odznaczają się kolorytem.
  5. Trądzik różowaty – ten typ choroby najczęściej objawia się u kobiet pomiędzy 30. a 40. rokiem życia. Jest on związany z nieprawidłowym działaniem układu naczyń krwionośnych w obrębie twarzy. Objawia się czerwonymi plamami i drobnymi wypryskami.
  6. Trądzik niemowlęcy – jak sama nazwa wskazuje, jest rodzaj trądziku, który dotyka niemowlęta i noworodki. Jego objawy są bardzo podobne do objawów występujących przy trądziku pospolitym, a przyczyną jest zachwiana gospodarka hormonalna.
  7. Trądzik zawodowy – jest to rodzaj trądziku, którego głównymi przyczynami niekorzystne warunki panujące w miejscu pracy.