Naukowcy z University of South Australia ostrzegają, że wzrost tkanki tłuszczowej w organizmie może mieć szkodliwy wpływ na kondycję naszego mózgu. O zbierającej kolejne żniwa pladze otyłości pisaliśmy w ubiegłym roku tutaj: https://vitalia.pl/plaga-otylosci-na-swiecie, nie dziwią zatem nowe badania, które mają na celu podkreślić wagę rosnącego wśród coraz większej grupy społeczeństwa problemu.
Naukowcy poddali analizie istotę szarą w mózgach 28 tysięcy badanych, wykazując zależności pomiędzy wzrostem tkanki tłuszczowej, a zwiększoną atrofią mózgu (atrofia mózgu to zanik tkanki mózgowej, który w normalnych okolicznościach jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się).
Badacze wyróżnili 3 podtypy otyłości:
- niekorzystny – osoby, które mają tendencję do odkładania się tłuszczu w niższych partiach tułowia i brzucha, bardziej narażone na cukrzycę typu 2 i choroby serca,
- korzystny – osoby, które mają szersze biodra, mniejsze ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób serca,
- neutralny – osoby o stosunkowo niskim lub bardzo niskim ryzyku chorób kardiometabolicznych.
Jeden z głównych autorów badania, dr Anwar Mulugeta zaznaczył, że:
"...Odkryliśmy, że osoby z wyższym poziomem otyłości, zwłaszcza te z metabolicznie niekorzystnymi i neutralnymi podtypami otyłości, miały znacznie niższy poziom istoty szarej mózgu, co wskazuje, że osoby te mogły mieć upośledzoną funkcję mózgu, która wymagała dalszych badań..."
Niestety w ramach tego badania nie udało się określić, które czynniki zwiększają ryzyko udaru oraz demencji:
"...Nie znaleźliśmy jednak rozstrzygających dowodów na powiązanie konkretnego podtypu otyłości z demencją lub udarem. Zamiast tego nasze badanie sugeruje możliwą rolę stanu zapalnego i nieprawidłowości metabolicznych oraz tego, w jaki sposób mogą przyczyniać się do otyłości i zmniejszenia objętości istoty szarej..."
Wyniki badania wykazały, że dla grupy wiekowej 37 - 73 lata ilość istoty szarej zmniejszyła się o 0,3% na każdy dodatkowy 1 kg/m2, co jest odpowiednikiem nadprogramowych 3 kilogramów wagi dla osoby o wzroście 173 cm.
W lipcu na Vitalii opublikowaliśmy kilka wskazówek w jaki sposób można zadbać o kondycję swojego mózgu: https://vitalia.pl/Czym-karmic-mozg-aby-wolniej-sie-starzal-5-wskazowek. Naprawdę warto już teraz zadbać o swoje zdrowie, żeby uniknąć poważnych problemów zdrowotnych w przyszłości.
Źródła:
https://kopalniawiedzy.pl/otylosc-mozg-metabolizm-podtyp-istota-szara,34040
Komentarze
Oliwia1234
20 stycznia 2022, 11:07
Bardzo to ciekawe ale dla mnie ważne jest także jaka była metodologia tych badań.Czy nie jest czasem tak ,ze osoby otyłe przyjmują więcej leków i to właśnie one uszkadzają istotę szarą w mózgu?....Badania naukowe potwierdziły ,że leki z grupy benzodiazepin uszkadzają mózg.Osoby otyłe maja wiele problemów psychicznych ,bo przecież to one zwykle przyczyniają się do powstania otyłości ,więc nie wiemy co jest przyczyna uszkodzenia mózgu prowadzącego do demencji.Nie sądzę ,by sam fakt otyłości był tego przyczyną.