Ćwiczenia wchodzące w skład kalisteniki nie wymagają stosowania specjalistycznego sprzętu treningowego. W tego rodzaju treningach jako obciążenie stosuje się ciężar swojego ciała. Z tego też względu jest to forma aktywności fizycznej, która jest łatwo dostępna. Dzięki ćwiczeniom kalistenicznym można nie tylko poprawić wygląd swojego ciała, ale również rozwinąć wybrane zdolności motoryczne, przede wszystkim wytrzymałość siłową oraz siłę. Kalistenika przyczynia się także do poprawy gibkości oraz zwiększenia mobilności.

Czym jest kalistenika?

Charakterystyczne dla kalisteniki jest to, że ćwiczenia wchodzące w jej skład wykonuje się jedynie z obciążeniem własnego ciała. Z tego też względu w kalistenice nie uświadczy się przyrządów, które są typowe dla siłowni oraz klubów fitness. W tego rodzaju aktywności fizycznej jako obciążenie wykorzystuje się ciężar całego lub części ciała osoby ćwiczącej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż w swoim życiu niejednokrotnie wykonywało już ćwiczenia kalisteniczne. Bardzo dobrym przykładem ćwiczeń, które wchodzą w skład kalistenki są znane wszystkim przysiady, a także popularne ‘pompki’.

Skąd pochodzi kalistenika?

Korzeni tej formy aktywności fizycznej należy upatrywać przede wszystkim w Starożytnej Grecji. W grece kalistenika znaczy „piękno i siła”. Pierwsze wzmianki o kalistenice można znaleźć u Herodota, który wspominał o niej opisując przygotowania Spartan do bitwy pod Termopilami. O kalistenice pisał również rzymski historyk Liwiusz. Wspomniał on, iż z tej formy ćwiczeń fizycznych bardzo chętnie korzystali rzymscy gladiatorzy. W średniowieczu kalistenika wykorzystywana była głównie przez giermków. Tę formę ćwiczeń fizycznych można uznać za pierwowzór gimnastyki sportowej.

Odrodzenie kalisteniki

O kalistenice stało się znowu głośno na początku XXI wieku, kiedy to na Paul Wade opublikował książkę pod tytułem Skazany na trening. Zaprawa więzienna. Powyższa książka oraz liczne filmy umieszczanie w Internecie sprawiły, iż kalistenika rozpoczęła swoją drugą młodość już pod nazwą street workout. W swojej książce Paul Wade zawarł 6 ćwiczeń, które uznawane są za podstawę współczesnej kalisteniki, czyli wspomnianego już street workout. Do powyższych ćwiczeń zalicza się: „pompki”, podciąganie na drążku, przysiady, unoszenie nóg, „mostek”, a także „pompki” w staniu na rękach. Każde z wyżej wymienionych ćwiczeń posiada dziesięć różnych wariantów, które różnią się między sobą stopniem trudności. Pozwala to na dostosowanie poziomu intensywności danego ćwiczenia do posiadanego aktualnie poziomu sprawności fizycznej. Dzięki temu treningi kalisteniczne mogą wykonywać nie tylko osoby, które posiadają już znaczny staż treningowy, ale także wszyscy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z systematyczną aktywnością fizyczną.

Kalistenika - warto?

Regularne wykonywanie ćwiczeń kalistenicznych prowadzi przede wszystkim do istotnej poprawy wytrzymałości siłowej. Ta forma aktywności fizycznej przyczynia się także do zwiększenia siły i masy mięśniowej. Kalistenikę warto wykorzystać przede wszystkim w cyklach treningowych ukierunkowanych na poprawę rzeźby (definicji) mięśni – jednym słowem do „końcowego” modelowania ciała. Nie oznacza to jednak, że tego typu ćwiczeń nie mogą wykonywać osoby, których od wyznaczonego sobie celu jeszcze trochę dzieli. Dzięki ćwiczeniom kalistenicznym poprawie ulega gibkość, mobilność, a także koordynacja ruchowa. Ta forma aktywności fizycznej przyczynia się do znacznej poprawy funkcjonowania organizmu, a co za tym idzie zwiększa komfort życia.

Zdjęcie główne

Zdjęcie w treści