O ile przeciw odkleszczowemu zapaleniu mózgu można się zaszczepić, o tyle nie ma możliwości takiej prewencji przed boreliozą. Tymczasem „złapać” kleszcza wcale nie jest tak trudno, nie trzeba wybierać się na spacer do lasu. Kleszcze obecne są także w miejskich parkach, czy nawet w naszych przydomowych ogródkach. Co zatem możemy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko ukąszenia przez kleszcza? Oraz w jaki sposób możemy wspomóc organizm w walce z boreliozą?

Jako metody mające zniechęcić kleszcze do wkłucia się w nasze ciało, podaje się spryskiwanie ciała naturalnymi olejkami, pomocne ma też być picie czystka.

Wśród olejków, których nie lubią kleszcze (a dokładnie ich zapachu) wyróżnić można następujące olejki:

  • goździkowy
  • cynamonowy
  • z oregano
  • z trawy cytrynowej
  • z golterii

 Z powyższych olejków można samodzielnie przygotować naturalny repelent: do ok. 50 ml oleju roślinnego należy dodać kilka kropli któregoś z powyższych olejków i spryskiwać nim ciało przed planowanym wyjściem na spacer.

Olejki a borelioza

Olejki eteryczne mogą też być pomocne w przypadku gdy już stwierdzona zostanie u nas borelioza. Należy jednak podkreślić, że w przypadku tej choroby główną metodą leczenia jest antybiotykoterapia. Olejki eteryczne mogą jedynie nas wspomóc.

Całkiem niedawno, bo w  zeszłym roku, w czasopiśmie Frontiers in Medicine ukazał się artykuł na temat aktywności olejków eterycznych z przypraw i ziół właśnie przeciwko bakterii wywołującej boreliozę - Borrelia Burgdorfer. W badaniu oceniana była aktywność 34 olejków eterycznych, jednak nie wszystkie wykazały aktywność przeciwko wspomnianej bakterii. Natomiast 5 olejków (goździkowy, z oregano, kory cynamonowej, trawy cytrynowej i golterii) już w niskim stężeniu 0,25% wykazało wysoką aktywność względem B. burgdorfer.  Stwierdzono też, że niektóre olejki mają zdolność przeciwdziałania powstawaniu biofilmu, poprzez rozpuszczanie zagregowanych struktur. Dodatkowo olejki z oregano, kory cynamonowej i goździków całkowicie zwalczyły wszystkie żywe komórki bakterii, skutecznie hamując ponowny ich wzrost. Takiego działania nie wykazały już olejki z trawy cytrynowej i z golterii. Za najbardziej aktywny składnik wobec komórek  bakterii B. burgdorfer uznano znajdujący się w oregano związek karwakrol. Naukowcy podkreślają jednak, że aby uznać stosowanie olejków za skuteczną metodę leczenia boreliozy, konieczne są dalsze badania nad kombinacją leków i ich bezpieczeństwem.

A co z czystkiem?

Regularne picie naparu z czystka, zmienia nasz zapach. Oczywiście dla nas jest to niewyczuwalne, ale dla kleszczy już tak, stajemy się dla nich mniej atrakcyjni. Podobnie jak w przypadku wspomnianych wyżej olejków eterycznych, czystek może nas wspomóc także w przypadku, kiedy już zostaliśmy zaatakowani przez kleszcza i wynik badania na boreliozę okazał się pozytywny.  Niemieccy naukowcy z Uniwersytetu w Lipsku dowiedli, że czystek wykazuje właściwości do zwalczania bakterii, które odpowiedzialne są za wywołanie boreliozy. Działanie to polega na tym, że olejki eteryczne zawarte w czystku jakby oklejają bakterie z rodzaju Borrelia i doprowadzają do jej unieszkodliwienia.  Podkreśla się jednak, że takie działanie występuje przy dłuższym piciu czystka (co najmniej przez 30 dni).

Jak  podaje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny, co roku odnotowuje się coraz więcej przypadków zakażenia tą chorobą. Kwestia kleszczy i boreliozy staje się przez to również problemem psychologicznym – wiele osób w obawie przed chorobą unika kontaktu z przyrodą, rezygnuje ze spacerów. Oczywiście warto zachować pewne środki bezpieczeństwa, ale nie popadajmy w panikę. Do każdego spaceru po prostu odpowiednio się przygotujmy:

  • spryskajmy ciało którymś z powyższych olejków
  • załóżmy jasną odzież – na niej łatwiej dostrzec kleszcza
  • a po każdym spacerze dokładnie obejrzyjmy nasze ciała – im szybciej wyjmiemy zagnieżdżonego w nim kleszcza, tym mniejsze ryzyko zakażenia boreliozą (warto też pamiętać, że nie każdy kleszcz jest nosicielem tej choroby).

Źródła

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5641543/

Zdjęcie:

https://www.pexels.com/photo/male-bugs-illness-dis...