- Dołączył: 2007-03-02
- Miasto: Warszawa
- Liczba postów: 275
10 marca 2011, 21:22
Chciałabym się dowiedzieć, jeśli można
1) które tłuszcze są najlepsze do smażenia - oliwa? olej rzepakowy? rafinowane? nierafinowane? a moze jakieś inne oleje?
Bo słyszałam, żę rafinowane są oczywiście b. zdrowe, ale przy smażeniu coś tam się z nimi dzieje i tracą swoje właściwości - ale czy przez to stają się bardziej szkodliwe , niż byłyby smażone oleje rafinowane, czy po prostu tracą swoje dobroczynne właściwości?
2) czy można przedawkować omega 3 - czy np spożywając olej lniany nie powinnam jeść suplementów omega-3 rybnych, czy jak jem rybę, to może nie powinnam już danego dnia jeść suplementów rybnych? Pytam, bo zawsze na opakowaniach tych suplementów, jest napisane żeby nie przekraczać zalecanej dawki, a jeśli się je za dużo tłuszczu, to wydaje mi się, że jedyne co się może stać, to przybieranie na wadze, czy też może przy przedawkowaniu omega-3 szkodzą?
- Dołączył: 2009-03-09
- Miasto: Poznań
- Liczba postów: 671
11 marca 2011, 11:06
Pani fruktoza, generalnie uważa się, że czym olej bogatszy w zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe tym mniej nadaje się do smażenia, a bardziej do użycia "na zimno". Uzasadnione jest to głównie tym, że podczas smażenia zachodzą zmiany w kwasach tłuszczowych nienasyconych, które obniżają jego wartość. Do krótkotrwałego smażenia najlepiej nadają się: oliwa z oliwek i olej rzepakowy, natomiast do głębokiego smażenia: olej kukurydziany.
Jeżeli chodzi o omega - 3 - trudno przedawkować ten składnik z produktów żywnościowych. Jeśli jednak przyjmujemy suplementy, zawsze należy kierować się dawkowaniem podanym na opakowaniu.
19 marca 2011, 16:14
A jak to jest z olejem z pestek winogron? Bardzo go lubię i często używam nie tylko do podsmażania i duszenia mięs, ale i do smażenia naleśników na przykład...
- Dołączył: 2004-10-29
- Miasto: Warszawa
- Liczba postów: 1637
22 marca 2011, 12:35
Olej z pestek winogron można stosować do smażenia w standardowej temperaturze smażenia około 180-190 stopni, ponieważ ma wysoki punkt dymienia, co powoduje, że pod wpływem tej temperatury nie pali się, a kwasy, które zawiera nie ulegają rozkładowi.