- Dołączył: 2006-05-23
- Miasto: Małogoszcz
- Liczba postów: 2
3 czerwca 2013, 21:17
Ostatnio natknęlam się na olej kokosowy i kilka artykułów o nim poniżej cytat z jednej ze stron.:
"Olej kokosowy (masło kokosowe, tłuszcz kokosowy) - olej otrzymywany poprzez tłoczenie i rozgrzanie kopry - twardego miąższu orzechów palmy kokosowej (Cocos Nucifera). Spotykany najczęściej jako rafinowany, odkwaszany i wybielany. W postaci płynnej jest lekko żółty. W temperaturze poniżej 25°C przybiera wygląd przypominający ścięty, biały tłuszcz (stąd nazwany także masłem kokosowym).Olej kokosowy stosuje się wewnętrznie, jako lek oraz w kuchni, jako środek spożywczy, a także do użytku zewnętrznego.
Ze względu na swoją stałą postać olej nadaje się do smarowania pieczywa, można także z powodzeniem zastąpić nim masło w pieczeniu. Idealny do smażenia w wysokich temperaturach, nie pali się, nie jełczeje, a dzięki swoim właściwościom smakowym oraz aromacie nadaje potrawom orientalny charakter.
Praktycznie nie zawiera utleniających się kwasów tłuszczowych, co sprawia, że jest bardzo stabilny podczas smażenia w wysokich temperaturach, a do tego jest o wiele zdrowszy od niektórych, bardziej popularnych olejów.
Olej kokosowy jest też pierwszym tłuszczem, który nie przyczynia się do budowy tkanki tłuszczowej, a wręcz przeciwnie, pobudza przemianę materii i wspomaga ubytek wagi przy nadwadze."
no własnie prawda czy mit?
na suchą skórę pomaga, smażenie super zero zapachu i nic się nie pali ale czy naprawdę aż tak zdrowy?
[były]junior dietetyk Vitalia.pl
vitalia.dietetyk
- Dołączył: 2013-04-16
- Miasto: Poznań
- Liczba postów: 28
4 czerwca 2013, 08:14
Tłuszcze są najbardziej energetycznym składnikiem diety i niezależnie od ich rodzaju wszystkie dostarczają tyle samo energii. Jedzenie ich w nadmiarze będzie więc dostarczało dużej ilości kalorii. Jeśli nie zostaną spalone poprzez wysiłek fizyczny, wówczas przyczynią się do zwiększenia masy ciała.
Olej kokosowy jest tłuszczem roślinnym, jednak w dużej części składa się z kwasów tłuszczowych nasyconych (87%), które wykazują niekorzystny wpływ na zdrowie - podwyższają poziom cholesterolu LDL oraz przyczyniają się do powstawania miażdżycy. Zgodnie z zaleceniami żywieniowymi spożycie nasyconych kwasów tłuszczowych nie powinno przekraczać 10% dobowej podaży energii, a w przypadku osób z chorobami układu krążenia nawet 7%.Warto pamiętać, że tłuszcz kokosowy dodawany jest do wielu produktów spożywczych, np. wyrobów ciastkarskich, lodów itp., więc łatwo przekroczyć zalecane dzienne spożycie tych kwasów.
To prawda, że tłuszcze zawierające dużą część kwasów tłuszczowych nasyconych są bardziej stabilne termicznie i przez to lepiej nadają się do smażenia. Dość wysoką stabilność mają również olej rzepakowy i oliwa z oliwek, które cechują się dużą zawartością jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Zatem można smażyć wymiennie na tych olejach. Jakkolwiek zdrowa dieta powinna zawierać jak najmniej produktów smażonych.