Temat: cukrzyca ciążowa JADŁOSPIS ??

Dziewczyny moja znajmowa ma cukrzycę ciążową ;/ nietety nie dali jej żadnych poradników itp i nie badzo wie co ma jeśc itd.
Chciałaby miec cos w rodzaju przykładowego jadłospisu.
Pradzi ktoś cos ??? może linki do jakichś pomocnych i sprawdzonych stron ???
Pasek wagi
polecam  
tak wiem google nei gryzie ale licze raczej na odpowiedz dziewczyn które przez to przeszły i maja konkretne rady itp
Pasek wagi
poczytaj troche o wyminnikach węglowodanowych może to pomoże
Nie ma sensu podawać gotowych jadłospisów. Każdy lubi co innego. Wystarczy poczytać o produktach o niskim indeksie glikemicznym. I z własnego doświadczenia wiem, że nie każdemu to samo podnosi poziom glukozy. Także ja stosuję dietę ułożoną na podstawie samoobserwacji :)
Ja miałam cukrzycę ciążową i diabetolog kazała mi odstawić chleb, ziemniaki, makaron, ryż, mleko, soki, napoje i oczywiście wszelkie słodkości oraz tzw. "gotowce".
 Mogłam jeść do woli przetwory mleczne (twarogi, kefiry, sery), chude wędliny i białe mięso oraz wszelkie warzywa. Owoce miałam ograniczyć do jednego jabłka dziennie przed południem.
 Najlepiej pić wodę i soki warzywne.
 Dieta miała polegać na Niskim Indeksie glikemicznym.

 Jeśli chodzi o jadłospisy to proponuję zapoznać się z dietą Montignaca (bazuje na niskim IG właśnie).

Zapewne koleżanka dostała też glukometr do mierzenia sobie cukru 4 razy dziennie (na czczo i 1,5-2h po każdym głównym posiłku) oraz dzienniczek, gdzie będzie wpisywać wyniki. Na pewno zorientuje się co podnosi jej za bardzo cukier i wykluczy ten produkt z diety.
 I nie wiem czy lekarz jej powiedział (pewnie nie skoro nie podał jej konkretnych instrukcji co do diety), że na diecie cukrzycowej nie będzie już najprawdopodobniej przybierać na wadze w ciąży albo nawet trochę spadnie z wagi i że to jest całkowicie normalne :)
dziewczyny wszystko o cukrzycy ciążowej jest na http://www.slodkiemamy.edu.pl/ jest to strona rekomendowana przez służbę zdrowia - na szkoleniach dla słodkich ciężarówek opierają się na tej stronie i wiele przydatnych rzeczy można się tam dowiedzieć.

jedno jest pewne nie wolno rezygnować z węglowodanów co niektórzy tutaj radzą nie ma takiej możliwości, węglowodany złożone to podstawa diety !!!


I jeszcze jedna podstawowa zasada w sprawie tak ważnych rzeczy radziłabym być bardzo ostrożnym w doradzaniu bo to co dla jednej będzie dobre nie koniecznie dla innej tez jest dobre.
Wydaje mi się, że raczej doradziłyśmy samoobserwację niż wylkuczanie z diety czegokolwiek.

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.