Temat: Czy ospa dla kobiety w ciąży jest niebezpieczna?

Czy ospa dla kobiety w ciąży jest niebezpieczna? Wiecie coś na ten temat? Moje dziecko miało styczność z ospą w przedszkolu a znajoma w ciąży zaprasza nas do siebie. Nie wiem czy wypada iść (nie wiem nawet czy mój synek się zaraził).
Niewiem czy jest bezpieczna,, a kazdym razie moja mama będąc ze mna w ciąży miala ospę a jednak urodzilam sie zdrowa, ładna dziewczynka a ospe przechodziłam bardzo łagodnie... Takze nie ma sie czym martwic;)
zacytuje Ci z jednej strony internetowej:
Co należy zrobić w przypadku kontaktu z osobą chorą na ospę?

Jeżeli w dzieciństwie przechodziłaś ospę wietrzną, jesteś uodporniona na kolejną infekcję i nie masz powodu do obaw.

Jeżeli nie masz pewności, lub nie chorowałaś na ospę, zgłoś się koniecznie do swojego lekarza rodzinnego, który może zlecić badania krwi, na podstawie których będzie można stwierdzić czy jesteś odporna na ospę czy nie. Kontaktu z lekarzem wymaga także pojawienie się wysypki na ciele, problemów z oddychaniem lub innych niepokojących objawów. Należy także unikać kontaktu z innymi ciężarnymi, przynajmniej do pięciu dni po wystąpieniu wysypki.

Co może oznaczać infekcja wirusem ospy dla płodu?

Jeżeli przechodziłaś ospę, dziecko korzysta z Twojej odporności przez cały okres ciąży a także do 7 dni po porodzie. W związku z tym nic mu nie grozi, nawet jeżeli miałaś kontakt z osobą chorą.


Jeżeli matka zachoruje na ospę, ryzyko dla płodu zależy od okresu ciąży:

- Do 20 tygodnia ciąży – płód może ulec infekcji. W 1 do 2 przypadków na 100, u dziecka wirus uaktywnia się i może spowodować uszkodzenie oczu, kończyn, mózgu, pęcherza moczowego oraz jelit. To czy dziecko zostało zakażone, może wykazać USG, wykonane w 16-20 tyg. ciąży lub 5 tygodni od chwili zachorowania matki
- Pomiędzy 20 a 36 tygodniem ciąży – wirus nie jest szkodliwy dla dziecka. Czasami jednak może pozostać ukryty w jego organizmie i uaktywnić się w pierwszych kilku lat jego życia jako półpasiec.
- Po 36 tygodniu ciąży – u płodu może rozwinąć się pełnoobjawowa ospa
- Noworodek – u dziecka może rozwinąć się ciężka postać ospy
Pasek wagi
chciałam was ostrzec ja byłam w ciązy i miałam kontakt z ospą i mój synek ma teraz jaskre wrodzoną chociaż przechodziłam ospe w dzieciństwie musiałam przekazać Małem wirusa bo ma wysokie stężenie w krwi czyli musiałam się zarazić do 20 tygodnia gdyby można było cofnąć czas to szczepiłabym córke na ospę
jak każda wirusowa choroba może być niebezpieczna w ciąży!
Pasek wagi
Bardzo, nie powinnaś iść.
Pasek wagi
oczywiscie,ze nie powinnaś isć! nie narażaj koleżanki dzidziusia na niebezpieczenstwo! niewazne czy sie chorowało na ospe czy nie, dla płodu jest niebezpieczna...zresztą są osoby, które zachorują drugi raz (mimo że w książkach piszą,ze choruje sie tylko raz)...
własnie looknełam na date i widze,ze pytanie było zadane 3 lata temu heh

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.