Temat: Weselne tradycje i ciekawostki.

Ja w takiej sprawie: Czy znacie jakieś interesujące tradycje weselne, które kiedyś obowiązywały lub obowiązują? W różnych częściach naszego kraju, czy choćby nawet świata. Albo może byłyście/byliście na weselu, gdzie coś szczególnie Was urzekło lub zaskoczyło?
Zapraszam do rozmowy =)
Na Cyprze młodzi tańczą w czymś na kształt szali z banknotów,co ma im zapewnić wielki majątek:)
Dzięki kobitko =) Każda informacja mi się przyda =)

A u nas, no coz cala masa roznych ciekawostek, pisze o okolicach Łowicza i Łodzi, ale pewnie wiekszosc sie powiela z resztą kraju.
1. Błogosławieństwo
Pan Młody wraz z rodziną przyjeżdza do domu panny młodej, gdzie dostają błogosławieństwo, na stoliczku stoi krzyz, swiece, talezyk z woda swięconą i kropidło, blogosławieństwo zaczyna się od przemowy tzw. dziewosłęba (koniecznie mężczyzna, zwykle spokrewniony), przemowa jest krotka i zwykle lekko humorystyczna, ale koncząca się blogosławienstwem i pokropieniem wodą święconą, potem dopiero blogosławią rodzice, wlasnie wodą i dają kolejno młodym do pocałowania krzyż. Jeszcze niedawno po tym mozna było usłyszeć przepiekną pozegnalną pieśń dla mlodej, śpiewała babcia lub ciotka - teraz niestety ten element znika z wesel, bo powoli brakuje takich, ktore wiedzą co i jak zaspiewać.
2. Kościół
Do kościoła w pierwszej kolejnosci wchodzą goście i zajmują miejsce, dopiero potem młodzi, często wprowadza ich kapłan.
Młodzi powinni się usmiechac i patrzeć przed siebie, nie rozglądać, ani oglądać za siebie (bo przez to mogą w małżeństwie ogladać się na przeszłość), niewskazane są potknięcia (bo beda się zdarzały w małżeństwie), za to wskazane są wszelkie łzy(jak mloda sie wyplacze na slubie to potem nie bedzie musiala), przejęzyczenia wróżące szczęście(i cię nie dopuszczę aż do smierci) z wyjątkiem powiedzenia słowa amen na koncu przysiegi(wróży śmierć jednego z małżonków), nie wolno upuscic obrączki, a jesli już to niech ją podniesie kapłan ministrant lub swiadek, wskazany jest jeszcze w kościele "pierwszy pocałunek" młodych. Po przysiędze na koncu mszy młodzi ida się jeszcze pomodlić przed obrazem Maryi i składają jej kwiaty. Podczas ceremonii warto obserwować swiece, jeśli palą się ładnym jasnym płomieniem to dobrze dla mlodych, jesli jednak migają i gasną młodzi będą mieli sporo problemów. Ciekawy jest też fakt, że podczas ceremonii mozna sobie "zapewnić" władzę w związku, metody są trzy 1. młoda może podczas ceremonii zakryć rąbkiem sukni but młodego, rządzić ma tez to ktorego dłoń bedzie na wierzchu podczas gdy kapłan będzie obwiazywał ich dłonie stułą, ostatnią szansą na zapewnienie sobie dominacji jest odejście spod ołtarza, to w ktorego stronę młodzi pójdą będzie dominowało, zakazane jednoczesnie jest odwrocenie się osobno, bo wrozy to rychły rozpad pozycia.
drska bardzo ciekawe te tradycje u Was =) Dzięki.

© Fitatu 2005-24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.