Temat: Nazwisko...

Witajcie :)
Mam do Was pytanie,może będzie któraś wiedzieć (ew.któraś była w takiej sytuacji).
Więc tak : Moja  Mama jutro po raz drugi wychodzi za mąż.
Mój biologiczny Tato nie żyje,a ja noszę jego nazwisko.
Czy jeśli np wezmę sobie nazwisko dwuczłonowe (czyt. moje po tacie+po ojczymie) to jeśli kiedyś wyjdę za mąż,to w papierach jako panieńskie będę miała wpisane to dwuczłonowe,a nazwisko po ślubie będzie to męża ? 
Czy jak ;d ?
Bo ja się pogubiłam ... ;S 
Pytałam na forum prawnym,tzn napisałam tam,ale nie otrzymałam odpowiedzi,a to ważne i pilne dość....
Pasek wagi
Bez sensu zupelnie po ojczymie przyjmowac :O ja bym nigdy tak nie zrobila.. adoptuje Cie czy jak?
ale to jej sprawa dlaczego chce przyjąć nazwisko ojczyma:P nie pytała o radę w tej kwestii...
Pasek wagi
a to jest w ogóle prawnie możliwe, żeby bez adopcji lub przysposobienia przybrać nazwisko ojczyma ?

publicM napisał(a):

ale to jej sprawa dlaczego chce przyjąć nazwisko ojczyma:P nie pytała o radę w tej kwestii...

Uffffffffff, myślałam, że tylko ja tak myslę:))))
Pasek wagi
Jeśli ojczym Cię adoptuje to jak najbardziej możesz mieć jego nazwisko. Ale nie jest to obowiązek. Po mimo adopcji możesz nadal pozostać przy swoim nazwisku.
Wychodząc za mąż możesz zostać przy swoim nazwisku lub przyjąć męża. Możesz też połączyć i mieć dwuczłonowe. Jeśli przed ślubem miałaś dwuczłonowe np. Nowak-Kowalska, a wyjdziesz za Malinowskiego to możesz nadal mieć dwuczłonowe np. Malinowska-Nowak lub Malinowska-Kowalska.
Pasek wagi
po co ci nazwisko ojczyma?

Galahda napisał(a):

a to jest w ogóle prawnie możliwe, żeby bez adopcji lub przysposobienia przybrać nazwisko ojczyma ?
Ona za rok będzie miała 18 lat i może zmienić nazwisko na jakiekolwiek (tam jest chyba warunek, że możesz jak masz obraźliwe czy coś - ale zmiana na nazwisko ojczyma też wchodzi w grę ze względów społecznych, za tym nie musi iść żadne przysposobienie, adopcja itp bo jest już prawie pełnoletnia).
Prawda jest taka, że podczas ślubu rodzice decydują przed urzędnikiem (czy księdzem) jakie nazwiska będą miały ich wspólne, pochodzące z małżeństwa dzieci - i to może być nazwisko matki, jeśli ona nazwiska męża nie przyjmuje, jeśli przyjmuje dwuczłonowe, to dzicko może mieć dwuczłonowe, albo tylko po ojcu - najczęściej spotykane. Przyjęcie nazwiska ojczyma też może się wiązać z przysposobieniem małoletniego, ale i wtedy nie musi (dzicko może być zaadoptowane i pozostać przy wcześniejszym nazwisku. Po ślubie to nie tylko ona może przyjąć nazwisko męża, ale też mąż po niej - zapominamy o tym bo to rzadkość, ale jest taka opcja. Decyzja już należy do dziewczyny, ja osobiście pozostałabym przy nazwisku jakie mam po zmarłym ojcu, no chyba, że jakieś złe relacje były w rodzinie i zwyczajnie chciałabym się odciąć. 

cancri napisał(a):

paranormalsun napisał(a):

cancri napisał(a):

Taki system jest w krajach hiszpansko-jezycznych, ze jedno nazwisko przyjmuje sie po ojcu, a drugie po matce, a potem przy wyjsciu za maz cos tam cos, nigdy tego nie pojelam :P.
tak tylko jako ciekawostka :D : pierwsze jest po ojcu drugie po matce. Przy wyjsciu za maz nic sie nie zmienia.Dziecko dostaje piuerwsze nazwisko ojca i pierwsze nazwisko matki (czyli tak naprawde to które matka ma po ojcu).  Jak dla mnie to jest super system!
hmmm moja przyjaciółka z Barcelony mi kiedyś coś tam mówiła właśnie, że po ślubie może sobie wybrać które nazwisko zastąpić nazwiskiem męża... a nie wiem już, może coś pokręciłam.mój kuzyn ma narzeczoną, która ma na nazwisko tak samo jak on :D ciekawa jestem czy w takim przypadku ich syn miałby dwa nazwiska? :D 

Ja te informacje mam od mojej naucyzcielki, która pochodzi z ameryki południowej. Mówiła, ze sie nic nie zmienia (bo pytalismy kiedy nam tłumaczyła cała ta sprawe z 2 naziwskami :D). Ale moze w hiszpanii jest troszke inaczej albo moze jak sie postara toewentualnie mozna :D 

Pasek wagi
Dokładnie jest tak:


Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Art. 90. § 1. Jeżeli matka małoletniego dziecka zawarła małżeństwo z mężczyzną, który nie jest ojcem tego dziecka, małżonkowie mogą złożyć przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego zgodne oświadczenia, że dziecko będzie nosić takie samo nazwisko, jakie zgodnie z art. 88 nosi albo nosiłoby ich wspólne dziecko. Do zmiany nazwiska dziecka, które ukończyło trzynaście lat, jest potrzebna jego zgoda.
§ 2. Nadanie dziecku nazwiska, o którym mowa w § 1, nie jest dopuszczalne, jeżeli nosi ono nazwisko ojca albo nazwisko utworzone na podstawie zgodnych oświadczeń rodziców dziecka przez połączenie nazwiska matki z nazwiskiem ojca dziecka.
§ 3. Przepisy § 1 i 2 stosuje się odpowiednio, gdy ojciec małoletniego dziecka zawarł małżeństwo z kobietą, która nie jest matką tego dziecka.

Ustawa o zmianie imienia i nazwiska

Art. 8.
1. Zmiana nazwiska obojga rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci i na dzieci, które zrodzą się z tego małżeństwa.
2. Zmiana nazwiska jednego z rodziców rozciąga się na małoletnie dzieci pod warunkiem, że drugi z rodziców wyraził na to zgodę, chyba że nie ma on pełnej zdolności do czynności prawnych, nie żyje lub nie jest znany albo jest pozbawiony władzy rodzicielskiej. Jeżeli w chwili zmiany nazwiska dziecko ukończyło 13 lat, do zmiany nazwiska dziecka jest potrzebne także wyrażenie zgody przez dziecko.
3. W przypadku braku porozumienia między rodzicami dziecka, każde z nich może zwrócić się do sądu opiekuńczego o wyrażenie zgody na zmianę nazwiska dziecka.
4. Zgoda dziecka oraz drugiego z rodziców na zmianę nazwiska dziecka powinna zostać wyrażona osobiście przed organami, o których mowa w art. 12, lub w formie pisemnej z podpisem notarialnie poświadczonym. Osoby zamieszkałe za granicą mogą wyrazić zgodę za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej.

W odpowiedzi na Twoje pytanie, na zmianę nazwiska na nazwisko ojczyma musisz wyrazić zgodę w USC. Jeżeli się zgadzasz, możesz wybrać albo dwuczłonowe nazwisko (po ojcu biologicznym + po ojczymie) lub tylko po ojczymie. Jako panieńskie nazwisko w pierwszym przypadku masz dwuczłonowe, w drugim - nazwisko ojczyma. Kiedy wyjdziesz za mąż albo pozostawiasz swoje panieńskie nazwisko (1-no ub 2-członowe) albo nazwisko męża. W przypadku gdybyś zdecydowała się na nazwisko panieńskie dwuczłonowe (ojca biologicznego + ojczyma) nie możesz "dopisać" jako trzeciego nazwiska męża.

Pasek wagi

© Fitatu 2005-25. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Serwis stosuje zalecenia i normy Instytutu Żywności i Żywienia.